WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Походження і розвиток української мови - Реферат

Походження і розвиток української мови - Реферат

передає велику кількість інформації. Ви можете дізнатися про тривалість його життя і стПоговоримо про словники дещо детальніше. І особливо - про згаданий тлумачний "Словник української мови" в одинадцяти томах. Що ж таке тлумачний словник? Тлумачний словник - це зібрання слів із поясненнями, тлумаченнями їх значень. У такому словнику слова розташовують у алфавітному порядку. Ви вже знаєте, що найповніший словник українськоїмови охоплює близько 135 тисяч слів. А коли пильніше придивитися до одинадцятитомника, то в ньому слів виявиться трохи більше. Зокрема, у словнику розглядаються як реєстрове слово не всі складні слова. Візьмемо перший том і прочитаємо на сторінці 494: "ВИСОКО... Перша частина складних слів: 1) що відповідає слову високий у 1 знач., напр.: високоногий, високорослий, високосте б л и й, високостовбурний; 2) що відповідає за знач, словам дуже, у вищій мірі: високоавторитетний, високомеханізований, високопоживний, високорозвинений, високосортний, й...". Бачимо, що статей про ні слова у словнику нема. Те саме спостерігаємо далі на сторінці 546 першого тому: "ВИЩЕ... Перша частина складних слів, що значенням відповідає словам раніше, перед цим, тільки що, наприклад: вищезазначений, вищезгаданий, вищеназваний, вищеподаний і т. ін." Ці складні слова також не займають місця реєстрового слова і окремо не тлумачаться, а отже, не входять до вказаної загальної кількості - близько 135 тисяч слів. Складність у підрахунках слів маємо і ось у чому. Чи вважати форми прочитаний, написаний, прочитавши, написавши і подібні дієслівними формами, чи окремими словами? Це складне питання, і його можуть розв'язувати по-різному.
Слова української мови розрізняються кількісно і якісно. У словнику-одинадцятитомнику, наприклад, неоднакова кількість слів на різні літери. Вишикуймо слова на уявному віче за кількісними ознаками. Будуть групи великі і малесенькі. Ось слова на літеру П. їх найбільше. Аж до ЗО тисяч! На літеру ж Й - найменше слів. Лише 40. У чому річ?
Дамо деякі пояснення, чому так багато у словнику слів на букву П. У цьому винні трохи префікси, яких чимало починаються даною літерою. Ось вони: пере-, перед-, під-, по-, понад-, пра-, пре-, при-, прі-, про-. Від одного вихідного дієслова, наприклад співати, можна утворити похідні дієслова: переспівати, переспівувати, підспівати, підспівувати, поспівати, поспівувати, приспівати, приспівувати, проспівати, проспівувати. А від дієслів утворюються іменники переспівування, підспівування, поспівування, приспівування, проспівування, переспівувач, підспівувач, переспівувачка, підспівувачка... Бачите, скільки у дієслова співати всіляких родичів набереться. Пригадаймо, що багато і прийменників полюбляють початкову літеру П: перед, під, після, по, понад, поперед, попереду, попід, попри, поруч, поряд, посеред, при, про. Багатенько народилося й похідних прикметників із префіксами на букву П: прегарний, пречудовий, прадавній, правічний, передплатний, понадплановий, прибережний, пришкільний, передвоєнний, післявоєнний, повоєнний... Тому-то слів тут велика кількість. Інші слова не зможуть претендувати на кількісну першість. Приміром, друге місце за кількістю посідають слова на літеру В - мають усього 11736 одиниць, тобто майже втричі менше.
І яким ліліпутиком виглядає група слів на літеру Й. Не бачимо тут ні префіксованих слів, ні іншого різнобарв'я. Ці слова можете перерахувати. Назвемо деякі з них: йняти, йог, йод, йодистий, йодний, йодоформ, йой, йойкати, йойкнути, йокати, йокнути, йолоп, йорж, йоржистий, йорзати, йорзатися, Йоркшир, йоркширський, йот, йота, йотація, йотований, йотувати. Якби довелося їм формувати спортивну команду, то не було б з кого вибрати гарних спортсменів. Отака химерна словесна доля.
Коротко про якісні відмінності слів. Читаючи книжки, газети і журнали, слухаючи телепередачі і радіомовлення, ми кожного разу стрічаємося з гро-уаддям слів. Одні слова досить відомі, вони зрозумілі кожному. Це загальновживані слова. Наприклад: будинок, дерево, ліс, картопля, село, місто, робітник, колгоспник, інженер, учитель. Іноді слово немовби знане, але про його зміст лише здогадуємося. І нарешті, значення деяких слів бувають зовсім не зрозумілі. Це слова-терміни, якими користуються фахівці різних наук, техніки, виробництва. Звичайно, не всі спеціальні слова потрапляють у словник. Сюди добирають ті слова-терміни, які вийшли за межі вузького спеціального вжитку і які почали використовувати з загальнолітературній мові.
У тлумачному "Словнику української мови" ви побачите також позначки, що вказують на стилістичні ознаки слова. Це позначки "розмовне слово",
"книжне", "поетичне", "народнопоетичне", "урочисто-піднесене", "жартівливо-іронічне", "зменшено-пестливе", "застаріле", "діалектне" тощо. Якщо йдеться про термін, то зазначається, в якій галузі науки, техніки, виробництва його вживають. Візьмемо музичний термін адажіо. У першому томі словника, на сторінці 19 пояснено: "АДАЖІО, присл., муз. 1. Повільно, протяжно (про темп виконання музичних творів). 2. у знач, ім., невідм., с. Назва музичного твору або його частини, що виконується повільно". Бувають випадки, коли те саме слово використовується в різних сферах і виражає різні значення. У цьому ж томі, на сторінці 56 витлумачено слово апробація, що визначають як книжне і як термін сільськогосподарського виробництва: "АПРОБАЦІЯ, ї, ж. 1. книжн. 'Офіційне схвалення, затвердження чого-небудь після випробування, перевірки. 2. с.-г. Визначення сортових якостей посівів з метою виділення кращого з них для насіння".
Звертайтесь постійно до тлумачного словника, коли відчуваєте труднощі у тлумаченні слова. З цього приводу влучно висловився поет Дмитро Білоус:
Мово, ти - відкрита часові, мужня, ніжна і дзвінка; муки, помисли Тарасові, серце Лесі і Франка. Українська літературна мова поповнюється діалектними словами, які збагачують її виражальні і стилістичні можливості. Окремі назви відображають особливості життя і побуту різних регіонів України. До таких специфічних слів належать сйова кептар, кептарик, кресаня, легінь, плай і подібні, поширені на західноукраїнських землях. Для позначення одного предмета або явища мова іноді зберігає декілька слів, яким притаманне різне географічне поширення. Про різнобарв'я таких назв, їх поезію і красу захоплено розповідає Дмитро Білоус у вірші "Чудесні барви":
Які чудесні барви у нашій рідній мові, які відтінки різні від Сейму аж по Сян ! У Києві говорять інакше, ніж у Львові,- і чорногуз, і бусол,

 
 

Цікаве

Загрузка...