WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Архетипи природи в поезії В.Вітмена та Б.-І.Антонича - Реферат

Архетипи природи в поезії В.Вітмена та Б.-І.Антонича - Реферат


Реферат на тему:
Архетипи природи в поезії В.Вітмена та Б.-І.Антонича
В історії США чільне місце посідає творчість Волта Вітмена, поета, який своїм талантом та безмежною любов'ю до природи завоював звання "співця природи". Єдина збірка з промовистою назвою "Листя трави" передає зв'язок митця з природою, яка була для нього не тільки творчим матеріалом, тлом "дії персонажів чи композиційним фактором, а й виразником психологічних станів" [10, 6].
Філософічністю вирізняється й поезія Богдана-Ігоря Антонича, якого Павло Тичина поставив в один ряд з такими постатями як Шевченко, Вітмен, Верхарн. "Стрімким і сповненим внутрішньої напруги" був охарактеризований талант молодого поета М.Ільницьким. Незважаючи на гостру класову боротьбу на західноукраїнських землях (коли жив і творив поет), Антонич залишався "аполітичним" письменником. Він розумів глибший смисл свого таланту: утвердження та "вростання" в природу.
Неповторність Антонича полягала в тому, що в його образах відтворені народні символи та образи фантастичні, які сягають далеких язичницьких часів. Український поет творив свої образи-символи через "поетичне реконструювання первісної сфери народної традиційності" [1, 11]. Для творчості Антонича традиційним було звернення до фольклорно-етнографічних образів (сонце, земля, рослини тощо). Сам митець у своєму романі "На другому березі" зазначав: "Треба вміти дивитися на світ. Це перша заповідь майбутніх поетів".
У художньому світосприйнятті і американського, і українського поетів образи природи трансформуються в образи-архетипи, які, за К.-Г.Юнгом, виникли у сфері "колективного несвідомого" та відображаються у свідомості сучасної людини як своєрідні символи, архетипи, "знаки пам'яті" минулих поколінь і виступають у вигляді "загальнолюдських первообразів, які значною мірою є конкретизовано-предметними згустками відчуттів, переживань та уявлень з давно минулих, прапервісних часів" [2, 35].
Саме праобрази стали основою для Волта Вітмена у створенні архетипічної моделі американського світу. Через архетипічні образи поет долає часовий бар'єр та існує поза простором і часом. Їх повторюваність, циклічність допомагає Волту Вітмену "злитися" з Всесвітом. Вони є символом безмежності, ланкою між минулим та майбутнім.
Над усіма архетипами домінує образ землі. Це закономірно, бо "земля і стан людської душі, ба й сама доля людини - поняття синонімічні", - на думку Н.Овчаренко. Для Вітмена земля була одним з основних засобів пізнання природи взагалі, допомагала чути "голос" природи і відтворювати його у віршах. Земля була для нього й джерелом існування, формування будь-якої особистості, що живе в оточенні природи. У багатовимірності архетипу землі Волта Вітмена відчувається космічна обумовленість: Земля поряд з іншими стихіями є однією з головних джерел світотворення. Ще "у сиву давнину люди замислювалися над тим, що Небо і Земля є батьками усього світу і живих істот, що його населяють. Часто Земля уособлена в образі богині-матері, якій відведена роль жіночого відтворюючого начала", - зазначає Н.Овчаренко.
Концептуальність цього твердження стає зрозумілішою, коли глибше вчитуєшся у вірші Вітмена. Оновлюючою функцією Землі, її нев'янучою красою митець не переставав зачаровуватись. Волт Вітмен відчував радість, блукаючи по землі, стверджував, що природу треба вміти "слухати" і тоді вона розкриє свою таїну і красу:
Сначала неприветлива, молчалива, непонятна
земля,
Неприветлива и непонятна Природа,
Но иди, не унывая, вперёд, дивные скрыты там
вещи,
Клянусь, не сказать никакими словами, какая красота
в этих дивных вещах [7, 275].
Аналогічні відчуття спостерігаємо і в поезії Б.-І.Антонича, який тонко відчував природу, красу, світ у їх космічних вимірах, захоплювався не лише "весною, не просто сонцем, а незглибною красою дочасності" [3, 10]. У нього природа антропоморфізована, вона живе, рухається, думає, відчуває:
Мов папороть, перед очима
Стає прапервісність твоя:
Ти ще рослина, ти ще
камінь,
тебе закручує змія [3, 123].
У кожному новому вірші митців образи природи, землі мають своє продовження. Для Вітмена земля була тим "вищим божественним порядком, що керує долею людини - виконавцем її волі" [9, 122].
Каждый из нас несёт в себе вечные цели земли,
Каждый из нас в равной мере божественен [7, 269].
Б.-І.Антонич вважав образ землі одним з найважливіших "полюсів Всесвіту", населеного "конкретними речами і предметами" [8, 12], що допомагав поетові розкрити і осмислити сутність цих речей:
Ти поклоняйся лиш землі,
Землі стобарвній, наче сон цей! [3, 121]
Поезія Б.-І.Антонича, зокрема його книжка "Три перстені", засвідчила "приземленість" поета, прагнення зрозуміти землю, яка для нього - "сон, уява, вона має дуальний характер і зміст: реальний і метафізичний" [8, 12]. Відтак, може змінюватися, то абстрагуючись, то конкретизуючись в нових образах (лісу, саду, міста).
Архетип землі у поетиці американця також синтезує в єдиний макрокосмос деякі образи, зокрема, трави та дороги. Думка про таємну спорідненість людини та рослинного світу спонукала автора "Листя трави" до створення опуклого і промовистого образу трави. Цей звичайний, скромний витвір природи стає для Вітмена і символом віри, і символом надії, і очевидним знаком єдності світу. Трава, за Вітменом, є символом вічного життя, її гармонії та безсмертя, безупинного руху. Слова "трава", "листя трави", "гілка", "дерево", "зелений" зустрічаються майже на кожній сторінці вітменівської збірки, бо поет робить образ зеленої трави, зеленого листя життєдайною силою, силою, яка надихає, допомагає переборювати страхи, сумніви, біди, є відрадою людському тілу та душі. Вітмен вважав, що образ трави є одним з найсильніших символів поєднання людини, її єства та природи, бо людина - це і є трава:
Я завещаю себя грязной земле, пусть я
вырасту моей любимой травой,
Если снова захочешь увидеть меня, ищи меня
у себя под подошвами [7, 241].
"Благородна" спорідненість людини з рослинним світом - травою, деревами - характерна й для творчості Б.-І.Антонича:
Вростем у землю, наче сосни
(лопоче лісу коругов).
Наллється в наші жили млосний
Рослинний сік - зелена кров [3,

 
 

Цікаве

Загрузка...