WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Значущі частини слова - Реферат

Значущі частини слова - Реферат


ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА
Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова, формувати вміння добирати спільнокореневі слова, розбирати слова за будовою, визначати значення та відтінки значення, що надають словам префікси і суфікси;
розвивати увагу, логічне мислення. удосконалювати вміння застосовувати на практиці здобуті теоретичні знання, навички колективної і самостійної роботи з підручником;
виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок-дослідження.
Обладнання: сюжетні малюнки (творчість учнів), опорно-зорові картинки, таблиця "Значущі частини слова", "Морфологічний словник" Л.Полюги.
Хід уроку:
Епіграф: До словечка,
До слов'ятка притулися,
Може, так хоч мови рідної навчишся.
І - організаційний момент, повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель: Вдумуючись у ці слова, ми задумуємось над нашою геть поширеною бездуховністю сьогодні.
Криза мовна і криза душевна. Криза політична і економічна. Все звідкись почалось, усе має кінець.
З мовою зникає душа, з душею милосердя. Без милосердя ґвалтується світ.
Історія дала нам шанс. Гріх не скористатися ним сповна. Бути чи не бути мові, залежить від кожного з нас. Щоб стати нарешті собою, а не придатком до когось, щоб створити незалежну й міцну економіку, багату культуру, науку, потрібно насамперед відродити рідну мову.
Сьогодні в нас незвичайний урок, а урок - дослідження "Значущі частини слова". Прошу звернути вашу увагу на § 29 с. 209.
- Хто з вас, учні, зможе сформулювати мету уроку?
(вчитель допомагає, коригує її, записує на дошці).
ІІ - мотивація навчальної діяльності
"Можу!"
1. У тексті, записаному на дошці, дописати замість крапок пропущені слова.
Майже з перший шкільних класів ви дізналися, що слово складається з певних елементів:... (коренів, префіксів, суфіксів, закінчень). Найголовнішим серед них є... (корінь), бо він - носій основного значення слова. Без ...(кореня) слів не буває.
2. Із поданої групи слів виписати спільнокореневі, визначити в них корінь.
"П'яте зайве"
Будівля, будувати, будильник, будова, будинок.
Підводний, водолаз, підвода, вода, водяний.
Гірський, міжгір'я, гора, погоріле, гірка.
Нічний, нічого, нічка, вночі, ночівля.
ІІІ - засвоєння та сприйняття нових знань.
1. - А зараз послухайте лінгвістичну казку.
Казковий замок
Жили-були собі слова. Вони змінювались, росли, як дерева. З кожним роком слів ставало все більше і більше. І от виріс пишний, квітучий сад. Коли слова-дерева гойдались від вітру, вони звучали, нагадували чарівний спів солов'я. Старі люди називали милозвучну мову солов'їною.
Добре жилось словам: вони дружили, допомагали один одному. Вирішили слова побудувати "величезний Замок дружби слів. На будівництві трудились усі часточки слів: і корені, і суфікси, і префікси, і закінчення. Корені споруджували стіни, суфікси робили вікна, двері, а закінчення вилізли на дах будинку, щоб покрити його червоною черепицею. Префікси подавали цеглу мулярам-кореням. Дружно працювали слова. Прийшли на допомогу своїм родичам спільнокореневі слова.
Здавна на Україні завівся хороший звичай: збиратися на будівництво нового будинку усім товариством. Цей звичай називається толокою.
Ось і готовий Замок. У ньому будуть жити слова, які приносять людям радість.
2. "Цікавинки на уроках рідної мови"
- Підраховано, що в українській мові близько 15000 коренів, 400 суфіксів та їхніх варіантів (у тому числі понад 20 з них іншомовного походження), понад 100 префіксів.
- Познайомившись з китайською мовою, європейці були вражені тим, що слова мови не мають ні префіксів, ні суфіксів.
3. Робота в групах.
префікс корінь суфікс закінчення
Кожній з груп вчитель дає роздруковану інформацію про значущі частини слова. У групах обирається "доповідач", "оратор", "тайм-спікер". Після 5 хв. ознайомлення кожна з груп звіряє надану інформацію з теоретичним матеріалом у підручнику - § 29 с. 209. "Доповідач" чітко, виразно, ґрунтовно викладає основне суттєве, наводячи власні приклади.
ІV - пауза "Відпочинок"
1. Гра "Сходинки слів"
№ 1 Х І Д
Л І С № 2
Завдання: заповнити східці спорідненими словами.
2. Відгадати слова:
а) Корінь мій знаходиться в "ціні",
Префікс дай від "оклику" мені,
Суфікс - від "лінійки" чи від "зірки",
Разом - результати перевірки.
(Оцінка)
б) Корінь з "підкладки",
префікс - з "обшивки",
суфікс - із "косинки",
а все разом - для книжки.
(Обкладинка)
в) Слово складається з двох частин: перша частина - корінь слова "учитися", друга - суфікс слова "в'язень". Ціле слово - синонім слова "школяр".
(Учитель)
V - осмислення та усвідомлення взаємозв'язків у вивченому матеріалу (формування навичок використання на практиці здобутих знань).
1. Пояснювальний диктант (завдання: записати, виділені слова розібрати за будовою).
Солов'їну, барвінкову, українську рідну мову в дар дали мені батьки.
(В.Лучук)
В серці ніжну і погідну збережу я мову рідну.
(М.Хоросницька).
Рідна мова в рідній школі! Що бринить нам чарівніш?
(О.Олесь)
- Яке значення для громадян держави має державна мова?
2. Вибірковий диктант (завдання: виписати споріднені слова)
На сосні чи на ялинці
Лісові збира гостинці.
А в хатинці лісника
Полісяночка прудка
Знайде печиво й горішки,
Ще й сухариків хоч трішки.
Жвава, як вогонь, швидка,
Донька лісу, хто така?
(Білка)
3. Самодиктант "Рідна мова" (вставити потрібне закінчення)
Не згуби свого родовод...
Безсмертн... мово,
Ніжн... і терпк...
Ти є душ... співуч... народ...,
Що був, що є, що буде у віках.
- Яку роль відіграє мова в житті суспільства?
4. Графічний диктант (конструювання слів за схемами).
5.Гра "Прочитай" ( за допомогою опорно-зорової картинки учням пропонується побудувати нові слова, додаючи до кореня значущі частини).
VІ - узагальнення та систематизація
Loading...

 
 

Цікаве