WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Речення, його граматична основа (підмет і присудок). Речення з одним головним членом - Урок

Речення, його граматична основа (підмет і присудок). Речення з одним головним членом - Урок


Урок
Речення, його граматична основа (підмет і присудок). Речення з одним головним членом
Тема: Речення, його граматична основа (підмет і присудок). Речення з одним головним членом
Мета: поглибити знання п'ятикласників про граматичну основу речення, способи вираження підмета і присудка; дати загальне уявлення про речення з одним головним членом; формувати загальнопізнавальні вміння виділяти граматичну основу в реченні, порівнювати речення з повною граматичною основою і з одним головним членом, визначати спосіб морфологічного вираження підмета і присудка; розвивати творчі вміння побудови речень і зв'язних висловлювань; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи, почуття поваги до рідного краю.
Правопис: тире між підметом і присудком.
Внутрішньопредметні зв'язки:
Лексикологія: засвоєння нових слів (у тому числі й власне українських) і прислів'їв.
Орфоепія: формування вмінь правильного наголошення слів - назв дерев.
Граматика: спостереження за використанням вивчених частин мови в ролі підмета і присудка.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Установчо-мотиваційний етап
Уведення учнів у спроектоване понятійно-термінологічне поле: учитель пропонує п'ятикласникам звернути увагу на основні поняття, з якими вони познайомляться на уроці (терміни записані на дошці).
Речення
Логічний наголос
Граматична основа речення:
підмет, присудок
Речення з одним головним членом
ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Робота над зв'язним висловлюванням (виразне читання тексту вголос)
Прочитати вголос текст. Визначити тему й основну думку висловлювання. Дібрати до тексту заголовок.
Весною ми ходили до лісу.
Зійшло сонце, подихнув легенький вітерець - і всі дерева в лісі заспівали. Кожне співало свою пісню. Береза співала ніжну пісню. Слухаючи цей спів, хотілось підійти до білокорої красуні, обняти її.
Дуб співав мужню пісню. Коли ми слухали цей спів, нам хотілося бути сильними, відважними.
Верба, що схилилась над ставом, співала задумливу пісню. Прислу-хаючись до цього співу, ми думали, що прийде осінь та й опаде-осиплеться листячко з дерев.
Горобина співала тривожну пісню. Від цього співу набігала думка про темну ніч і бурхливу грозу, від якої гнеться тонка горобина, шукаючи захисту.
Ось які пісні почули ми в лісі (За В. Сухомлинським).
> Чим, на вашу думку, можна пояснити те, що береза співала ніжну пісню, дуб - мужню, верба - задумливу, а горобина - тривожну? Зверніть увагу на характеристику цих дерев.
> Запам'ятати правильне наголошення слів верба, горобина.
> Лексична робота (Береза - лісове білокоре дерево з тоненьким довгим гіллям і серцеподібним листям. Верба - дерево з довгим звислим гіллям, цілісними листками і зібраними в сережки одностатевими квітками. Горобина - дерево з оранжево-червоними ягодами, які ростуть гронами. Дуб - багаторічне листяне дерево з міцною деревиною та плодами - жолудями).
> Пригадати, з чого складається граматична основа речення. Виписати з другого речення тексту спочатку всі словосполучення, потім - граматичні основи.
Творчий диктант
> Визначити межі речень. Прочитати, слідкуючи за тим, як у кінці речень понижується голос. Списати, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкреслити граматичні основи.
ОСІНЬ
Прийшла осінь у зелені коси беріз вплелися золотисті стрічки різ-нобарвними вогнями горять осики дикі груші червоніють китиці ягід на горобинах на лісовій ліщині дозріли горіхи важкі коричневі жолуді падають з дубів лісовим мешканцям настав час заготовляти на зиму харчі лісові миші наповнюють свої нірки насінням кленів бруслини жолудями горіхами моторні білочки ховають під мох у дупла дерев лісові горіхи й жолуді збирають і сушать на голках гриби (За В. Пархоменком).
> Про які дерева ви дізналися з цього тексту? З'ясуйте значення назв дерев осика і ліщина за допомогою тлумачного словника.
> Наявність граматичної основи (підмета і присудка) - одна з голов-них ознак речення. А які ще ознаки властиві реченню?
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Моделювання зв'язного висловлювання
> Прочитати слова, подані в початковій формі. Скласти й записати речення. Підкреслити в них граматичні основи. Визначити, якими частинами мови виражені підмет і присудок. Літній, канікули, я, любити, більше, за, інший. За, три, місяць, можна, цікаво, відпочити. Під, час, гарний, погода, із, задоволення, бігати, до, річка, ходити, в, ліс, за, ягоди. Проте, дощ, також, не, перешкодити, корисний, відпочинок. У, непогожий, день, я, читати.
> Довести, чи становлять речення зв'язне висловлювання. Свою думку обґрунтувати. Дібрати заголовок, який виражав би тему тексту.
Творче спостереження над мовним матеріалом
> Виразно прочитати. Визначити, на яке слово в кожному реченні па-дає логічний наголос.
1) Дерево пізнається за плодами. 2) Дерево з глибоким корінням менше боїться вітру. 3) Кора дерево береже. 4) Нема дерева без гілки.
5) По гілках судять про корінь дерева. 6) Горобину пізнають по листю.
7) Горіхове дерево всихає з коріння. 8) Дубовий гай вітру не боїться.
9) Осика зашумить - трава підніметься (Нар. творчість).
> Визначити тематику речень і жанр усної народної творчості, до якого вони належать.
> Виділити в реченнях граматичні основи. Проаналізувати граматичні основи в четвертому, п'ятому і шостому реченнях. Зробити висновок про будову граматичних основ,
Коментар учителя. Усі слова в реченні зв'язані граматично. Головні члени - підмет і присудок - складають його граматичну основу і залежать один від одного. Наприклад:
Граматична основа речення може
Loading...

 
 

Цікаве