WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Стилістичні особливості форм числа іменників - Реферат

Стилістичні особливості форм числа іменників - Реферат

лаків, пластмас (з газ.); Україна може стати одним з найбільших виробників екологічно чистих бензинів на основі технічного спирту (з газ.);
б) вироби з цієї речовини: Скрині із золотою та срібною посудою, з хрусталями й дорогоцінним склом поїдуть насамкінець під окремою сильною сторожею людей з першого сердюцького полку (Б. Лепкий); Пишна дама, вся в шовках, зразу в крик, у лайку: - Що ти трешся об рукав? Прибери куфайку (П. Глазовий);
в) велику кількість речовини або великий простір, зайнятий нею: В білих снігах потонули Гори, степи і долини... (О. Олесь); Обабіч понад трасою красуються жита, пнуться в стрілку озимі пшениці, зеленими й зелено-жовтавими килимами стелеться ярина (О. Вишня).
4. Однина і множина речовинних і абстрактних іменників іноді використовуються паралельно, що, однак, не свідчить про рівнозначність форм числа таких назв. Множинні форми, як правило, містять більшу експресію і реалізують різноманітні значеннєві відтінки, порівн.: Ще я любив дивитись на зорю після заходу сонця і кидати камінці в срібні води ставка... Я кину камінець, а він булькне, і після нього довго ще йдуть по золотій вечірній воді за колами кола, все ширше й ширше, а потім зникають, і вода знов стає спокійною, темною і тихою (В. Сосюра); Все зраділо радістю живоття, радощами здорового погодливого дня (І. Нечуй-Левицький). У наведених прикладах форма води підкреслює безмежність речовини і в поєднанні з прикметником срібний створює яскравий образ, формамножини радощі означає "приємні, радісні події".
5. Власні іменники вживаються у множині:
а) для позначення типу людей, схожих на якусь історичну особу або літературного героя: Російський песимізм породжував класичні гімназії, що з них виходили Рудіни - високовчені і безпорадні в практичному житті (М. Хвильовий); Це я обмежений інтелектуально?- спробував посміхнутися Хрумтій і зблід. - Гляньте на цих со-фоклів! Інтелектуали! Сократи! Ломоносови! Та якщо весь ваш інтелект разом узятий покласти на ваги, вони й не поворухнуться! (Ю. Прокопенко);
б) для позначення угруповань, пов'язаних родинними стосунками: Ціле село вийшло проводжати Данищуків в невідому, далеку дорогу (М. Ірчан); За часів Богдана Хмельницького мої прадіди по материнській лінії - Матяші - лікували козаків на Запорозькій Січі (Л. Павленко).
6. Географічним назвам у формі множини притаманне узагальнене значення, що вирізняється яскравою експресивністю: Мов свято-дійний, сизий дим кадил померклої у забутті Еллади, розтанули усі палкі принади Суматр, Цейлонів, Конго і Антил (В. Бобинський); Наші Едеми -Тільки фантоми... Хто скаже, де ми? Хто скаже, хто ми? (Д. Загул).
7. Множина іменників може використовуватись замість однини. "Гіперболічна" множина служить для експресивної (здебільшого негативної) вказівки на одиничність предмета. Таке вживання множини обмежене розмовною і художньою мовою: їй-бо, Олена, їй-бо, Деркачиха, їй-бо, сидить у президіях, як королева! (О. Ковінька); Остогидло мені вже оце госпітальне ліжко, оці процедури та режими (О. Гончар); Ти забула, що є в світі жіночі принади - Перманенти, манікюри, духи та помади (П. Глазовий).
III. Ненормативне вживання форм числа іменників
У художньому і розмовному мовленні трапляються випадки використання форм числа, які не відповідають сучасній мовній нормі, наприклад, утворення форм однини від множинних іменників: Саме тоді він і одержав дещо з вищезгаданої меблі як сюрприз від своїх співробітників (М. Хвильовий); Увесь дріт і пиломатеріал знаходиться на базі; Яка шпалера вам найбільше подобається? У похід ми приготували багато рибної консерви.
Поширеною помилкою є немотивоване вживання множини абстрактних іменників. Як неправильні розцінюються, наприклад, такі речення: У кіоску продаються різноманітні сувеніри з символіками чемпіонату. Виставка вражає асортиментами продукції. Просимо зазначити у пропозиції вартість упакувань і транспортувань продукції (правильно: символікою, асортиментом, упакування і транспортування). Будь-яка заміна однини множиною і навпаки має бути семантично і стилістично виправдана.
Список використаної літератури:
1. Кочан І. М., Токарська А. С. Культура рідної мови. - Львів: Світ, 1996.
2. Культура мови на щодень. - К.: Довіра, 2000.
3. Культура української мови: Довідник. - К.: Либідь, 1990.
4. Молдованов М. І., Сидорова Г. М. Сучасний діловий документ: зразки найважливіших документів українською мовою. - К.: Техніка, 1992.
5. Новий російсько-український словник-довідник юридичної, банківської, фінансової, бухгалтерської та економічної сфери. - К.: Довіра, 1998.
6. Пилинський М. М. Мовна норма і стиль.- К.: Наук, думка, 1976.
7. Пономарів О. Д Культура слова: Мовностилістичні поради. - К.: Либідь, 1999.
8. Пономарів О. Д Стилістика сучасної української мови. - Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2000.
9. Російсько-український словник-довідник "Порадник ділової людини". -К.: Основи, 1995.
10. Сліпушко О. М. Українська мова й етапи кар'єри ділової людини. -К: Криниця, 1999.
11. Словник-довідник з культури української мови. - Львів: ФЕНІКС, 1996.
12. Український правопис. - К: Наук. думка, 1996.
13. Універсальний довідник-практикум з ділових паперів. - К.: Довіра, 1998.
14. Чак Є. Д Чи правильно ми говоримо? - К: Освіта, 1997.
15. Шевчук С. В. Службове листування: Довідник. - К.: Літера, 1999.
16. Шевчук С. В. Українське ділове мовлення. - К.: Вища шк., 1997.

 
 

Цікаве

Загрузка...