WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Стилістичні особливості форм числа іменників - Реферат

Стилістичні особливості форм числа іменників - Реферат


Реферат на тему:
Стилістичні особливості форм числа іменників
І. Вживання однини в значенні множини
1. Форма однини іменників може позначати цілий клас предметів із вказівкою на їх характерні ознаки. Таке вживання однини властиве головним чином науковій мові: Лавр -рід вічнозелених рослин родини лаврових (з енц.); Слово як одиниця мови є одночасно і лексичною, і граматичною одиницею (з підр.); Короп - промислова риба родини коропових; одомашнена форма сазана (з підр.).
2. Однина конкретних іменників може вживатись у збірному значенні, тобто вказувати на сукупність однорідних предметів як на
одне ціле. Часто з таким значенням використовуються назви осіб: За всіма ознаками, подорож наша повинна бути приємною, з першого дня пасажир тут оточений піклуванням, ранг пасажира такого судна дає кожному з нас неабиякі переваги (О. Гончар); Коли ж наша команда перемогла -радість болільника сягає найвищого ступеня (О. Ковінька); Прошу запам'ятати: тільки невтомність голосу є однією з найголовніших професійних якостей і скарбом оперного співака (В. Вруб-левська).
У збірному значенні вживаються також назви тварин, рослин і предметів, як-от: / хоч на кедрах та ліщині було сила горіха, проте вивірки місцевої було мало... Колонок зійшов десь з осені ще - в нетрях було мало миші, тож: пішов десь на рівнину за нею (І. Багряний); Я любив ходити в поле і милуватись квітами, особливо багряно-синіми квітами будяка... (В. Сосюра); За ясного сонця і ягода швидко червоніє (з газ.). Однина іменників у збірному значенні надає мові емоційності й експресивності, отже, використання таких форм повинно бути стилістично вмотивованим.
Граматична стилістика не рекомендує вживати однину на позначення розчленованої множинності, яка складається з окремих одиниць і може рахуватись, вимірюватись, наприклад множинності предметів, виробів тощо. Нормі відповідає використання в таких випадках форми множини: 3 конвеєра швейної фабрики сходить щодоби по тисячі жіночих платтів; Підготовлено для відправлення у торговельну мережу нову партію холодильників; На підприємстві випускається 11 найменувань електровиробів.
У назвах установ і свят уживання форм однини (в узагальненому значенні) або множини визначається традицією. Запам'ятайте словосполучення, в яких використовуються різні форми числа:
Словосполучення із формами Словосполучення із формами
однини множини
Будинок книги Будинок подарунків
Будинок актора Будинок композиторів
Будинок моряка Будинок літераторів
Будинок студента Будинок офіцерів
Будинок учителя Будинок учених
День автомобіліста Всеукраїнський день працівників
і дорожника культури та аматорів
народного мистецтва
День працівників архівних установ
День працівників легкої промисловості
День працівників освіти
День працівників прокуратури
День працівників радіо, телебачення та зв'язку
День працівників сільського господарства День працівників суду День працівників торгівлі
День працівників харчової промисловості
День будівельника День енергетика День журналіста День захисника Вітчизни День машинобудівника
День медичного працівника День підприємця
День працівника соціальної сфери
День рибалки
День студента
День художника
День юриста
День фармацевтичного працівника
День шахтаря
3. Однина іменників може вказувати на те, що однакові предмети належать кожній особі або предмету (так зване дистрибутивне, або розподільне, значення), наприклад: Молоді спеціалісти, працівники, з якими укладено строковий трудовий договір, підлягають атестації тільки за їхньою згодою (з газ.); Після закінчення курсів слухачам видається свідоцтво (з газ.); А хлопці в новеньких козирках низками проходять мимо їх, димлять цигарками, заскалюють око та ціркають через губу, - мовляв, знаємо вас... (С. Васильченко).
II. Вживання абстрактних, речовинних і власних іменників у множині
1. Деякі абстрактні іменники вживаються у множині, якщо набувають значення конкретного вияву якості дії, стану, наприклад: Сили між: тілами виникають при безпосередньому контакті... або через створені ними поля... (з енц.) (nop.: виявити спритність і силу); Мати закрутила своїми комерційними фантазіями голови дідусеві й бабусі (В. Сосюра) (nop.: Народна фантазія оповила свято обжинків красою своєрідних уявлень вірувань, прикмет і ворожінь (з газ.));
Уразі виявлення пустот у металі заготовка бракується (з газ.) (nop.: Під шумними фразами ми відчули цілковиту пустоту серця та брак усяких переконань (І. Франко)).
2. Множина абстрактних іменників може реалізовувати відтінок тривалості, інтенсивності вияву ознаки: Над обрієм моїм повзуть ліниво спеки, мов сонні полози зелено-золоті (В. Бобинський); Нудьга в душі, ломота у кістках... Мене всього тупі обсіли болі (А. Кримський).
3. Речовинні іменники вживаються у множині, якщо позначають:
а) види, сорти речовини (як правило, у професійній мові): Гриби багаті на вітаміни А, В, С, солі калію, фосфору, ароматичні речовини, білок (з газ.); Дуже заборгувала перед мебльовиками хімічна промисловість. Виробництво тих же ДСП стримується нестачею смол. Не вистачає клеїв,

 
 

Цікаве

Загрузка...