WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ища) від прикметників на -ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням -чи- (-шн-) - Урок

Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ища) від прикметників на -ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням -чи- (-шн-) - Урок


УРОК
Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ища) від прикметників на -ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням -чи- (-шн-)
Тема уроку. Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ища) від прикметників на -ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням -чи- (-шн-)
Мета: дослідити з учнями зміни приголосних при творенні слів- іменників із суфіксом -ин- від прикметників на -зьк-, -ськ-, -цьк-; виробити й закріпити вміння знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх за допомогою орфографічних правил; правильно писати слова з вивченими орфограмами; вміти утворювати слова-іменники із суфік-сом -ин- від прикметників на -зьк-, -ськ-, -цьк-; розвивати пам'ять, мислення, вміння виражати свою думку; виховувати в учнів патріотичні почуття, а також почуття любові до рідного слова, розуміння його краси.
Внутрішньопредметні зв'язки:
Граматика: творення самостійних частин мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку
ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Учитель. Сьогодні на уроці ми працюємо в науково-дослідницькій лабораторії імені професора Ковалика, яка має три відділи.
1. Відділ дослідження чергування приголосних при творенні словоформ та слів суфіксальним способом.
2. Відділ дослідження особливостей утворення іменників із суфіксами -ин- від прикметників на -ськ-, -цьк-, -зьк-.
3. Відділ систематизації та узагальнення знань, а також дослідження особливостей уживання буквосполучення -чн- (-шн-).
(Учитель при цьому виконує роль директора науково-дослідницької лабораторії.)
Коментар директора науково-дослідницької лабораторії. Перед нашою науково-дослідницькою лабораторією стоїть завдання дослідити певні мовні явища в прикметниках, зокрема зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ин- від прикметників на -ськ-, -цьк-, -зьк-, а також з'ясувати написання буквосполучення -чн- (-шн-) в іменниках та прикметниках.
Кожен відділ заздалегідь отримав доручення щодо дослідження окремих питань. І зараз завідуючі повідомлять нам про результати дослідження.
IV. Пояснення нового матеріалу
Відділ 1 (дослідження чергування приголосних при творенні словоформ та слів суфіксальним способом): учень на дошці записує слова й здійснює їх мовний аналіз.
Нога - ніжка - на нозі, ріг - ріжки - на розі. (Коментується чергування [г]-[ж]-[з], робляться певні висновки.)
Рука - ручка - на руці, козак - козаче - козацтво. (Коментується чергування [к]-[ч]-[ц], робляться певні висновки.)
Вухо - вушко - у вусі, муха - мушка - на мусі. (Коментується чергування приголосних [х]-[ш]-[с], робляться певні висновки.)
Відділ 2 (дослідження особливостей утворення іменників із суфіксами -ин- від прикметників на -ськ-, -цьк-, -зьк-): користуючись таблицею, учні роблять висновки про чергування приголосних при творенні прикметників на -зьк-, -ськ-, -цьк- та іменників з суфіксами -ин-.
Зміни приголосних при додаванні суфіксів
Кінцевий приголосний основи [г]
[ж] +
[3] -ськ(ий), -ств(о) -зьк(ий):
криворізький, французький, запорізький
-зтв(о):
убозтво, боягузтво
[к]
[ч] +
[ц] -цьк(ий): молодецький, ткацький
-цтв(о): ткацтво
-цьк(ий) + -ин(а) ? -чч-:
Вінницький ? Вінниччина,
Донецький ?Донеччина
[х]
[ш] + [с] -ськ(ий): черкаський
-ськ(ий) + -ин(о) ? -щ-:
Харківський ?Харківщина,
Херсонський ?Херсонщина.
Виняток: казахський
Відділ 3 (дослідження особливостей уживання буквосполучення -чн- (-шн-): учні за допомогою опорної схеми пояснюють написання слів із буквосполученням -чн- (-шн-).
Молоко - молочний, серце - сердечний. Але: рушник, рушниця, мірошник, соняшник, дворушник, сердешний.
V. Виконання творчих вправ і завдань
Диктант - лінгвістичне реконструювання
* Від поданих прикметників утворити іменники із суфіксом -ин-.
Німецький, угорський, словацький, турецький, житомирський, рів-ненський, кріпацький, миргородський, козацький, панський, галицький, дрогобицький.
* Від поданих іменників утворити прикметники. Визначити суфікси Позначити орфограми.
Звук, подяка, залізниця, рука, комік, медик, бібліотека, аптека, вулиця, електрика, місяць, пшениця, столиця.
* Скласти з 2-3 прикметниками словосполучення й увести їх до самостійно складених речень.
Диктант з коментуванням
* Записати речення під диктовку вчителя. Пояснити правопис слів на вивчені орфограми.
1) Люблю тебе, слов'янщино зелена, тумани вільх, ялинок веретена... (Ц.Павличко). 2) Хмельниччиною скрізь по Вкраїні запахло (П. Kуліш). 3) Козацьке військо вже посувало просто в Туреччину, вели його полковники хоробрії (Марко Вовчок). 4) Кожне поселення козацьке в Побужжі та Інгулеччині ставало серйозною перепоною на шляху татарської кінноти (А.Дрофаль). 5) За ставом біліла під солом'яною покрівлею мірошникова хата з городом, з якого визирало багато золотих соняшників (П. Куліш). 6) І тихо плакала у золотих житах сонячна пісня (Г. Косинка).
* Зробити фонетичний аналіз слова слов'янщино.
* До слів Хмельниччина, Туреччина, Побужжя, Інгулеччина, козацький дібрати твірні слова.
* Пояснити, які фонетичні зміни відбулися при творенні слів. Визначити спосіб творення слів.
Loading...

 
 

Цікаве