WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Лінгвістичний аналіз тексту на уроках зв’язного мовлення в середній школі - Дипломна робота

Лінгвістичний аналіз тексту на уроках зв’язного мовлення в середній школі - Дипломна робота

наскільки у нього вистачить терпіння на цьому етапі підготовки, залежить кінцевий успіх.
Після перегляду перших уривчастих, невпорядкованих записів їх треба впорядкувати - переглянути пункти плану, зважити на їхню логічну послідовність, визначити їхній логічний порядок, записати їх номери в першій колонці "№ пор.". На цьому етапі основа твору готова.
Наприклад:
1. Пошук ключового слова та формування логічного ланцюжка.
Тема твору, ключове слово Логічний ланцюжок (Про ЩО я писатиму)
Художнє осмислення загальнолюдських цінностей у ліриці Ліни Костенко Про загальнолюдські цінності, (які?)
які осмислила (хто?)
Ліна Костенко (як?)
художньо (де?)
в ліриці (у віршах).
2. Вступ
Немає життю ні початку, ні кінця. І кожне нове покоління, кожна Людина мусить дативідповіді на вічні питання: "Заради чого жити? Який заповіт, який духовний скарб передати нащадкам?" Значення загальнолюдських цінностей для людства по-філософськи мудро і по-жіночому тонко осмислює наша сучасниця - поетеса Ліна Костенко. Гортаю сторінки її поезії і серцем відчуваю глибинну правду її роздумів. Поетеса, намагаючись осмислити сенс існування людини, свого власного життя, питає: "Так чого ж я шукаю і чого я жива?" Справді, чого варте життя, якщо "в цю мить десь хтось загинув"? Смерть - фінал існування кожної людини, грішної чи праведної. Смерті так багато, що життя, здається, вже перестало бути найбільшою цінністю людства. Проте ні - й на цих "всесвітніх косовицях смерті" "душа скарби прадавні береже".
3. Основна частина
№ пор. № робочий План Коментар, цитата
1 1 Що взагалі є цінностями, наскільки вони справжні? Гроші, слава, кохання, дружба… Чи може горе, біль, втома бути цінностями?
Вечірнє сонце, дякую за день!
Вечірнє сонце, дякую за втому.
5 2 Народ, історичне минуле як ціннісні категорії. Відповідальність перед нащадками за духовні скарби. Коли в людині є народ,
Тоді вона уже людина.
Сміється Байда з далини:
- Що, доспівалися, нащадки?
Діди "ідуть за часом, як за плугом".
3 3 Сьогодення як цінність. Саморуйнація людства. Бідні священні бики Геліоса,
Де ж їм тепер пастися -
на ракетній базі?
Саморуйнація - хвороба людства.
Либідь, Почайна, Трубайло - знищені річки.
Неоціненна кожна мить життя.
2 4 Природа, взаємозв'язок людини і природи як запорука душевної гармонії - духовного скарбу людини. Відповідальність перед нащадками за природу, рідну землю. Людина - дитя землі.
Земля - мати.
Я дерево, я сніг, я все,
що я люблю.
І, може, це і є моя найвища
сутність.
"цілую мальви", "з грозою тет-а-тет", "рахую час краплинами дощу"
Я річку побачила раптом.
Питаю: - А хто ти така?
Я Альта, я Альта, я Альта! -
Тонесенько плаче ріка.
6 5 Спілкування людей. "коли є кому написати листа"
7 6 Неповторність людської особистості як моральна цінність.
8 7 Майстерність. Цей світ на плечах, як Атлант, тримають майстри.
9 8 Краса жінки. Жінка "втомилась бути некрасивою"
4 9 Роль загальнолюдських скарбів. Зупинити саморуйнацію людства.
10 10 Вічність людських цінностей. Душа належить
людству і епохам.
Чому ж її так раптом
потрясли
Осінні яблука,
що пахнуть льохом,
і руки матері,
що яблука внесли?
Складаючи план твору, учневі слід пам'ятати, що кожний етап розвитку його думки - це аргумент, яким він (учень) доводить правильність своєї головної думки, або ідеї твору.
Як знаходити аргументи:
" від думки до прикладу;
" від прикладів до думки.
Найсильніший аргумент можна поставити на перше місце або ж на останнє.
Висновки - це завершальна частина твору. Вони можуть бути двох видів:
" висновки, виведені з наявних у творі думок, аргументів. Такі висновки не виходять за межі теми. Вони є, по суті, відповіддю на поставлену проблему;
" висновки, що виходять за межі теми; їх ми формуємо, використовуючи додаткові знання щодо впливу твору на літературний процес, життя суспільства тощо [23, 64].
При підготовці висновків учень може стикнутися з проблемою загальної "неготовності" твору, коли існують лише його окремі частини - цеглинки, з яких треба побудувати дім. Цементом, який скріплює ці цеглини, є логіка. Так, частини твору можна поєднати в єдине ціле за допомогою т.зв. "логічних місточків" [15, 31].
"Логічні місточки" - це речення або кілька речень, які у своїй смисловій структурі мають елементи попереднього тексту й елементи наступної частини. Такими "місточками" можуть бути й риторичні питання, оклики, ствердження. До речі, така логічна структура може поєднувати антонімічні, несумісні поняття - для підсилення думки учня. При використанні "логічних місточків" буде вмотивованою певна тавтологія - повторення слова або групи слів, вживання синонімічних понять тощо. Часто буває, що "логічний місточок" прокладається від однієї частини до кількох (на зразок однорідної підрядності в синтаксисі складного речення).
Покажемо на прикладі, як працюють такі "логічні місточки" у творі "Проблема відповідальності за долю України у творах українських письменників":
Народ… Це поняття кожний сприймає по-різному і розуміє по-своєму: хтось - як сірий байдужий натовп, керований на добро чи зло верховними вождями, а хтось - як сукупність людських особистостей, чия думка і праця є ґрунтом для добробуту і щастя наступних поколінь. І кожний на власний розсуд приєднує себе до того чи іншого стану. Звичайно, легше жити, коли за тебе думають і діють інші. Проте нічого не віддавши Батьківщині, не дбаючи про її майбутнє, чи можна вважати себе громадянином?
Бути громадянином - це бути відповідальним за все, що було, є і буде на рідній землі. Мабуть, найгостріше це відчувають поети, яких в усі часи називали совістю народу. Будучи завжди на вістрі часу, вони першими бачили і говорили про найболючіше: пригнобленість рідного краю, занепад культури, мови, руйнування соборів - історичних пам'яток і соборів людських душ, зелених соборів України - заповідних смарагдових куточків України. Це їх голос будив свідомість тих, чия єдина турбота - "це хліб і гріш на чорний день" (Олександр Олесь). Це вони били у набат пам'яті, нагадуючи нам, хто ми, "чиї сини, яких батьків, ким, за що закуті" (Тарас Шевченко). Це їм, лицарям духу, що всупереч Валуєвському циркуляру, Ємському указу, горезвісній політиці Радянської держави, спрямованій на "злиття націй і культур", їм, що піднялися на Голгофу соловецьких і магаданських концтаборів, вдячні ми сьогодні за збереження рідної мови та національної самосвідомості.
Сучасне життя, бурхливе й динамічне, знову і знову ставить людину перед проблемою вибору, покладаючи на неї і наступні покоління відповідальність за прийняте рішення. На жаль, людина у своїй діяльності часто буває нерозумною, і тоді трапляється лихо.
Згадаймо, як у 30-ті роки ідея індустріалізації

 
 

Цікаве

Загрузка...