WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Лінгвістичний аналіз тексту на уроках зв’язного мовлення в середній школі - Дипломна робота

Лінгвістичний аналіз тексту на уроках зв’язного мовлення в середній школі - Дипломна робота

починається з першого уроку нової теми, хоча учні про це й не здогадуються. Особливо велика роль учнівського робочого зошита, бо в круговерті різних предметів сказане на уроці може забутися. Матеріал, який знадобиться при наступному написанні твору, має відбиватися в зошиті - і на уроці, і в домашній роботі. Під час праці над своїм твором учень буде осмислювати, літературно обробляти зібране ним протягом вивчення всієї теми.
Твір - це оригінальний зв'язний текст, самостійно складений учнем усно чи письмово за певною темою. Вміння писати твір - це вміння переконливо, логічно, образно викласти свої думки. Мета написання твору:
" виявити рівень обізнаності учнів з певною темою (проблемою);
" з'ясувати ставлення учнів допевної проблеми;
" навчити учнів логічно, стисло, образно, грамотно будувати висловлювання, дотримуючись певного стилю мовлення;
" поглиблювати грамотність і культуру мовлення учнів через вироблення навичок застосування у творі знань з орфографії, морфології, синтаксису, лексики тощо;
" розвивати навички використання у творі прямої та непрямої мови, цитат, діалогу;
" розвивати спостережливість, пам'ять, свідоме ставлення до роботи, вміння користуватися додатковими джерелами;
" закріплювати навички організації праці під час написання твору.
Щоби вибрати тему, учень повинен прислухатися до таких порад учителя:
" подумати, з якої теми є більше знань;
" яка з тем для учня є найбільш цікавою;
" з'ясувати, яка з тем найбільш зрозуміла;
" згадати, чи писав учень колись твір на таку тему, чи є попередній досвід у написанні твору на таку тему;
" чи є в учня можливість (домашня, шкільна, районна бібліотека тощо) мати додаткові джерела для написання твору за обраною темою (сам текст літературного твору, довідкова та критична література тощо).
Наступним після обрання теми твору є визначення ключового слова в темі, аналіз усього заголовка. Учневі варто це пояснити, скажімо, на прикладі рослинного світу:
Уяви: перед тобою - насіння рослини. Воно таке маленьке, але ховає у собі всю рослину - з корінням, стовбуром, віттям, запашними квітами, листочками, що облітатимуть щоосені і щовесни розпускатимуться, - і все це таїть у собі оце маленьке зернятко.
Так і тема твору - вона, по суті, є сконцентрованою інформацією про весь твір. Тому важливо знайти у заголовку найголовніше - ключове - слово і зв'язати логічний ланцюжок зі слів назви теми (тобто словами теми твору відповісти собі на запитання: "Про ЩО я писатиму?"). Зваж, проаналізуй кожне слово у формулюванні теми. Це допоможе тобі вийти на правильний шлях у написанні твору, не збитися на інші теми.
Після обрання теми і визначення основних орієнтирів написання майбутнього твору слід подумати над тим, з чого почати сам твір.
Для успішного написання твору треба чітко уявляти його структуру.
Пам'ятаєш, як у дитинстві тобі було цікаво, з чого зроблено машинку чи ляльку, і ти намагався розібрати все це на запчастини?
Як відомо, дитина підсвідомо знає, що будь-яка річ стає зрозумілою, якщо розібрати її на складові. Тому варто скористатися досвідом недалекого дитинства учня і з'ясувати, з чого будується твір.
Як відомо, традиційно твір поділяється на три частини: вступ (1/4 всього обсягу), основна частина (1/2 всього обсягу) і закінчення, або висновки (1/4 всього обсягу) [23, 21].
Написання вступу - дуже важливий і цікавий етап. Треба дати учневі уявити, що насправді він бере за руку читача свого твору (вчитель - теж читач) і веде його у невідомий світ своїх думок. Читач - гість внутрішнього світу учня. Якщо учень починає писати твір, то повинен подбати, щоб цей світ не видався нудним, примітивним, нецікавим. Перш за все, слід звернути увагу: вступ повинен відповідати темі твору, загальному його стилеві. Треба уникати трафаретного вступу на зразок: "Тарас Шевченко - видатний український поет", "Наталка Полтавка" - це перлина української драматургії". Оскільки написання твору певною мірою сприяє формуванню особистості людини, то використовувати у творі такі шаблони - це, фактично, виховувати у собі байдужість, лицемірство, пасивність.
У вступі зазвичай подається розгорнута сутність ключового слова - інформація, пов'язана з ним через літературознавчі, ліричні, історичні асоціації. Логічний ланцюжок, як гілочка листям, вкривається словами. Абсолютно виправданим є вживання у вступі цитат, але це повинно бути вмотивовано.
Розрізняють кілька типів вступів учнівських творів, серед яких:
1. Історичний (про епоху, до якої належить творчість письменника або описувані у творі події).
2. Аналітичний (який аналізує ключове поняття, що входить до формулювання теми).
3. Літературознавчий (який розкриває значення творчості письменника, його місце в розвитку літератури, особливості творчості тощо).
4. Біографічний (де викладаються факти з біографії письменника).
5. Автобіографічний (з досвіду власного життя учнів).
6. Суспільствознавчий (про особливості розвитку суспільства, окремі вияви позитивних і негативних суспільних явищ тощо).
7. Філософський.
8. Ліричний [23, 54].
Досить часто можна почути від учнів: "Для чого складати план твору? Адже твір - це вільний політ думки, справжня, нічим не обмежена творчість!" На противагу цьому твердженню треба навести класичні приклади української та світової літератури - "Собор" Олеся Гончара, "Марію" Уласа Самчука, "Сон", "Катерину", "Гайдамаків" Тараса Шевченка. Ці твори неможливо уявити як ті, що були написані без чітко продуманого плану. Більше того, за планом створюються не тільки художні твори. а й твори образотворчого та архітектурного мистецтва, нові моделі автомобілів, кораблів, літаків і ракет (задум, ескізи, моделі, проекти, креслення).
Отже, план можна вважати каркасом твору. При його укладанні варто максимально використовувати кожну думку, в який час вона б не з'явилася.
Щоб уникнути хаотичності викладу, доцільно використовувати матеріал літературного твору, критичні матеріали, не розгубити власні думки. Можна спробувати працювати за технологічною карткою:
№ пор. № робочий План Коментар, цитата
У наявній технологічній картці присутні дві колонки номерів - номер за порядком і робочий номер. Це зумовлено тим, що думки часто приходять непослідовно. Тому записувати їх треба не в першу колонку, а в другу - як робочий хід думок, роблячи це у вільному порядку. Навпроти пункту плану до колонки "Коментар, цитата" робиться запис асоціацій, вражень, ширше сформованих думок щодо цього пункту плану. Можна також підібрати відповідні цитати, вислови авторитетних осіб, прислів'я тощо. Це зможе зробити висловлювання образнішим, точнішим, надасть йому більшої ваги [23, 52].
Слід зважити на те, що це - одна з найбільших за часом, обсягом і значенням частина підготовки до написання твору. Від того, наскільки учень обізнаний з темою твору і

 
 

Цікаве

Загрузка...