WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Лінгвістичний аналіз тексту на уроках зв’язного мовлення в середній школі - Дипломна робота

Лінгвістичний аналіз тексту на уроках зв’язного мовлення в середній школі - Дипломна робота

захопила країну. Мрії про підкорення природи здавалися такою близькою реальністю!
Шумливі скелі розлетяться в прах,
Як вірні коні, запряжуться води,
І ти, людино, в себе у ногах
Побачиш постать гордої природи, -
так відобразив 1931 року Максим Рильський тогочасне ставлення людини, суспільства до природи. Проте вже тоді прозвучало попередження Павла Тичини: "Ніколи, як з вогнем, з ідеями не грайся!"
Засліплені успіхами гірких (у майбутньому!) перемог, люди і далі засівали землю залізом:
Як шалено росте залізо,
Лізе в танки, в ракети, в броню.
Лізе в тіло і в душу лізе.
Чим цей ріст його зупиню?! -
таке питання ставить собі не тільки І.Драч у поезії "Залізо", воно болюче для кожного, хто відчуває себе відповідальним за збереження рідної землі [15, 31 - 32].
Після всіх проведених робіт (визначенняструктури, написання вступу, складання плану, створення основної частини, висновків та проведення "логічних місточків") твір можна вважати написаним - але тільки в чорновому варіанті.
Головним завданням учителя на цьому етапі є дати учням зрозуміти, що чернетка - це одна з запорук високої якості написання твору. Варто дати вихованцям кілька порад щодо роботи в чернетці та редагування твору.
1. Не треба боятися робити закреслення. "Черкати треба багато, чим більше, тим краще. Писати без викреслювань не можна. Людина повинна непокоїтися, якщо на сторінці вона не знайде жодного місця, яке можна було б закреслити або виправити" (Л.Толстой).
"Писати добре - це викреслювати погано написане" (А.Чехов).
2. Пиши на одному боці аркуша. Є така форма складання частин твору, яка називається "рікле" - різати, клеїти. Іноді треба вирізати якусь частину твору й переставити її на місце, яке їй більше підходить за логікою. Якщо ж текст написано з двох сторін аркуша, таку операцію виконати не можна.
3. Пишучи в зошиті, заповнюй лише праву частину подвійного аркуша: ліворуч буде зручно вписувати вставки (якими вони б не були великими за обсягом), потім стрілкою вказується місце у творі, куди слід вставити цю частину.
4. Залишай просвіт між рядками: так і читати зручніше, і можна вписати маленьку вставку.
5. Залишай поля - для нотаток та інших позначень. На полях також можна вписувати проти кожної частини назву пункту плану, якого вона стосується, - для контролю: чи відповідає текст плану.
6. Дотримуйся абзаців. Це допоможе відстежувати логічність і послідовність викладу.
7. Перед кожною частиною став її номер за планом.
8. Між окремими частинами роби більший відступ.
9. Пронумеруй сторінки - це допомагає чітко організувати процес роботи над твором.
10. Напиши твір на чернетці, відклади його принаймні на 2-3 дні. Побачивши твір через деякий час новими очима, ти знайдеш недоліки, які не помітив раніше.
"Закінчивши будь-яку річ, я зачиняю її в шухляді, через кілька днів виймаю і відразу бачу недоліки, попередньо ховалися" (В.Маяковський) [23, 70].
Твір написано, але варто знову повернутися на його початок. Якщо учень хоче, щоб його твір мав довершений вигляд і був підтриманий та захищений думкою загальновідомих авторитетних літературних чи наукових діячів, тоді для цього найоптимальнішим виходом буде епіграф (цитата з іншого твору певного автора). Епіграф не тільки виконує роль окраси, а й передає основну ідею твору. Епіграфів може бути кілька. Так, наприклад, для твору "Осмислення чорнобильської трагедії у поемі І.Драча "Чорнобильська мадонна" підібрано такі епіграфи:
Краси ж якої там! Он несподівано
упала зірка - й помелом
свій слід блискучий стерла гнівно.
Лиш місяць аж дзвенів сріблом!
П.Тичина "В Чорнобилі"
І засурмив третій Ангел -
І велика зоря спала з неба,
палаючи, як смолоскип.
І спала вона на третину річок
та на водні джерела.
А ймення зорі тій Полин.
І стала третина води, як полин.
І багато людей повмирали з води,
бо згіркла вона.
Біблія, Об.8,9:10-11
Як бачимо, ці два антонімічних епіграфи об'єднані одним символом - "зірка", який у першому епіграфі має ліричний підтекст, а в другому - застережливо-погрозливий. Це дає змогу розкрити ідею твору: краса природи і покарання людства за варварське ставлення до неї, що пророковано в Біблії.
Чому ж краще підбирати епіграф після закінчення написання твору? Мабуть, тому, що під час роботи можуть змінитися смислові акценти, з'явитися додаткові нюанси, що в цілому відобразиться на змісті твору. Щоб уникнути невідповідності між твором та епіграфом, його ліпше підбирати, ретельно визначивши ідею, зміст уже написаного твору.
Насамкінець варто було б задля педагогічної мети похвалити учня за добре написаний твір - не списаний, а створений ним самим. Твір цей, можливо, ще не досконалий, але довершеність досягається наполегливою працею, своєрідним тренуванням думки, дисципліною, належною організацією праці учня.
Найголовніший висновок, який потрібні зробити школярі під час написання твору, це те, що не можна відкладати написання твору на останній день, оскільки це дуже серйозна і тривала у часі робота.
ВИСНОВКИ
Мовна освіта в Україні передбачає вдосконалення технологій навчального процесу. Зважаючи , що роль української мови в нашому суспільстві значно зросла, мовна і мовленнєва компетенції учнів ґрунтуються на усвідомленні основної функції української мови - комунікативної, яка забезпечує мовленнєву діяльність її носіїв і впливає на їх духовний розвиток.
Робота з розвитку мовлення учнів забезпечує тісний зв'язок лінгвістичних теорій з практикою і ґрунтується на опрацюванні текстів різних стилів і типів мовлення, на аналізі їх змісту, структури і мовних засобів. Аналіз тексту дає цілісне уявлення про його ідейно-змістове навантаження і систему мовних засобів, що його виражають. Вважаємо, що у процесі викладання української мови комплексний лінгвістичний аналіз тексту треба ввести до системи роботи з розвитку зв'язного мовлення, тому що сучасна лінгводидактика орієнтує на текстову основу уроків, використання текстів для засвоєння лексичних, граматичних, стилістичних явищ. Під час лінгвістичного аналізу тексту учні засвоюють його комунікативні ознаки, стилістичну приналежність і функції мовних одиниць, а отже, формують і вдосконалюють свою мовну і мовленнєву компетенцію.
У шкільній практиці предмет аналізу становлять вихідні тексти, тобто вони є моделлю для вироблення навичок творення похідних текстів.
Проблема тексту у зв'язку з навчанням зв'язного мовлення - важлива і принципова; оскільки текст є основною одиницею висловлення. Тому знання структури тексту, його теми, зв'язків для написання переказів різних жанрів, для навчання мовного спілкування (монологічного і діалогічного) є закономірною потребою сьогодення.
Найпоширеніші в системі розвитку зв'язного мовлення - це тексти переказів; які базуються на імітації певних рис вихідного

 
 

Цікаве

Загрузка...