WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Латинська мова та сучасність - Реферат

Латинська мова та сучасність - Реферат

медицині - це мішень, що найчастіше уражається при визначеній патології (шейку стегна при травмі, судини серця, головного мозку, нижніх кінцівок при атеросклерозі).
Primum nоn nocere - насамперед не шкодити. Принцип, якому випливає кожен лікар, зіставляючи передбачуваний ефект лікування з можливим ризиком ускладнень.
Quantum satis - скільки потрібно. У рецептах указується скорочено - q.s., тобто стільки, скільки досить, потрібна кількість.
4. Латинь і юриспруденція
Вивчення латинської мови на юридичному факультеті має бути пов'язане із спеціальними дисциплінами , такими як основи римського цивільного права та ін.
Цицерон був творцем латинської мови: з важкої, неоковирної зброї виковував тонку, гостру рапіру, яка проникала у найпотаемншгі вигини людської думки. Він виголосив понад сто промов, тексти п'ятдесяти семи збереглися і є риторичною скарбницею для усіх часів та народів'.
На грунті римського права склалися численні поняття цивільного права . Юридичні терміни терміни і поняття , що набули поширення в усіх країнах (наприклад: арбіртраж , вето , прокуратура та багато інших ) найкраще засвоюються під час вивчення римського права.
Юристи Вивчають також судову медицину. В своїй діяльності їм доводиться мати справу з рецептами , написаними латинською мовою , знайомитися з історією хвороби , висновками судових лікарів і медичних експертів.
Активне засвоєння інтернаціональної латинської лексики та фразеології - це важливе завдання юриста , який вивчає латинрську мову.
Висновки
Латинська мова - це мова латинів, стародавніх мешканців Лація, які заселяли невелику область Центральної Італії. На кордоні Лація та Етрурії, над рікою Тібр, був розташований Рим, заснувань, згідно з переказом, у 753р. до н.е. Хоча до складу римської общини входили різні племена, мова загального спілкування залишалася латинською. Згодом Рим підкорив Грецію, Галлію, частину Піренейського півострова, Північну Африку, Малу Азію, Єгипет та інші землі. Латинська мова вийшла за межі Апеннінського півострова і поширилась у Західній Європі.
Друга половина ІІІ - ІІ ст. до н.е. - це період встановлення літературної латинської мови, яка іменується архаїчною латинню. З творів цього періоду збереглися комедії Плавта (близько 253 - 184 рр. до н.е.), Теренція (185 - 159рр. до н. е.), сільскогогсподарський трактат Катона Старшого (234 - 149рр. до н.е.), а також фрагменти праць інших авторів.
Літературна мова І ст. до н.е. - класична латинь ("золота латинь") - багата науково-філософською, політичною і технічною термінологією. Саме в цей година латинська мова досягає найвищого розвитку у творах Гаю Юлія Цезаря (100 - 44 рр. до н.е.), Марка Туллія Ціцерона (106 - 43 рр. до н. е.), Публія Вергілія Марона (70 - 19 рр. до н.е.), Публія Овідія Назона (43 р н. е.- бл. 18 р. н.е.) та інших римських письменників.
Із занепадом античного суспільства, падінням Римської Імперії і виникненням нових народів латинська народна розмовна мова дає поштовх до формування романських мов: італійської, французької, іспанської, португальської, румунської та інших.
Хоча латинська мова перестала бути засобом спілкування якогось народу загалом, алі продовжувала зберігатись як письмова мова науки, частково літератури й офіційних актів. У такому значенні латинська мова вийшла далеко за межі колишньої Римської імперії.
В епоху Відродження (ХІ - ХVІ ст.) латинська мова стає міжнародною мовою науки та дипломатії, предметом вивчення в школах. До ХVІІІ ст. майже всі наукові праці писалися латинською мовою. Для прикладу досить навести лише деякі імена вчених: Еразм Роттердамський (1466 - 1536) у Голландії, Микола Копернік (1473 - 1535) у Польщі, Томас Мор (1478 - 1535), Френсіс Бекон (1561 - 1626) та Ісаак Ньютон (1643 - 1727) в Англії, вітчизняні вчені Києво-Могилянської академії.
