WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Лексика конфесійного стилю - Реферат

Лексика конфесійного стилю - Реферат

єпархій).
Вікарій (у православній церкві - єпископ, який є помічником або заступником архієрея; у католицькій церкві - заступник єпископа або парафіяльного священика; у протестантизмі часто зустрічається як помічник священика).
Священик (служитель культу православної церкви, за саном середній між дияконом і єпископом; може здійснювати всі таїнства й церковні служби, крім таїнства Священства й освячення мира; ієрей).
Пресвітер (у православній'і католицькій церквах - священик; у кальвіністів Англії, Нідерландів та деяких інших країн і в більшості християнських сект - виборний керівник релігійної громади).
Протоієрей (звання найбільш достойних і заслужених священиків).
Протопресвітер (головний священик серед протоієреїв).
Ієромонах (монах у сані священика).
Ігумен (звання ієромонаха після призначення його настоятелем або помічником настоятеля монастиря, а іноді й незалежно від цього, як почесна відзнака).
Архімандрит (вище духовне звання в монахів православної церкви; почесний титул настоятелів великих чоловічих монастирів; може бути почесним званням ректорів духовних семінарій, голів духовних місій).
Диякон (нижчий священний чин; помічник священика у відправі служби; участь диякона в богослужінні не обов'язкова).
Протодиякон (старший диякон).
Ієродиякон (монах у сані диякона).
Архідиякон (старший
ієродиякон).
Іподиякон (службова посада церковнослужителя; бере участь тільки в архієрейському служінні; облачає архієрея у священні ризи, тримає підсвічники й подає їх архієреєві для благословення ними віруючих).
Паламар (допомагає священику під час богослужіння, скликає віруючих на службу, б'ючи у дзвони. Запалює свічки в храмі, подає кадило, допомагає псаломщикам).
Парох (парафіяльний священик у християн греко-католиків).
Пастор (служитель церкви в протестантів, які заперечують інститут священства). Пастир (керівник пастви, священик).
Канонік (католицький соборний священик).. Кардинал (найвищий після папи духовний сан у католицькій церкві).
Ксьондз (польська назва римо-католицького священика або священнослужителя особливого рангу (напр., ксьондз-кардинал) та ін.
Священний одяг, атрибути влади
Дияконові, священику, єпископові при їх висвяченні дається особливий священний одяг. Дияконові - стихар, орар, поручі; священик поверх стихаря й поручів накладає на себе єпитрахиль, пояс, фелонь (ризу), набедреник, одягає камилавку чи скуфію; в єпископа одяг, як у священика, тільки риза замінюється сакосом, а набедреник палицею. Крім того, єпископ надіває омофор і митру.
Стихар (довгий, з широкими рукавами священний одяг; покладається й на іподияконів, його мають право носити псаломщики й миряни-прислужники; знаменує чистоту душі).
Орар (довга, широка, з хрестами стьожка, диякон носить її на лівому плечі чи оперізується нею навхрест; знаменує благодать Божу).
Поручі (вузькі нарукавники, які стягуються шнурками, символізують мотузки, що були на руках Спасителя під час Його страждань; нагадують, що священні дії служителі Господа чинять силою й благодаттю Божою).
Підризник (стихар з тонкої білої тканини, з вузькими рукавами й шнурками на краях; символізує чистоту душі й нагадує хітон Ісуса).
Єпитрахиль (орар, складений удвоє так, що, огинаючи шию, він спускається спереду двома кінцями, які для зручності з'єднані; знаменує подвійну благодать Божу). Пояс (одягається поверх єпитрахилі й підризника; означає готовність служити Господу, а також силу, що зміцнює священнослужителів; нагадує він і рушник, яким підперізувався Спаситель, коли мив ноги учням своїм на Тайній Вечері).
Риза, або фелонь (верхній священний одяг, круглий і без рукавів, з великим вирізом спереду; схожий на багряницю, у яку був одягнений Спаситель у час страждань; стрічки на ризі - потоки крові, які текли по Його одягу). 20
Набедреник (чотирикутний плат, підвішений за два кути на стрічці через плече на правому стегні; дається як нагорода священикам за щиру, тривалу службу; знаменує меч духовний).
Палиця (чотирикутний плат, підвішений за один кут поверх сакоса на правому стегні; знаменує духовний меч).
Омофор (широка стьожка з намальованими або вишитими хрестами; одягають поверх сакоса біля шиї й спускають один кінець наперед, а другий назад).
Панагія (невеликий круглий образ Спасителя чи Божої Матері, оздоблений кольоровим камінням).
Скуфія (гостроверха шапка з чорного або фіолетового оксамиту в православного духовенства, монахів).
Камилавка (високий циліндричний розширений догори головний убір з оксамиту, який православні священики носять як відзнаку, нагороду).
Митра (позолочений головний убір вищого духівництва в православній і католицькій церквах; оздоблений невеличкими іконами й кольоровим камінням; знаменує терновий вінець Спасителя, а також особливу славу й владу).
Жезл. посох (знаки вищої пастирської влади).
Орлені (невеликі круглі килимки, на яких під час богослужіння стоїть єпископ, із зображенням орла, що летить над містом; означають, що єпископ повинен підноситись над земним) та ін.
Церковні служби та їх складові
Вечірня (відправляється ввечері; нагадує час від створення світу до Благовіщення Пресвятої Діви Марії). Повечір'я (відправляється після вечірні),
Утреня (відправляється до сходу сонця; нагадує Різдво Христове і Його Воскресіння). Єктенія (прохання до Бога).
Літургія (найголовніше богослужіння в усіх християнських віросповіданнях, відправляється перед полуднем; на ньому згадується все земне життя Спасителя; обов'язковий елемент - здійснення таїнства Причастя (Євхаристії). У православ'ї складається з 3-х частин: проскомидії, літургії оголошених та літургії вірних; у католицизмі - з 2-х частин і має ряд відмінностей).
Меса (літургія в католицькій церкві).
Стихира (релігійна пісня з біблійним сюжетом; співаються стихири під час вечірні й утрені).
Тропар (релігійна пісня, яка нагадує історію свята, що припадає на день богослужіння).
Кондак (релігійна пісня зі змістом, подібним до змісту тропаря).
Прокімен (короткий витяг із псалмів, що передаєзміст Святого Письма, читається під час богослужіння або пояснює значення свята).
Проскомидія (перша частина літургії, яка означає "принесення", що йде від звичаю давніх християн приносити хліб, вино у усе необхідне для проведення літургії).
Всенічна, всеношна (вечірня служба напередодні великих свят і недільних днів; у ній поєднуються вечірня, утреня й перший час; називається ще всенічним чи цілонічним неспанням) і т.д.
Святі таїнства
Хрещення; Миропомазання; Шлюб; Маслосвяття, або Оливопомазання, або Соборування (зцілення людини від хвороб душевних і тілесних; згідно з церковним уставом його мусить відправляти собор священиків); Покаяння, або Сповідь; Причастя, або Євхаристія; Священство, або Хіротонія, або Рукопокладєння (посвячення духовної особи в певний сан).
Свята, пости Благовіщення Пресвятої Богородиці.
Вознесіння, Великдень, або Пасха.
Різдво Христове.
Різдво Пресвятої Богородиці.
Успіння Пресвятої
Богородиці.
Трійця, або
П'ятдесятниця.
Обрізання Господнє. Стрітення Господнє.
Св.апостолів Петра і Павла.
Св. Миколая Чудотворця.
Великий піст.
Різдвяний піст, або
Пилипівка.
Успенський піст, або Спасівка та ін.
Релігійні

 
 

Цікаве

Загрузка...