WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Походження і розвиток української мови - Реферат

Походження і розвиток української мови - Реферат


Реферат на тему:
Походження і розвиток української мови
СЛОВА ЗБИРАЮТЬСЯ НА ВІЧЕ
До найкоштовніших надбань кожного народу належить мова. Тому й називаємо це надбання рідна мова. Рідна, як мати, як Батьківщина, як усе найдорожче серцю Мова- найбільший духовний скарб у якому народ виявляє себе творцем, передає нащадкам свій досвід і мудрість, перемоги і славу, культуру і традиції, думи і сподівання. Рідним словом народ ,збагачує також світову культуру? Слово - наше повнокровне життя, невмируще джерело поступу цього невичерпного джерела мовець здобуває не Тільки знання про навколишній світ, і моральні і естетичні оцінки та уподобання .Український народ творив свою мову упродовж віків, заносячи до мовної скарбниці добірний нектар слова невтомно запалював у слові незгасний вогонь думки і почуття, вічність праці і мрії .Колективна пам'ять народу-творця береже слово, а в ньому - і своє безсмертя. У слові рідної мови захована немовби якась таємнича сила, що в неповторному поєднанні звуків несе чарівну мелодію мови і називає щось зрозуміле всім( І не тільки називає, я й передає найтонші відтінки "переживань і мислі .Мова - дивосвіт, духовна планета, на якій живе виплекана людиною незліченна кількість слів. Скільки ж слів створив наш народ? Чи спроможні ми порахувати усі слова?.. На жаль, ніхто не відповість на питання: скільки ж слів у сучасній українській мові? Не відповість навіть найталановитіший мовознавець. Це важко зробити з багатьох причин. Хоча б тому, що мова формувалася упродовж віків, завжди відгукуючись на зміни в житті. Кожне покоління отримує цей неоціненний скарб від своїх попередників, збагачує його і передає нащадкам. Ота пре- дивна рівновага відносної стабільності і вічного руху витворює з мови найдосконаліше знаряддя нашого мислення й почуття, найвитонченіший інструмент зростання. То хіба ж спроможні ми порахувати усі слова, наявні в сучасній українській мові?! Це і загальновживані слова літературної мови, і терміни різних наук, і діалектні та застарілі слова... До того ж повсякчас народжуються нові слова. Ні, бажання перелічити усі слова нездійсненне!
Проте визначити кількість слів і передовсім літературної мови - намагалися і намагаються багато мовознавців. Особливо це цікавить словникарів, які присвячують життя укладанню словників. Зі всієї нескінченної кількості слів вони добирають тільки якусь її частину. Словникарі неначебто скликають слова на віче, куди приходять найкращі, найдобірніші представники словесного океану. Найважливіші з-поміж словників словники тлумачні - це немов велетенські аудиторії, де обрані словникарями слова збираються на вічну раду. Тут присутні насамперед загальновживані слова - своєрідний авангард слів. Але в мові багато й інших, зокрема спеціальних і діалектних, слів. Якщо вони мають велике поширення у художніх творах, науково-популярній літературі, у періодичній пресі і розмовному мовленні, то здобудуть шанс також потрапити на це специфічне віче.
Спроби зібрати найкраще, найцінніше з океану слів української мови робилися здавна. Українське словникарство має історію. З-поміж усіх словників, що побачили світ у дожовтневий час, вирізняється славнозвісний "Словник української мови" за редакцією Бориса Грінченка. Словник було видано на початку нашого століття. Він містить близько 70 тисяч слів. Це найвидатніше досягнення українського дожовтневого словникарства, найповніша на свій час видрукувана мовна скарбниця нашого народу. Словник і досі знаний як словник Грінченків, словник залюбленого у народне слово письменника, який з великою сумлінністю зібрав усе найдобірніше з живої української мови. Він не втратив свого значення й дотепер.
Вершиною ж українського словникарства став одинадцятитомний "Словник української мови" - перший тлумачний загальний український словник. Його опубліковано в 1970-1980 роках. Створення цієї найбільшої мовної скарбниці нашого народу є творчим подвигом українських радянських мовознавців, гідним внеском у національну культуру. Батьківщина високо оцінила працю українських словникарів, відзначивши їх Державною премією СРСР.Для створення такого великого тлумачного слов-ника української мови необхідна була солідна джерельна база, передусім лексична картотека. Ще в передвоєнні роки почала створюватися лексична картотека майбутнього словника, проте ці матеріали було знищено під час фашистської навали. Після війни знову довелося розпочинати із збирання матеріалу. Новозостворена лексична картотека, що нараховувала кілька мільйонів карток, дозволила вичерпно пояснити значення і значеннєві відтінки слів. Картки фіксували вживання близько 200 тисяч українських слів. З цього величезного словникового багатства було відібрано для словника до 135 тисяч слів. Сюди входять насамперед загальновживані слова сучасної української літературної мови. 135 тисяч слів - дуже велика кількість. "Словник української мови охоплює словесне багатство української літературної мови від І. П. Котляревського до наших днів. Тут маємо посилання на художні твори 209 українських письменників. Це твори І. Котляревського, Г.Квітки-Основ'яненка, Т. Шевченка, І. Карпенка-Карого, І. Франка, М. Коцюбинського, Лесі Українки, П. Тичини, М. Рильського, І. Кочерги, В. Сосюри, А. Малишка, М. Стельмаха, О. Гончара, Б. Олійника та інших.Жоден з українських словників за кількастолітню історію українського словникарства, починаючи від знаменитого "Лексикона" Памва Беринди, не містив такого словесного багатства, як академічний тлумачний словник української мови. "Словник української мови фіксує назви майже всіх предметів, дій, станів, якостей, прогресивні ідеї минулого і сьогодення, а також ту частину слів, яка тепер відійшла до пасивного фонду, але свого часу широко використовувалася майстрами художнього слова і в народній творчості. Гортаючи сторінки одинадцяти томів видання, ми вчитуємося в історію народу, яку відбито в словах давніх і тих, реалії що засвідчують наших днів типу місяцехід, лазер, комп'ютер.Кожна словникова стаття одинадцятитомника спрямована на стисле і вичерпне пояснення значення слова, його значеннєвих відтінків, граматичних і стилістичних особливостей. Якщо вас зацікавить, що означає відповідне слово і коли його вживати, звертайтесь до тлумачного словника. Тут ви знайдете також відомості про наголошування слів, їх правопис тощо. В одинадцятитомному "Словнику української мови" значення слів підтверджуються .текстовими ілюстраціями з творів художньої, публіцистичної, наукової і науково-популярної літератури, з фольклорних джерел. Кожне слово немовби оживає в реченнях-зразках і

 
 

Цікаве

Загрузка...