WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Синонімія и антонімія в поезії - Дипломна робота

Синонімія и антонімія в поезії - Дипломна робота

відсутня. Синоніми першої підгрупи у поета можна поділити на такі семантичні групи:
1) іменникові синонімічні слова, що репрезентують різну міру абстрактності ознаки: полум'я - огонь (47, 167), заграви - барви (1969, 20), пахощі - запах (23), наосліп - навмання (47), край - рубіж - межа (1980, 132), образи - кривди (160), безмов'я - тиша (149, 177) , точність - влучність (180), ключі - джерела (180), безгоміння - тишина (376), тиша - мовчання (397);
2) іменники-синоніми з додатковими ознаками конкретних явищ: вокзали - порти (52), димом - пеленою (55), знак - емблема (63), траса -шосейність (88), шлях - стежина (106), прах - тлін (120), намети - шатра (242), урвища - обрив (381).
З дослідження видно, що до цієї підгрупи належать переважно іменникові синонімічні пари. Так, у семантичній групі, до якої входять іменникові синоніми, що позначають різну міру абстрактності ознаки, помітно вирізняється синонімічний образ тиша (тишина) - безмов'я (мовчання, німота, безгоміння): "З пахучого безмов'я квітки - плід. А з тиші зоряної - мрії Злітають і сідають край води" (149); "Ніби шелест полотна, - Серця радість домоткана... Щезло й це! Сама луна. Безгоміння. Тишина." (376); "І щось було у цім бездонне, Немов являла тиша ця Мовчання кругові кордони (397). Іменники тиша - безмов'я відрізняються різною мірою абстрактності ознаки, як, наприклад, у цьому тексті: "Вечір. Тиша. Примружився всесвіт. Ніч. Безмов'я. Задумався світ". (177). Лексичні значення цих слів настільки близькі, що різняться лише специфічними значеннєвими ознаками. У тому й відчувається рука великого майстра, щоб уміло протиставити близькі поняття. Вечірня тиша - лише безвітря, затишшя. У цьому спокої "примружився всесвіт", чекаючи ночі, яка принесе повну, глибоку тишу - безмов'я. І в цьому мовчанні "задумався світ". Поет протиставляє всесвіт і світ, а разом з цими антонімами у протиставні відношення вступають ідеографічні синоніми тиша - безмов'я. Якщо розглядати це глибше, то побачимо, що митець, протиставляючи, об'єднує поняття, і перед читачами постає єдиний безмежний простір, у якому ліричний герой почуває себе вільним, упевненим у собі.
Розгляньмо інші фрагменти, які демонструють місце синонімічних слів першої семантичної групи серед синонімів аналізованої підгрупи: "В південних пахощах ночей Відчув я моря запах млосний" (23); "Повзуть мізерні осуди й огуди, Щоб ти мене убила у собі..." (354). Так, слова запах і пахощі відрізняються тим, що запах, крім приємних пахощів, передбачає ще й неприємні запахи; осуди й огуди вказують на негативне відношення до суб'єкта, але слово осуд пов'язане в основному із несхваленням вчинків, а огуда - з неславленням. Тож, як бачимо, у значенні наведених синонімів підкреслюється певна ознака поняття, яка з точки зору того, хто говорить, є істотною.
У творах І. Муратова синоніми такого типу дуже часто вживаються поруч, доповнюючи один одного: "Я славлю інших мов із рідною співзвучність: Беру й вертаю знов музичність, точність, влучність" (180). Поет намагається наблизити абстрактні синонімічні поняття точність - влучність до конкретних завдяки поєднанню з антонімічною парою дієслів конкретного значення беру -вертаю. Та на відміну від попереднього прикладу, де близькість антонімів надає уривку протиставності, протиставлення не проявляється, а навпаки, яскраво проступає об'єднання смислових відтінків двох ідеографічних синонімів. Ми спостерігаємо, як накладаються смисли двох слів, де точність уособлює в собі пунктуальність, правильність, визначеність, а влучність має ще один нюанс - попадання прямо в ціль без промаху.
Аналіз даної поезії показує, що вибір тих чи інших синонімів залежить ще й від потреб віршування - від необхідності витримувати певний ритм, і, звичайно, риму, що відповідає творчому задумові поета. Отже, одним із технічних чинників використання ідеографічних синонімів є внутрішнє римування. Один із синонімів (влучність) як рима увиразнює семантику іншого (точність), який впливає на функціонально-художній фактор у тексті.
Неабияке мистецьке вміння виявляє поет, використовуючи інший найбільш уживаний СР вогонь (огонь) - полум'я, бо лексичне значення цих логічно-змістовних синонімів досить близьке: "Та нам майбутні ті бої Тоді здавалися такими, Як зараз - в полум'ї і димі, На згарищах чужих руїн... Ми знали - йти в огонь не страшно." (47).
Як було вже зазначено, поетичному стилеві І. Муратова притаманна метафорика. Серед синонімічних слів аналізованої групи вирізняються метафоричні сполучення, що поглиблюють асоціативні образи. Візьмімо для прикладу такий текст: "Ще юні - вже напівживі, Ще й не жили, а вже існують... Ну як вогонь вселити в них, Цілюще полум'я натхнення" (167). Слова вогонь і полум'я в мові дуже близькі значеннєвими відтінками і можуть заміняти один одного. Але в даному контексті кожен із цих синонімів займає свою, єдино правильну нішу. Переносне значення вогню як вогняної стихії, що повинна вселитися в юних, відповідає задумові поета тільки в сполученні з дієсловом вселити. У цьому сполученні втілено динамізм і енергію покоління І.Муратова, яке прагне передати гарячу енергію вогню юним. Для поета вогонь - не абияка вогняна стихія, а цілюще полум'я натхнення, полум'я пристрасті, у якому згорають без останку. На думку автора, сила вогню могутня, але сила полум'я ще могутніша. Отож метафоричні синоніми вогонь і полум'я, виконуючи свою експресивно-образну функцію, створюють емоційний настрій тексту.
Слід відзначити, що різниця між метафоричними словами-синонімами, що входять до першої підгрупи, смислові відмінності їх один від одного проступають у тих випадках, коли вони певним чином протиставляються або зіставляються у тексті. Саме при зіставленні або протиставленні посилюється образність, виникають потрібні авторові художньо-естетичні асоціації. Інколи він поєднує з синонімами слова, які зазвичай не поєднуються: "Знов люблю і забуду відразу Все, що в муках для себе відкрив: Безотруйну вчорашню образу І трутизну сьогоднішніх кривд" (161). Поет зіставляє значення синонімічних слів образа і кривда: образа - сильніша, але безотруйна, а кривда (рос. обида) легша, але отруйна. Якщо ми уважно розглянемо смислові відмінності синонімів образа ікривда, то відмітимо зростання негативного відтінку в слові кривда, бо значення слова образа інтерпретується як приниження, скривдження, а значення слова кривда - як спаплюження, загадження, що містить у собі більш негативний компонент у порівнянні із семантикою синоніма образа. Крім того, І. Муратов цікаво поєднує з іменником образа прикметник безотруйна, які за звичайно не можуть поєднуватися, бо не може бути безотруйної образи. Образа завжди несе з собою негативні емоції, вона завжди отруйна. Отож у результаті цього поєднання утворюється складна і свіжа оксиморонна метафора.
Оксиморон, метафоричність - важливі чинники поетичного стилю І. Муратова, які зумовлені динамічною, імпульсивною натурою митця.
Розгляньмо і проаналізуймо синоніми другої групи, що включає в себе іменникові синонімічні слова з додатковими

 
 

Цікаве

Загрузка...