WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Поетика драматичного діалогу Лесі Українки (на матеріалі діалогу „Айша і Мохаммед”) - Реферат

Поетика драматичного діалогу Лесі Українки (на матеріалі діалогу „Айша і Мохаммед”) - Реферат


Реферат на тему:
Поетика драматичного діалогу Лесі Українки (на матеріалі діалогу "Айша і Мохаммед")
Діалог як філософський і літературний жанр має давню традицію. У філософії запроваджений Сократом як найкраща форма "дослідження своєї або чужої душі" [5, 285], дійшов до нас у філософсько-публіцистичних працях Платона (знамениті "Діалоги"), Лукіана, Дідро. В українській традиції філософського діалогу особливе місце належить Г.Сковороді. Художній діалог розвивався і вдосконалювався в античних драмах Есхіла, Софокла, значно пізніше - у п'єсах Г.Ібсена, Г.Гауптмана, Б.Шоу та інших митців. Він став одним із засобів посилення інтелектуалізму "нової драми", яка звернула увагу на гострі ідейні колізії сучасності. У літературній спадщині Лесі Українки драматичний діалог посідає надзвичайно важливе місце - і як форма її творів, і як прийом у складі більших за обсягом п'єс. Повний і цілісний розгляд драматургії Лесі Українки неможливий без з'ясування співвіднесення її творчості із загальноєвропейським літературно-мистецьким процесом. Українська письменниця виявляла пильний інтерес до художніх новацій Г.Ібсена, "квінтесенцію" яких Б.Шоу влучно означив як запровадження до драми дискусії. Леся Українка, засвоївши європейську драматичну традицію, створила у вітчизняному письменстві тип "драми ідей", що актуалізувала діалог як форму художнього мовлення.
Увага літературознавців, які студіювали драматургію Лесі Українки (А.Гозенпуд, Л.Кулінська, В.Антофійчук, В.Гуменюк, Л.Мороз, В.Агеєва, Т.Гундорова та інші), здебільшого акцентувалася на розгляді сюжетно-композиційних особливостей п'єс, розкритті глибини філософської, морально-етичної, національної та психологічної проблематики, виявленні засадних естетичних ідей драматургії. Однак проблема функціонування драматичного діалогу досі залишається малодослідженою, хоча, на нашу думку, заслуговує на детальне опрацювання. Таким чином, мета даної студії - розглянути художні особливості драматичного діалогу Лесі Українки на матеріалі твору "Айша і Мохаммед".
Драматичний доробок Лесі Українки складається із власне драм, драматичних поем, діалогів та етюду - загалом 20 творів. На думку А.Гозенпуда, якщо не зважати на "Блакитну троянду" , розвиток драматургічного хисту письменниці йшов од жанру драматичної поеми до власне драми через драматичний діалог [6, 256]. Значна частина драматичних поем також побудована як діалог: у них агон - ідейна кульмінація твору ("На полі крові", "Оргія" тощо).
Діалог у Лесі Українки має глибокий філософський зміст, він покликаний розв'язати значні проблеми: всі без винятку драми великої письменниці побудовані на виразних ідейних конфліктах. Проте ідейна боротьба не виступає оголено - вона втілена у яскраві художні образи (Юда Іскаріот і Прочанин, Мохаммед і Айша, Кассандра і Гелен тощо). У драматичному діалозі два герої - носії протилежних ідейних спрямувань - сходяться у "словесному двобої".
На шести сторінках діалогу "Айша і Мохаммед" порушується безліч питань, сконденсованих без "ліричної млявості". Леся Українка в листі до О.Кобилянської писала: "Коли читач жалує, чому якийсь твір не довший, ніж він є, то сеє, властиве, чималий комплімент авторові, бо речі нудні або невдалі здаються завжди надміру довгими, хоч би і мало карток займали" [14, 461].
Художній діалог у творі є проекцією мовленнєвої творчості драматурга. М.Бахтін стверджував, що "концепція драматичної дії, яка розв'язує всі діалогічні протистояння, суто монологічна" [2, 28]. Від реального діалогу художній відрізняється тим, що укладається спочатку в монологічній формі в уяві автора, а потім вкладається в уста персонажів. Таким чином, мовлення Айші та Мохаммеда - це не дві діяльності, але одна спільна діяльність, що має на меті розкрити тему й довести головну ідею твору. Леся Українка прагне осягнути сутність кохання (предметом мовлення є почуття, подружні відносини, цінність людини, її краса тощо).
Діалог "Айша і Мохаммед" Леся Українка побудувала не на гострому конфлікті, що сам по собі може привернути увагу й інтерес читача, а виключно на антитезі двох протилежних характерів, агон між якими розгортається у процесі пізнання одне одного. Початковою авторською ремаркою зауважено, що Айша "сидить і їсть солодощі, ліниво одкинувшись на низенькому ослоні, вкритому великим килимом, Мохаммед приходить і мовчки сідає біля її ніг на край килима" (виділено нами. - І.Б.) [13, 100]. Таке розташування пояснюється винятковою красою молодої жінки, що підкорює вдвічі старшого чоловіка. Зі слів Мохаммеда, Айша - "найкраща з усіх жінок на світі, живих, і мертвих, і ненарожденних" [13, 104]. Використовуючи зовнішню красу, вона прагне до повного панування над чоловіком. Щоб довести свою винятковість, Айша обирає собі "в суперниці" першу дружину Мохаммеда Хадіджу - стару, негарну, а головне, мертву. Вдавано Айша сіє сумнів, що Мохаммед віддає перевагу першій дружині, й упевнена в перемозі, але схиблює, не врахувавши глибокий внутрішній світ Хадіджі, чого Мохаммедові тепер не може компенсувати ні Айша, ні десять інших дружин:
От ти сказала:
"Стару, негарну..." І в моїх очах
вона ні гарною, ні молодою
ніколи не здавалась [...]
але в ній щось було... щось вічне, Айшо... [13, 105-106].
Внаслідок агону Айша виграє: вона доводить Мохаммеду що він її любить менше за Хадіджу. Але реально це її програш. Ефект від втрати Айшею навіть вихідних позицій посилюється авторською ремаркою: "Айша падає додолу на килим і ридає в безсилій лютості" (виділено нами. - І.Б.).
У діалозі мовлення персонажів одночасно спрямоване до співрозмовника і до читача. Висловлювання тут мають особливу емоційно-переконуючу силу:
Айша
Коханий, глянь на мене!
Мохаммед
Та я ж дивлюсь.
Айша
Ти дивишся й не бачиш!
Так дивляться на дерево, на камінь,
ще там на що, але не на дружину,
не на свою кохану! [13, 100].
Леся Українка використовує улюблений прийом Метерлінка - відповідь питанням на питання. Це підкреслює прірву між "дуелянтами", вказує на неможливість знайти спільну мову:
Айша
Ти не знаєш?
Я хочу, щоб мене любив Мохаммед
Мохаммед
Хіба ж я не люблю?
Айша
(не слухає)
Мене любив
і більш нікого!
Мохаммед
Нащо се бажання?.. [13, 100-101].
А.Гозенпуд відзначає, що Леся Українка "використовує принцип "п'ятої дії без перших чотирьох", розкриваючи перед нами фінальну катастрофу в межах стислої і конденсованої драматургічної композиції" [13, 263]. Вона тонкий психолог і цілком зосереджується на внутрішній драмі героїв: її більше цікавить образне розкриття психології та емоційного світу Айші та Мохаммеда як носіїв певної ідеї. На окрему увагу заслуговують авторські ремарки, що характеризують емоції персонажів. Почуття в діалозі завжди

 
 

Цікаве

Загрузка...