WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Смотрицький Мелетій – видатний мовознавець України - Реферат

Смотрицький Мелетій – видатний мовознавець України - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"СМОТРИЦЬКИЙ МЕЛЕТІЙ -
ВИДАТНИЙ МОВОЗНАВЕЦЬ УКРАЇНИ"
Мелентій Смотрицький (світське ім'я - Максим Герасимович) народився у містечку Смотрич, тепер смт. Дунаєвецького району Хмельницької обл., або м. Кам'янець-Подільський цієї ж обл. Син письменника-полеміста Г.Д.Смотрицького.
Життєвий шлях автора "Граматики" - одного з найосвіченіших українських філологів кінця XVI - початку XVII ст.- складний і суперечливий. М. Смотрицький жив у час бурхливої антифеодальної й національно-визвольної боротьби українського й білоруського народів. Одним із виявів цієї боротьби був рух проти наступу католицизму, за збереження православної віри, на захист церковнослов'янської мови, яка була літературною мовою передусім у галузі конфесіонального письменства.
Навчався в Острозькій школі, потім (1594-1600) - у Віленській академії слухав лекції в Лейпцігському, Віттенберзькому й Нюрнберзькому університетах.
Імовірно, за кордоном одержав ступінь доктора медицини.
Близько 1608 р. прибув до Вільна, де, мабуть, викладав у братській школі. Під псевдонимом Теофіл Ортолог 1610 р. надрукував свій видатний полемічний твір "Тренос" ("?ринос").
Приблизно в 1615-18 рр. викладав церковнослов'янську та латинську мови в Київський братській школі, був одним з перших її ректорів. У 1616 р. виходить його переклад староукраїнською мовою "Євангелія учительного... Калиста".
У 1618 р. повернувся до Вільна, де в Святодухівському монастирі постригся в ченці під ім'ям Мелетій. 1619 у м. Єв'ї (Вевіс) біля Вільна вийшла друком його славнозвісна праця "Грамматіки славєнскиА правилноє Сvнтаґма" (А - юс малий).
Деякі біографи М.Смотрицького пишуть, що він 1617-20 рр. склав лексикон (але жодних слідів словника не збереглося), а ще раніше (1615) у Кельні опублікував граматику грецької мови.
Брав участь у написанні "Букваря языка славенска", надр. 1618 в Єв'ї. 1620 р. висвячений на архієпископа полоцького, єпископа вітебського й мстиславського.
Після цього видав низку антиуніатських творів, за що зазнав переслідувань польських властей.
Щоб уникнути переслідувань, до переходу в унію свої полемічні твори Мелетій видавав без зазначення прізвища або під псевдонімами. "??????" - найвидатніший літературний твір Смотрицького, написаний у формі "плачу" православної церкви, зверненого до тих, що її покинули. Автор картає єпископів, що прийняли унію, закликає їх схаменутися, показує важкий релігійно-національний гніт, який терпіли український і білоруський народи, критикує недбальство й зловживання православного духівництва. В полеміці з католиками Смотрицький виступає як енциклопедично освічена людина своєї епохи: він цитує в своїй книзі понад 140 авторів або посилається на них. Крім писань "отців церкви", Смотрицький використовує твори багатьох античних і європейських учених та письменників епохи Відродження. Тут, зокрема, зустрічаємо імена Авіценни, Савонароли, Депер'є, Еразма Роттердамського, Петрарки, Мантуана Баптісти таін. М. Смотрицький здобув велику популярність серед православних. Пізніше сам він писав, що деякі його сучасники вважали цю книгу за важливістю описаного в ній рівною творам св. Златоуста й за неї готові кров пролити й душі покласти.
Критика як католицької, так і православної ієрархії, показ переслідування населення України й Білорусії, а головне - заклик до активної оборони своїх прав дуже збентежили королівські власті. Сігізмунд III того ж 1610 р. видав наказ про заборону продавати й купувати книги Віленського братства під загрозою кари в 5000 червоних золотих. Війтові й магістрату король пропонував конфіскувати братську друкарню, забрати й спалити книги, а складачів та коректорів арештувати.
Королівський наказ виконано. Редактора й коректора Леонтія Карповича ув'язнено. Смотрицькому вдалося уникнути арешту.
Про життя й діяльність Смотрицького після репресій з боку королівських властей збереглося дуже мало відомостей. Очевидно, він повернувся з Вільна на Україну (про високу оцінку "??????"-а він покликається на свідків - священиків острозької капітули 13). Мабуть, Смотрицький певний час проживав в Острозі і викладав у школі 14. Смотрицького вважають одним із перших ректорів Київської братської школи 15, організованої в 1615-1616 рр. Сучасник М. Смотрицького Сильвестр Косов 1635 р. писав, що Смотрицький, Касіян та інші були ректорами Київської школи 16. Цьому свідченню можна довіряти, адже брошура С. Косова була направлена проти домагань католиків й уніатів закрити Київську школу й автор її, очевидно, спеціально назвав тільки тих ректорів, що пізніше стали уніатами. Проте про період перебування Смотрицького на посаді ректора немає єдиної думки. С. Голубєв вважає, що це був період 1626-1628 рр.17 К. Харлампович з більшою підставою твердить, що Смотрицький був ректором у 1618 р., адже Мелетія в 1626 р. вже запідозрювали в прихильності до унії, а з середини 1627 р. він, ставши уніатом, жив на Волині.
"Грамматіка..." М.Смотрицького - один із найвидатніших творів старожитнього слов'янського мовознавства.
Учений першим в історії вітчизн. лінгвістики дав повний курс церковнослов'янської мови в прийнятих тоді частинах: орфографія, етимологія (тобто морфологія), синтаксис, просодія.
У розділі про орфографію в давнину давався й опис фонетики та орфоепії. Ввів нову літеру на позначення дзвінкого проривного задньоязикового приголосного - ґ, узаконив вживання букви й.
Встановив

 
 

Цікаве

Загрузка...