WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Історія письма - Реферат

Історія письма - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Історія письма"
Письмо є одним з таких винаходів людства, без якого було б неможливе його існування. Звукова мова обмежена в просторі і часі, тому існує і споконвіків існувала потреба в передачі інформації. Саме письмо стало засобом такої передачі.
Письмо - штучно створена система фіксації мовлення, яка дає змогу за допомогою графічних елементів передавати мовленнєву інформацію на відстані й закріплювати її в часі.
Винахід письма можна вважати другим за важливістю (після звукової мови). Він спричинив справжню інтелектуальну революцію, забезпечивши повноцінну передачу інформації, а, отже, досвіду поколінь. Значно зросла і прискорилася взаємодія між різними групами людей, інтенсифікувалася торгівля, виробництво, стало можливою повноцінне функціонування художньої літератури.
Навіть зараз, після винаходу способів передачі звукового мовлення роль письма анітрохи не зменшилася.
До винаходу письма людство йшло довгими шляхами і тільки кілька тисячоріч назад стало застосовувати для запису мови знаки.
Прийнято вважати, що це відбулося біля шести тисяч років тому, у четвертому тисячолітті до нашої ери (епоха неоліту), на думку інших дослідників - уже з восьмого тисячоліття.
Правда, перші найпростіші спроби графічної передачі інформації, знайдені в печерах на півночі Іспанії зроблені близько 20 тис. pоків до н.е., проте немає достатніх підстав називати їх письмом.
Предметне письмо
Першим кроком на далекому і важкому шляху до сучасного письма було використання предметів - спочатку як мнемонічних засобів. Вони не передавали думку, а тільки нагадували про неї. До цих збереглася в нас звичка зав'язувати вузлики на пам'ять.
Потім за предметами стали закріплювати конкретне значення. Вони були свого роду сигналами, умовними знаками, що позначали те, про що було заздалегідь обумовлено. Такими умовними знаками служили карби на деревах, вузли, шнури, стріли для оголошення війни та інші предмети. Цей спосіб закріплення значень зветься "предметне письмо". Його винахід відносять до VIII-III тис. до н.е.
Повідомлення числового характеру, наприклад, відзначали умовними карбами на бирках. Їх використовували для різних договорів. При висновку договору бирку розщеплювали по довжині, і кожна зі сторін одержувала по половинці. При сполученні половинок карби збігалися. Бирки застосовувалися і як календарі (на них вирізували число днів, тижнів і т.д. ). Вони служили і як розписки у боргових зобов'язаннях. Використовувалися бирки і як реєстри пам'ятних заміток про події, які потрібно було довго тримати в голові.
Для правильного розрахунку застосовували також рахункові шнури. Їх і тепер можна бачити в перуанських пастухів, у деяких інших народів у Латинській Америці й Африці.
Давні китайці також використовували для рахунка і запам'ятовування вузлики на шнурах. Вузлики часто застосовувалися древніми народами і для обліку часу. Прикладом може служити календар Дарія, про яку розповідає Геродот, найбільший давньогрецький історик, що жив у V столітті до нашої ери.
Геродот свідчить, що перський цар Дарій І під час походу на Скіфію переправлявся через Дунай по спеціально спорудженому мосту. Щоб зберегти міст, Дарій залишив своїх союзників іонян стерегти його. Їм він передав ремінь із шістдесятьма вузлами і сказав: "...Візьміть цей ремінь і чиніть так: як тільки побачите, що я виступив проти скіфів, починаючи з цього часу розв'язуйте щодня по одному вузлі. Якщо я за цей час не повернуся, а дні, зазначені вузлами, минуть, то пливіть на батьківщину. Поки ж.… стережіть міст і всіляко намагайтеся його зберегти й уберегти. Цим ви зробите мені велику послугу".
Вузликовими календарями користалися також народності Сибіру, Гвінеї, Полінезії, Східної Африки.
Роль своєрідного предметного письма виконували і "жезли вісників". Вони були відомі в Древній Європі, у Древньому Китаї, в австралійських і африканських племен. Жезл, принесений посланцем іншого племені, ставав своєрідним документом, що підтверджує повноваження прибулого. На жезл наносилися карби, пам'ятні знаки. Дивлячись на них, посланець згадував про число даних йому доручень. Можливо, розміщення карбів виражало визначені факти.
Оригінальні за формою і пояса "вампум" - предметний письмо північноамериканських індіанців. Пояса служили свого роду посланнями, що вручалися вісниками. Вампум складався з комбінації різнобарвних черепашок, уплетених у чи пояс підвішених до нього. Визначене значеннєве значення мали і кількість, і колір, і взаєморозміщення черепашок. Іноді на вампуми наносилися малюнки, що уточнюють зміст спілкувань.
Відомий вампум, що став важливим політичним документом кінця XVІІ століття. Це так називаний вампум Пенна - білий пояс із двома чорними фігурками посередині. Його подарували індіанці племені лені-ленапе В.Пеніу, засновнику Пенсільванії, як застава світу і дружби білих і індіанців.
Цікавим зразком предметного письма служить кіпу інків - споконвічних жителів нинішнього Перу. Вважається, що в ньому предметне письмо розкрило усі свої можливості. Кіпу являє собою товсту мотузку чи ціпок, на яку нанизані шнури з вузликами і сплетеннями. Значеннєве значення надавалось кількості шнурів і вузлів, їхній величині, розташуванню і кольору. Вага кіпу досягала часом чотирьох кілограмів. Незабарвлені шнури застосовували для числового обліку і запам'ятовування знаменних подій, різнобарвні - для більш складних повідомлень.
В індіанців кожен колір мав визначений сенс. Чорний означав нещастя, смерть, фіолетовий - небезпеку чи ворожнечу, червоний - війну, білий - світ, жовтий - золото, зелений - зерно. Розташовуючи в різних сполученнях кольори і вузли, індіанці передавали велику кількість повідомлень. Деякі учені вважають, що на кіпу могли бути записані зводи законів, хроніки і навіть вірші. Інші, однак, дотримують думки, що складні записи за допомогою вузлів і різнобарвних шнурів зробити неможливо.
І в сучасній практиці там, де це зручно, ми використовуємо принцип предметного письма, наприклад, для сигналізації: бакени, маяки і сигнальні прапорці - у морській справі, світлофори і семафори - на дорогах, сигнальні лампочки - на різних приладах. Усі вони те саме що "жезли вісників" і шнурам перуанських пастухів.
Піктографічне письмо
Предметне письмо не могло вирішити головної задачі: стати свого роду пам'яттю людства, що зберігає накопичені знання. А потреба в цьому, у міру ускладнення громадського життя,

 
 

Цікаве

Загрузка...