WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Диференційовані завдання на уроках розвитку мовлення - Курсова робота

Диференційовані завдання на уроках розвитку мовлення - Курсова робота

усього букварного періоду. У букварний період ця робота тісно пов'язана з оволодінням навичкою читання складів і слів. Учитель стежить за тим, щоб під час читання складів учні чітко вимовляли всінаявні у них звуки, достатньо розкриваючи рот для голосних і чітко артикулюючи приголосні.
Перехід дітей від ігрової діяльності до навчальної пов'язаний з активним збагаченням їхнього словникового запасу. Найголовнішим джерелом поповнення словника першокласників є, в першу чергу, сама навчальна діяльність: учні засвоюють цілу низку слів, пов'язаних із назвами шкільних приміщень, шкільного обладнання (меблів і навчальних приладь), самого навчального процесу; величезна кількість слів поступає в активний словник дитини зі сторінок підручників, за якими вона навчається в 1 класі. Важливим є те, що дитячий словник збагачується не тільки кількісно, а й якісно. У ньому, зокрема, збільшується питома вага лексики, яка відображає суспільно-політичні відносини (Батьківщина, Вітчизна, держава, Україна, столиця України - Київ, рідна мова, український народ, великий український письменник, видатна українська поетеса закликав народ боротися проти царя і панів, народи-брати та ін.). Букварні тексти та художні ілюстрації ознайомлюють дітей з новими словами, які відображають досягнення радянського народу в галузі науки, техніки і культури, трудову діяльність людей міста й села, назви рослин, тварин, предметів побуту. Поповнюється лексика, пов'язана з різноманітною діяльністю самих дітей, як на уроках, так і в позаурочний час. Особливе значення в цій діяльності належить дитячій книзі.
Робота над реченням проводиться у зіставленні зі словами. Першокласники дізнаються, що речення складаються із слів, що до складу речення може входити одне і більше слів. За допомогою спеціальних вправ в учнів формується уявлення про те, що речення висловлює закінчену думку, що для нього характерна не тільки смислова, а й інтонаційна завершеність.
Поступово у мовлення дітей вводяться складніші синтаксичні конструкції - прості речення, ускладнені однорідними членами, головними і другорядними, складносурядні і складнопідрядні речення. Такі конструкції з'являються в мовленні дітей внаслідок створених мовленнєвих ситуацій, поставлених учителем запитань, які потребують відповіді ускладненим чи складним реченням, необхідністю побудувати просте міркування ("На цій картині зображено осінь, бо…") та ін.
Важливим умінням, яке треба виробляти у першокласників уже в цей період, є правильне поєднання речень у зв'язному висловлюванні. Безумовно, що на цьому етапі навчання учні користуються такими засобами поєднання речень у тексті, як вживання особових займенників, синонімів, прислівників часу і місця, шляхом наслідування, за зразком, за порадою вчителя. Одним із прийомів, спрямованих на практичне засвоєння засобів поєднання речень у тексті, яким учитель може користуватися на уроках закріплення вивченої букви, є робота з деформованим текстом. Для цього учням пропонується прочитати речення і розташувати їх у такій послідовності, щоб вийшов зв'язний текст. У ході такої роботи засоби зв'язку між реченнями у зв'язному висловлюванні проступають особливо виразно.
Основою для розвитку у дітей діалогічного і монологічного мовлення є робота над інсценізацією добре відомих діями казок, наприклад, "Ріпка", Вовк і семеро козенят", "Рукавичка", "Три ведмеді" та ін., розгадування загадок з наступним поясненням змісту їх, робота над прислів'ями.
Велике значення в роботі над розвитком мовлення першокласників, як і над іншими видами навчальної праці, має мотивація мовленнєвої діяльності дітей. У кожній ситуації, пов'язаній з розвитком мовлення учнів, учитель піклується про створення мотивів для висловлювання, які були б близькими для дітей, забезпечували б найповніше природність дитячого мовлення. Крім цього, учні повинні знати, що загальна оцінка їхньої роботи на уроках рідної мови значною мірою залежить від їхнього вміння правильно висловлюватись на уроці.
Окремої уваги вчителя вимагає проблема формування у дітей культури мовлення і культури спілкування. Ця робота проводиться у 1 класі на всіх без винятку уроках, а також у позакласній діяльності учнів. Однак слід пам'ятати, що значну роль у цій справі відіграє зразок, а такі зразки учні можуть брати з опрацьовуваних тексті у букварі та з дитячих художніх книжок.
2. Зміст і обсяг сучасної програми з української мови д ля молодших школярів вимагають повсякчасної уваги до розвитку мовленнєвої діяльності кожного учня.
Один із шляхів здійснення цієї вимоги - раціональне поєднання різноманітних форм організації роботи: колективної, парної та індивідуальної. Їх поєднання в ході уроку створює умови для одночасної роботи з різним, але доступним навчальним матеріалом для учнів як з більшими, так і меншими навчальними можливостями.
Різні прийоми диференційованих завдань спрямовані на те, щоб усі учні вчились розвивати своє мовлення. Поступово, на наступних етапах, учитель зменшує різноманітні способи допомоги і ускладнює завдання для окремих груп дітей, залежно від рівня сформованості певних навичок самостійного виконання вправ.
Розглянемо приклади поступового ускладнення завдань і зменшення міри допомоги в поєднанні різноманітних форм організації роботи.
2 КЛАС
Тема. Редагування тексту.
Фронтальна робота
Завдання 1. Прочитайте текст.
Синичка
Узимку прилетіла синичка до вікна. Синичка змерзла і шукала затишку. Діти відчинили синичці кватирку. Синичка влетіла в хату. Діти годували синичку.
- Яке слово часто повторюється? (Синичка).
синичка вона; третє речення: синичці їй;
четверте речення: синичка пташка.
- Прочитай відредагований текст.
Завдання 2. Прочитай текст.
Зайчик
У лісі ми побачили зайчика. Зайчик сидів під кущиком. У зайчика куций хвіст і довгі вуха. Зайчик побачив нас і побіг. Тільки ми зайчика й бачили.
- Яке слово повторюється часто? (Зайчик).
- Це слово можна замінити так: друге речення: зайчик він; третє речення: у зайчика у нього; четверте речення: зайчик звірятко; п'яте речення: зайчика його.
- Замінити слова і прочитай відредагований текст.
Завдання 3. Прочитай текст.
Білчина комора
Був кінець літа. Маленька білочка готувалась до зими. У дуплі дерева білочка влаштувала комору. Білочка весь день носила в дупло горіхи. Великий запас харчів зробила білочка на зиму.
- Зверни увагу: у тексті часто повторюється слово білочка.
- Це слово можна замінити так: третє речення: білочка вона; четверте речення: білочка трудівниця.
- Заміни слова і запиши текст.
Робота парами.
Завдання 4. Прочитайте текст.
Ялинка
Наближався Новий рік. Тато купив велику ялинку. Прикрасили ялинку різними іграшками. На ялинці повісили і

 
 

Цікаве

Загрузка...