WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → До питання проблеми прихованих імен в англійській та українській мовах - Реферат

До питання проблеми прихованих імен в англійській та українській мовах - Реферат


Реферат на тему:
До питання проблеми прихованих імен в англійській та українській мовах
Всі ми маємо імена. Традиційно це, як мінімум, ім'я, або ім'я і прізвище, або ім'я, прізвище та по батькові. В офіційному англомовному середовищі використовуються двочленні антропоформули типу Джон Сміт або Мері Браун, в україномовному тричленні типу Шевченко Тарас Григорович, Костенко Ліна Василівна, або двочленні типу Максим Рильський, Леся Українка. Імена є відмінними між собою і виконують різну мету. Основна їх функція полягає в тому, що ім'я, прізвище та ім'я по батькові і фактично, і юридично виступають як засіб ідентифікації людини у суспільстві.
Як зазначає П.П.Чучка, в антропонімії можна розглядати наступні основні антропонімні класи: антропоніми-імена, антропоніми-прізвища, інші види особових назв [7].
Досить часто, з тих чи інших міркувань, люди самі собі змінюють прізвище або ім'я чи маскують його. Причини і форми цього явища досить різноманітні.
Серед вітчизняних та зарубіжних авторів, які займались вивченням питання прихованого імені, варто згадати А.Барб'є, Ф.Гейслера, Я.Дашкевича, О.Дея, В.Дмитрієва, В.Капелюшного, І.Карамазова, Кравченко-Максименкову, І.Масанова, В.Німчука, Н Н.Подольску, А.Рума, О.Тулуба, П.Чучку, та інших.
П.Чучка приховування імені відзначає наступним чином: "В Україні до псевдонімів вдаються письменники, публіцисти, рідше - карикатуристи, вчені, артисти, підпільники, військові, скаути, спортсмени... Мотивами до їх творення, за думкою автора, найчастіше виступають: а) бажання уникнути переслідування шляхом приховування від громадськості справжнього прізвища автора твору за якоюсь вигаданою назвою (Теофіл Ортолог, Карпенко-Карий, Самовидець... замість М.Смотрицький, І.Тобілевич, О.Маковей); б) засіб позбутися власного прізвища, яке чимось не влаштовує автора {Олександр Олесь, Юрій Клен, Остап Вишня... замість Олександр Кандиба, Освальд Бурґгард, Павло Губенко); в) нагода автора заманіфестувати через самоназву національне, ідеологічне чи естетичне кредо (Леся Українка, Зореслав Щипавка-... замість Лариса Косач, Степан Сабол); г) спроба гумориста погратися з адресатом, заінтригувати його (Редакційний Приблуда, Клепайло, Віршороб Голопупенко...) [7]
В. Капелюшний, окрім вищевказаних причин, які змушували авторів приховувати ім'я, вказує ще на наступні об'єктивні та суб'єктивні причини: політичні утиски, наявність цензури, політична та ідейна боротьба, авторська скромність, невпевненість в своїх авторських силах, бажання зберегти своє інкогніто, службове становище, або просто данина моді [3].
На думку американських авторів, а саме Андріана Рума, причини приховування імені можуть бути наступні [8]:
" " в ситуації еміграції і наступної адаптації, скорочуючи ім'я так, щоб воно легше звучало іноземною мовою;
" " прагнення свідомо видавати себе за громадянина іншої країни з метою опису вражень від своєї власної країни через призму іноземного спостерігача;
" " зміна імені, пов'язана зі зміною статі;
" " зміна імені тоді, коли людина приймає вигляд протилежної статі (зама сковування);
" " зміна імені злочинцями, щоб бути захищеним від виявлення або ідентифікації їх правоохоронними органами;
" " з причина незаконного походження, наприклад, коли дитина в школі, яка відповідає "Тут!", щоб покрити друга, який грає у хокей.
" " використання навіть по кілька імен військовими агентами для прикриття ;
" " зміна імені для маскування авторства певного твору або витвору через різноманітні причини.
За винятком фактичного фізичного перевтілення, зміна імені - один із самих популярних й ефективних шляхів, за думкою багатьох людей, які у це вірять, стати новою або іншою людиною. Цей процес можна розглядати як результат радикальної зміни людини в політичному, соціальному й культурному кліматі.
Основною формою зміненого або добровільно обраного неофіційного імені є псевдонім. Як вказує О.І.Дей, термін псевдонім - це узагальнююче поняття в науково-бібліографічній літературі [1]. На думку автора, воно містить різні види творення й графічної передачі придбаних імен і позначень прихованого авторства. О.І.Дей зазначає, що найголовнішими різновидами псевдонімного прикриття авторства в літературі з цієї теми прийнято вважати такі: власне псевдоніми, узагальнюючі псевдоніми, криптоніми, графоніми, алоніми, титлоніми, анаграми тощо.
Бувають випадки, коли взагалі немає ніяких вказівок на авторство. Такі твори, що на них автор ніяк не позначив себе, називаємо анонімними, а їх авторів - анонімами [5].
Предметом нашого вивчення є криптоніми в англійській та українській мовах, тому, обзорово, розглянемо їх місце в підході і класифікації змінених імен з точки зору різних авторів.
О.І.Дей в своїй класифікації розглядає криптонім як один з видів псевдонімів [1]
Криптонім (прихований) - надзвичайно поширена форма приховування авторства шляхом подачі:
а) ініціалів імені або прізвища, або імені й прізвища, а часом - імені, по батькові й прізвища, а також початкових літер псевдоніма автора (Т.Г.Ш. -Т.Г.Шевченко; І.Ф. - І.Я.Франко; Л.У. -Леся Українка);
б) кінцевих літер імені й прізвища (Н.Ч. - Іван Крип'якевич); такі криптоніми пишуть з великих і нерідко

 
 

Цікаве

Загрузка...