WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Латинська мова та сучасність - Реферат

Латинська мова та сучасність - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Латинська мова та сучасність"
ПЛАН
Вступ
1. Історія латинської мови.
2. Філологія: творчість українських та російських письменників, які зверталися до латинської мови.
3. Латинь і медицина.
4. Латинь і юриспруденція.
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Історична роль латинської мови як міжнародної мови науки і художньої літератури істотно відрізняє його від численних штучних мов, що пропонувалися для міжнародного спілкування, - як від тих, котрі одержали хоча б обмежене поширення, так і від незрівнянно більшої їхньої частини, що залишилася мертвонародженими проектами. Будучи державною мовою багатоплемінної Римської імперії, що займала до III в. н.е. величезну територію навколо Середземн моря, латинська мова виявилася єдиним у її західній частині мовою культури. Це своє значення він зберіг і після падіння Західної Римської імперії в V в. під натиском варварських племен. Аж до XII - XIII вв. латинська мова залишалася єдиною літературною мовою, знаряддям художньої творчості і наукової думки, але насамперед - мовою католицької релігії, що складала основу середньовічної ідеології.
В усному мовленні численних романизованных племен латинська мова змінилася настільки, що вже в III - IV вв. він перетворився в ряд локальних діалектів, у своїй сукупності носящих назву вульгарної латині. Надалі ці діалекти поклали початок сучасним романським мовам. Письмова латинська мова при всій розмаїтості областей, у яких він застосовувався, не утрачав своєї єдності: володіння їм відкривало для його носіїв можливість взаємного живого спілкування як у романізованих країнах, так і за їхніми межами.
Укладачі чудової хрестоматії середньовічної латинської літератури пишуть: "Латинську мову не був мертвою мовою, і латинська література не була мертвою літературою. По-латинському не тільки писали, але і говорили: це була розмовна мова, що поєднувала нечисленних утворених людей того часу: коли хлопчик-шваб і хлопчик-сакс зустрічалися в монастирській школі, а юнак-іспанець і юнак-поляк - у Паризькому університеті, то, щоб зрозуміти один одного, вони повинні були говорити по-латинському. І писалися на латинському не тільки трактати і житія, але і викривальні проповіді, і змістовні історичні твори, і натхненні вірші. Латинська поема "Вальтарий" розробляла сюжети древнегерманских сказань задовго до "Пісні про Нибелунгах, а провансальські трубадури і німецькі миннезингеры училися ліричним темам і прийомам у своїх старших сучасників - латинських поэтов-вагантов. Та й ті самі латинські богословські трактати, що так отпугивают нинішнього читача, були для європейської думки школою діалектики, сучасної і корисний" .
Таким чином, латинська мова протягом багатьох століть до епохи Відродження бездоганно виконував функції міжнародної мови, і притім не тільки в науці, але й у поезії.
1. Історія латинської мови
Латинська мова - мова італійскої групи індоєвропейської сім'ї мов. Розвивавалась на основі мови стародавнього племені латинів , що населяли область Лацій у середній частині Італії з центром ( з 8 VIII століття до нашої ери) у Римі. З піднесенням Риму розповсюдилась по всій Італії , потім у значній частині Римскої імперії. Становлення літературної мови - ??? - ?? століття до нашої ери. В ІХ столітті на основі народно-розмовної латинської мови сформувались романські мови ( французька , іспанська , португальська , італійська та інші). У середні віки була загально-письмовою мовою західноєвропейської громади , католичної церкви , науки і частково літератури. У ХХ столітті , і зараз також , використовується в науковій термінології ( у медицині , біології , ботаніці та ін. ). Мова католичної церкви й офіційна мова ( нарівні з італійською ) Ватикану - Латинська .
Початок латиньскій мові дало плем'я латинів (Latini), що населяло невелику область центральної італії Лаціум (Latium). Латини заклали Рим. , який згодом ставши столицею величезної Римської імперії, де панівною була латинська мова. Під впливом високої культури стародавньої Греції (підкорений у II столітті до н.е.) римляни створили свою яскраву і багату культуру. Поряд з іменами великих грецьких мислителів, поетів, митців - Демокріта, Арістотеля, Гіпократа, Асхіла, Арістофана, Фідія - по праву стояти імена й чільних представників римської культури - Лукреція, Вергілія, Горація, Ціцерона та ін.
Антична культура - культура стародавньої Греції і Риму - впродовж багатьох віків живила і продовжує живити європейську, а через неї світову культуру.
Епоха ранньої імперії виявилась дуже плідною для римської юриспонденції. Відбувається формування юридичних шкіл(Прокул, Сабін). Відома ціла плеяда славетних юристів: Цельс, Гай, Лабеон, Капітон, Юліан, Помпоній та ін. До нас дійшов твір римського юриста ІІ ст. Гаю "institutiones" (інституції) у якому закладено основні поняття римського цивільного права.
Підсумком багатовікового історичного розвитку юриспонденції стала знаменита кодифікація римського права візантійським імператором Юстініаном.
Після занепаду Римськї імперії латинська мова поступово перестає бути знаряддям живого спілкування людей: шляхом природного розвитку, через народну латину, вона дає початок формуванню нових романських мов. Крім того як писемна мова, класична латина протягом століть залишається пінівною в науці, у тому числі медицині, освіті, юриспруденції, діловодстві та в ін. сферах суспільного життя і виходить далеко за межі колишньої Римської імперії. Досить згадати, що й в Україні латинська мова відігравала у свій година значну роль. Величезна кількість латиномовних документів що є джерелом пізнання історії, науки і культури нашого народу, чекають своїх дослідників в історичних архівах, книгосховищах, музеях.
Усвідомивши приоритетну роль латинської мови в галузі науки і культури, зрозуміємо, чому словами латинського (й грецького) походження рясніє лексика багатьох мов, у тому числі й української (наприклад, демократія, консолідація, гуманізм, культура, інститут, студент). Лексичне багатство латинської та грецької мов служити незамінимою основою для створення і постійного збагачення міжнародної термінології, передусім медичної і фармацевтичної. Вивчення латинської мови в навчальних заставах має, передусім, практичний характер.
У розвитку літературної латинської мови є такі періоди:
І. Період докласичної латині (ІІІ - початок І століть до н.е. ) . До цього періоду відносяться праці на латинській мові понауковим та медицинським питанням , наприклад праця Катона "De re rustica" ( "Про сільське господарство" ) , у якому зустрічаєтся багато слів медичного характеру , взятих з розмовної мови.
II. Класичний період ( І століття до н.е. ) , мова якого відома нам дуже добрі. У цей період літературна латинська мова досягає досконалості у творах видатних письменників , філософів , вчених та поетів ( Цицерона," Цезаря, Лукреція, Катулла, Горація, Вергілія, Овідія та ін.). Особливо требазауважити працю великого матеріаліста давнини Лукреція , "de rerum natura" .
III. Післкласична латинь енпохи Імперії ( I та II століття н.е. ) . Велике різноманіття наукової літератури . Найбільш відомими творами цього години є твір Авла Корнелія Цельса ( I століття н.є. ) " Про медицину " також багатотомні праці грецького філософа , вченого та лікаря Клавдія Галена , який писав на грецькій мові , алі проживаючого та працюючого в імператорському Римі . Його дій , посвячені науковим та практичним питанням анатомії , етиології та лікування різних хвороб , приготування різноманітних ліків , були верхівкою античної післягіпократовою медициною; смороду також зробили значний вплив на покоління лікарів багато сттоліть тому. Найбільш значним

 
 

Цікаве

Загрузка...