Протягом багатьох століть латинська мова залишалася мовою науки і дипломатії, школи і церкви, юриспруденції тощо. Зокрема слід підкреслити, що латинська мова була міжнародною мовою медицини. В українській мові є багато слів латинського походження, наприклад: автор, адвокат, акт, акція, амбулаторія, автор, атестат, аудиторія, диктант, директор, доктор, доцент, екзамен, ефект, імперія, інститут, інструмент, комісія, компроміс, конспект, конституція, конференція, культура, лабораторія, лінія, література, мінус, нотаріус, обєкт, плюс, позиція, прогрес, професор, процес, ректор, республіка, санаторій, соліст, студент, університет, факультет, федерація, фінал та багато інших.
Латинська мова досі залишається джерелом утворення наукової та технічної термінології.
1. Хоча латинська мова втратила те значення міжнародної мови вчених будь-якої спеціальності, що належало йому ще в XVIII в., у ряді наукових областей його позиції залишаються непорушними і в даний час. Насамперед це мова висхідної до Линнею природничонаукової систематики, а також анатомічної, медичної і фармакологічної номенклатури. Разом з тим, латинська і латинізована грецька лексика служить основним джерелом поповнення безупинно і прогресивно зростаючої термінології у всіх областях науки і техніки.
2. Латинська мова - це основна мова європейської культури від античності до нового часу, і без нього неможливо самостійне збагнення найважливіших фактів цієї культури по першоджерелах, а отже, і ніяке справді історичне утворення.
3. Латинська мова при належній постановці його викладання в системі середньої і вищої школи з'явився б одним із засобівпідвищення рівня філологічного утворення, що саме по собі дуже важливо. Навіть у тому випадку, коли вивчення латинської мови спрямовано в першу чергу на оволодіння практичними навичками усної і письмової мови, воно повиннео спиратися на філологічний аналіз класичних текстів, і саме це додасть йому найважливіше освітнє значення незалежне від досягаються при цьому тих чи інших практичних вигод.
Список використаної літератури
1. Боровский - Боровский Я.М. Латинська мова Ломоносова. - М.В. Ломоносов. Собр. соч. Т.4. М. - Л., 1962.
2. ПСЛЛ - Пам'ятники середньовічної латинської літератури IV-IX століть. Під ред. М.Е. Грабарь-Пассек і М.Л. Гаспарова. - М., 1970.
3. Щерба, 1958 - Щерба Л.В. До питання про поширення в СРСР знання іноземних мов і про стан філологічного утворення. - Щерба Л.В. Обрані роботи з мовознавства і фонетики. Т.1. Л., 1958.
4. PCIL - Premier Congres International pour le latin vivant.- Avignon, 1956.
5. Чернявский М.Н Латинська мова й основи термінології./ Чернявский М.Н підручник - М.: Медицина, 2000. - 336 с.-Библиогр: с.6-23.
6. Тронский И. М., Нариси з історії латинської мови./Тронский И.М - М.: Молода гвардія, 1953. - 267с. - Библиогр: з37-250.
7. Історична граматика латинської мови./ Під ред. А.К. Владимирова. - М.: Наука, 1960.-158с.- Библиогр: з5-150.
8. Культура Древнього Рима./ підручник - М.: Освіта, 1985.- 289с. Библиогр: з78-165.
9. Соболевський С.И. Граматика латинської мови./ Соболевський С.И. - М.: Освіта, 1998.- 264с. Библиогр: з85-260.
10. Проблеми міжнародної допоміжної мови. - М., 1991. - С. 70-76
11. Пдручник з латинської мови Б Б Ходорковская та
12. М Н Черневскій.
13. Латинська мова .Н Г Корж , З А Шведов.
14. Латинська мова. У П Маслюк.
15. Латинська мова для студентів-юристів. З У Семчинський
16. Підручник для вузів. Покровська .
17. Класична латинська мова. Ярхо
18. Латинська мова для студентів мед. вузів.Шипайло , Козовик
19. Латинська мова для біологічного вакультету. Філіпович
20. Р.Олійник, В.Кінаш. Лат. мова. Л., 2000р.
21. Вступ §1, §2, §3
22. Е.М. Шевченко Лат.мова й основи мед.термінології. К. 1992р.
23. §1, §2, §3, §4.

 
 

Цікаве

Загрузка...