WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Розділові знаки у безсполучниковому реченні - Реферат

Розділові знаки у безсполучниковому реченні - Реферат


Реферат
на тему:
Розділові знаки у безсполучниковому реченні
Зміст
1. Вступ, безсполучникові речення
2. Розділові знаки у безсполучниковому реченні
3. Використана література
Безсполучниковими складними називаються такі речення, частини яких поєднуються в одне ціле за смислом та інтонаційно. Наприклад: Усі галочки защебетали, зозуля закувала (Нар. творчість); Стоїть явір над водою, в воду похилився; на козака пригодонька: козак зажурився (С.Гулак-Артемовський).
Смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення залежать від їх змісту. Ці відношення можуть бути перелічувальними, що виражають одночасність чи послідовність дій: Не щебечи, соловейку, під вікном близенько; не щебечи, малюсенький, на зорі раненько (В.Забіла); Поблагословив ото батько Пугач до трапези; усі взялись за святий хліб (П.Куліш); пояснювальними: Але сталося друге святонько: виряджав у світ мене батенько (С. Руданський); протиставними: Ідемо далі-картина одна (М. Чернявський); причиновими: Замовкніть всі: великий час прийшов (О.Олесь); умовними: На годину спізнишся-зарік не наздоженеш (Нар. творчість/наслідковими: Ти не любиш мене, ти не любиш мене - вже нема повороту до раю! (М. Вороний).
В усному мовленні смислові відношення виражаються інтонацією, а в писемному - розділовими знаками.
Безсполучникові складні речення поділяються на дві групи: речення з однотипними частинами і речення з різнотипними частинами. У реченнях першої групи частини відносно незалежні, вони синонімічні до складносурядних. Наприклад: 3 червоним блиском місяць згас, сховався за горою, в плащі із зір глухая ніч схилилась наді мною (А. Кримський); Були й за гетьманів співці; з них деякі вічнії співи зложили (Леся Українка); Минали дні - брат не повертався (О.Десняк).
Безсполучникові складні речення з однотипними частинами вимовляються з перелічувальною або зіставно-протиставною інтонацією: Сивіла дощем далечінь, вода вже блищала на шляху (О.Гончар); Літо дбає, зима поїдає (Нар. творчість).
Речення з різнотипними частинами складаються з частин,що залежать одна від одної. Вони часто співвідносні із складнопідрядними реченнями. Наприклад: Сталось диво: камінець засіяв (В.Самійленко). У цьому реченні друга частина пояснює у першій слово диво, Цим реченням властива інтонація підрядності. Наприклад: Дай серцю волю-заведе в неволю (Нар. творчість). У безсполучниковому складному реченні вживаються різні розділові знаки. Розгляньмо таблицю на ст. 265.
Уживання розділових знаків у безсполучниковому складному реченні залежить від смислових відношень між його частинами. Кома між частинами безсполучникового складного речення ставиться тоді, коли в ньому перераховуються якісь факти, одночасні чи послідовні події і можна поставити сполучник і. Пор.: Зашуміла ліщинонька, заплакала дівчинонька (Нар. творчість). -Зашуміла ліщинонька, і заплакала дівчинонька.
Крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення ставиться у тих випадках, що і в складносурядному реченні (якщо вони мають розділові знаки або далекі за змістом одна від одної): 3 тихим плескотом на берег рине хвилечка перлиста; править хтось малим човенцем (Леся Українка).
Тире у безсполучниковому складному реченні ставиться, якщо між його частинами наявні протиставні, причиново-наслідкові, умовно-часові, порівняльні смислові відношення. Наприклад: І він відчув - велике горе було на вулицях села (В.Ткаченко). Зміст першої частини можуть пояснювати кілька залежних частин: Ось і сонце. Вся природа радіє йому: сміються поля, дзвенять у повітрі бджоли, птахи розспівалися в діброві (Ю.Збанацький). Пор.: Ось і сонце. Вся природа радіє йому, а саме: сміються поля, дзвенять в повітрі бджоли, птахи розспівалися в діброві.
Використана література
1. Українська мова: Підручник - комплект. - К.: Левініт, 2001. - 270 - 272 ст.
2. Сучасна українська мова: Підручник / О. Д. Пономарів, В. В. Різун, Л. Ю. Шевченко та ін.; За ред. О. Д. Пономарева. - 2-е вид. -К.: Либідь, 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...