WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Значущі частини слова - Реферат

Значущі частини слова - Реферат

вивченого
1. Робота з перфокартами.
- Що я нового дізнався сьогодні на уроці?
- Чи досягли ми мети?
- Чому державну мову потрібно знати бездоганно?
2. Робота з технологічними картами.
Оцінювання учнем власної участі в роботі малої групи
Як добре я працював зі своїми товаришами? Завжди Звичайно Іноді Ніколи
Як співробітничав з іншими, коли ми працювали над досягненям загальних цілей
Як ретельно працював над завданням
Як висловлював нові ідеї
Як вносив конструктивні пропозиції, коли мене просили про допомогу
Як підбадьорував інших
VІІ - підсумки уроку
Учні кожної групи задають запитання. Інші учні відповідають, наводячи приклади.
Учитель коментує навчальні досягнення учнів, оцінює якість пізнавальної діяльності (активність, послідовне та чітке доведення думки, обдуманість відповіді, швидке знаходженнявідповіді).
VІІІ - домашнє завдання § 29. с. 209.
Проблемно-ситуативне завдання.
В автобусі сидів літній дядечко. На зупинці в салон зайшов чоловік.
Проходячи повз дідуся, він ненароком штовхнув його і промовив: "Ізвєнітє, пожалуйста".
Через деяку мить дядечко запитав чоловіка: "Ви за національністю українець?" "Так", - відповів той. "То хіба ж не знаєте, що по-українськи слід говорити: "Вибачте, будь ласка"? "А яке це має значення?" - здивувався чоловік. "А ви подумайте, добре подумайте...".
Завдання: 1. Напишіть, про що мав подумати чоловік.
2. Зробіть морфемний аналіз п'ятьох слів.
?
Тема. Будова слова. Значущі частини слова. Тематичне тестування.
Мета: систематизувати й узагальнити вивчене про значущі частини слова; з'ясувати рівень засвоєння знань, сформованості вмінь і навичок з теми "Значущі частини слова"; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять; формувати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці; удосконалювати навички самостійної роботи; збагачувати словниковий запас учнів.
Тип уроку: комбінований урок (узагальнення й систематизація вивченого; перевірка й облік здобутих знань, умінь, навичок).
Обладнання: підручник, тести.
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
ІІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого.
* Бесіда.
1) Яка частина слова містить лексичне значення слова? o
2) Які значущі частини слова можуть входити до основи?
3) Яка змінна значуща частина слова виражає його граматичне значення?
4) Для чого служить закінчення?
5) Чи мають закінчення незмінні слова? Наведіть приклади незмінних слів.
6) Яке закінчення називається нульовим? Наведіть приклади слів із нульовим закінченням.
7) Наведіть приклади спільнокореневих слів, визначте в них корінь. Дайте визначення кореню.
8) Що називається префіксом? суфіксом?
9) Наведіть приклади слів із префіксами до-, за-, пере- (долетіти, задумати, перейти).
10) Наведіть приклади слів із суфіксами -ель, -ецъ, -ист (учитель, молодець, тракторист).
III. Виконання вправ на застосування узагальнених знань.
* Подані слова розібрати, за будовою.
У виділених словах позначити орфограми. Зробити розбір двох-трьох поданих слів за будовою згідно зі схемою, поданою на с. 211 підручника.
Заколоситися, подорожник, навушник, беззмістовний, роз'єднання, післягрозовий, задніпровський, під'яр'я.
IV. Проведення тематичного тестування.
1. Спільнокореневі слова - це:
а) слова зі спільним коренем, але з різним лексичним значенням; -S
б) слова, однакові за звучанням і написанням, але різні за лексичним значенням;
в) слова, різні за звучанням і написанням, але однакові або близькі за лексичним значенням.
Дібрати й записати 3-4 спільнокореневих слова.
2. Основа слова - це:
а) головна значуща частина слова; P
б) змінна значуща частина слова;
в) частина слова без закінчення.
Записати самостійно дібране слово, виділити в ньому основу й закінчення.
3. Корінь - це:
а) частина слова без закінчення, що виражає лексичне значення слова;
б) головна значуща частина слова, яка містить спільне значення споріднених слів; P
в) змінна значуща частина слова, яка виражає його граматичне значення.
Дібрати й записати два-три спільнокореневих слова, виділити в них корінь.
4. Префікс - це:
а) значуща частина слова, що стоїть перед коренем; P
б) значуща частина слова, що стоїть після кореня;
в) значуща частина слова, що може стояти як перед коренем, так і після нього.
Дібрати й записати два-три слова з тим самим префіксом, префікс виділити. (Напр.: полетіти, показати, полюбити.)
5. Коренем у словах голова, головний, головешка є:
а) гол;
б) голов; P
в) голови.
Дібрати й записати слово, що складається з префікса, кореня, суфікса й має нульове закінчення. (Напр.: підсніжник, прикордонний.)
6. За допомогою суфіксів -еньк-, -есеньк-, -юсіньк-, -ісіньк- можна утворити:
а) прикметники із значенням здрібнілості, пестливості; P
б) прикметники із значенням збільшеної ознаки;
в) іменники - назви людей за національністю.
Дібрати й записати два-три іменники на позначення назви людей за професією, виділити в них суфікси. (Напр.: учитель, лікар, комбайнер, таксист).
Граматичні завдання.
Запишіть слова й визначте їх будову.
Повалений, незустріч, усміхнеться, посадять.
Запишіть слова, котрі відповідали б таким схемам:
1 2 3
Дайте обгруднтовану відповідь на зпапитання:
- Чому в слові "Гарний" є закінчення. А ва слові "гарно" нема?
Граматичні завдання.
Запишіть слова й визначте їх будову.
Приморський, всупереч, стережіться, привезу.
Запишіть слова, які б відповідали схемам.
Дайте відповідь на запитання:
- Яке закінчення називається нульовим?
V. Відповіді вчителя на запиатння учнів.
(Після того, яе текстові завдання виконано.)
VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
§ 29, вправа 611.
Loading...

 
 

Цікаве