WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Засоби логічної виразності читання - Реферат

Засоби логічної виразності читання - Реферат


Реферат на тему:
Засоби логічної виразності читання
ПЛАН
1. Засоби логічної виразності мови (наголоси, паузи, інтонація).
2. Види пауз, їх характер і залежність від змісту і форми твору.
3. Логічний наголос. Закономірності виділення логічно наголошених слів. Логічна мелодія, логічна перспектива.
4. Принципи системи К.Станіславського.
У процесі навчання учнів виразного читання необхідно постійно пам'ятати і наголошувати на цьому учням, що, читаючи, слід відтворювати не просто слова тексту, а його думки, логічний зміст. Для цього необхідно оволодіти засобами логіко-емоційної виразності читання.
Засоби логічної виразності читання - це сукупність компонентів, без осмислення і врахування яких неможливо передати логічного та емоційного (внутрішнього, психологічного) змісту мовлення.
Компоненти виразності читання:
1. Паузи, їх функціональні різновиди і тривалість.
2. Логічні наголоси (тактові і головні).
3. Мелодика та її основні ходи.
4. Темп.
5. Пози, міміка, жести.
Будь-яка думка, власна чи чужа, може бути виражена і сприйнята правильно, коли мовець правильно використає всі компоненти мови (фонетичні, лексичні) та інтонація (Інтонація - це і є органічна єдність пауз, логічної та емоційної функції наголосів, мелодики, темпу, ритму й голосового тембру.
Дійсно, як би досконало не було складено, написано виступ, бесіда, оповідання, яке якщо вони не будуть передані з відповідною інтонацією, то старання виявляться марними, даремними.
Інтонація само собою не існує, а взаємодіє з логіко-емоційним змістом і лексико-граматичною будовою речення.
1.Перший компонент логічної виразності - пауза.
Пауза (лат.рауsa) - зупинка між мовними тактами, окремими словами і складами слів. Відповідно до змісту, почуттів і мети висловлювання, обставин, місця і часу, в яких здійснюється це висловлення прийнято поділяти паузи на:
а) синтаксичні;
б) логічні;
в) психологічні;
г) ритмічні (віршові);
д) фізіологічні.
Синтаксична - пауза, викликана синтаксичною структурою речення, передана за допомогою пунктуації, залежить від характеру розділового знаку.
. ! ? завжди відповідають паузам, оскільки означають межу між висловлюваннями.
; - : теж обов'язкова пауза.
З , бувають різні випадки, вона потребує уваги. Бувають випадки, коли за вимогами пунктуації кома потрібна, а пауза - ні (Кома при звертанні в середині та в кінці речення) - це традиція вимови) вставні слова, короткі порівняльні звороти, повторювальні слова.
Отже, синтаксичний аспект виразності - неповний, немочний, недостатній.
Логічна пауза це зупинка, яка зумовлена конкретним змістом.
Важливу роль відіграють і паузи логічні ( у власній мові і при читанні напам'ять твору) вони виражають особисте ставлення мовця до висловлюваного.
(Добре, / зачини двері - Добре зачини двері.).
Два випадки обов'язкової паузи:
1) 1) Між поширеними групами підмета і присудка
Реве та стогне / Дніпр широкий.
2) Перед сполучниками і (й), та.
Ось налетить вітер / і почне безжально зривати осінню красу зажуреного клена.
3.Психологічна пауза - зупинка на початку, в середині або в кінці фрази, яка виправдовується психологічно і зосереджує, затримує увагу слухачів на важливих моментах змісту тексту і викликає певний настрій - переживання, аналогічні авторові, його героям і самому читцеві.
Вони можуть збігатися з паузами логічними, ритмічними, але в таких випадках вони тільки продовжують їх тривалість (мінімум //).
Логічна пауза служить розумові, психологічна почуттю (К.Станіславський).
Завдання психологічної паузи як засобу впливу на слухача зводяться, по-перше, до того, щоб зосередити увагу слухачів на важливості змісту слів, що йтимуть після неї, викликати певні переживання, і, по-друге зосередити увагу слухачів на важливості змісту вже сказаних слів і дати можливості слухачам їх сприйняти, пережити.
Розрізняють різновиди психологічної паузи:
1.Пауза настороженості. Вона супроводжується, стимулюється вигуками: "Ах!", "Тсс!", "Стій!" ..., які передають подив, зачудування, вагання, страх. ( Тсс! Хтось крадеться до нас).
2.Пауза емоційного підсилення. Робиться між повторюваними словами і служить своєрідним перемикачем на посилення емоційного заряду цих слів. Наприклад: Їде, // їде! - хором підхопила малеча (радість). Геть. Ш Згинь - простогнала Уляна (гнів).
3.Пауза пригадування. Показником паузи є ... Слова після паузи характеризують згадане.( І куди ж вона поділася? ... Здається я віддав її Володі).
Розрізняють ще паузи замовчування, емоційного порівнення, жалю, роздумів, залякування, спонукання, напруження.
Отже, психологічні паузи
а) є засобом передачі психологічного змісту тексту і власного мовлення;
б) концентрують увагу читця в процесі підготовки і при читанні тексту, а також увагу слухачів;
в) спонукають до осмислення внутрішнього змісту тексту з позицій автора.
4.Віршова (ритмічна) пауза - зупинка в кінці віршового рядка лише при переносі з нього думки в наступний рядок (нема розділового знаку). В інших випадках збігається із синтаксичною, логічною. Вона передає ритмічно організовану мову вірша. (Вірші Т.Шевченка).
5.Фізіологічна пауза - зупинка, зумовлена не переживанням, а фізичним станом персонажа (втома, задишка, природне заїкання), що характеризується переривчастістю мови. На письмі ці паузи передаються дефісом, трикрапкою.
Проте пам'ятаєм, що фізіологічна пауза передає фізичний стан персонажа у певній

 
 

Цікаве

Загрузка...