WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Формування орфографічної грамотності в учнів початкових класів на уроках рідної мови (магістерська робота) - Реферат

Формування орфографічної грамотності в учнів початкових класів на уроках рідної мови (магістерська робота) - Реферат

На уроках української мови під час ознайомлення зі словниковими словами ми намагаємося використовувати елементи етимологічного аналізу — ефективного прийому збагачення словника молодших школярів, який може стати важливим засобом пояснення значення та правопису слів. Ми згодні з думкою М. Р. Львова, який пише, що "іноді написання, яке вважається традиційним та неперевірним, може бути перевірене на підставі знань етимології та історичних змін у фонетиці мови" [42, 12].

Історія методики, педагогічна практика та розкриття особливостей етимологічного аналізу свідчать про значення цінності цього методичного прийому як засобу навчання орфографії. Знайомство молодших школярів з етимологією слів не тільки позитивно впливає на їх грамотність, а й розширює кругозір, викликає інтерес до слова, рідної мови, розвиває творчу уяву, залучає до конкретних історичних фактів культури мовлення, вчить працювати зі словником.

Наведемо приклад уроку рідної мови, на якому раціонально поєднані і подані в певній послідовності запропоновані нами види вправ репродуктивно-творчого та дослідницького характеру. Розробляючи систему цих уроків ми спиралися на такі науково-методичні засади сучасних технологій навчання, які сприятимуть ефективній організації навчального процесу. Ці уроки побудовані таким чином, що:

  • кожен учень має конкретне завдання, за виконання якого він повинен публічно прозвітуватися;

  • від діяльності кожного учня залежить якість виконання завдань всіма дітьми в класі ( групі ).

Урок української мови в 3 класі

Тема: Правопис префіксів роз-, без-.

Мета:ознайомити учнів з літературною вимовою та написанням префіксів роз-, без-; закріплювати вміння розрізняти префікси та прийменники, правильно їх писати; розвивати орфографічну пильність, увагу до усного і друкованого слова; виховувати почуття доброти і любові до природи та рідного краю.

Обладнання:малюнок із зображенням сніговика, роздаткові картки, перфокарти, ілюстрації.

Хід уроку

1.Організація учнів до уроку

- Діти, сьогоднішній урок я хочу розпочати чудовими словами: "Хто поважає рідну мову — вживає всі її слова безпомилково".

II. Етап орієнтації

- Для початку прошу вас відгадати загадку

Прийшла до нас бабуся У білому кожусі, Поля причепурила І білим снігом вкрила. Хто це?

(Зима)

- Правильно. Дійсно, адже за вікном зараз зима, тому наш урок буде проводитись у зимовому настрої.

1. Технологія "Робота в групах".

- А щоб нам всім було на уроці цікавіше і щоб ми виконали більше завдань , давайте об'єднаємо всіх учнів у групи. (Вчитель об'єднує всіх учнів у 6 групікожній дає назву: біла сніжинка, голуба сніжинка, синя сніжинка, сіра сніжинка, фіолетова сніжинка, срібна сніжинка.

2.Технологія "Асоціативний кущ".

- Діти, от ви відгадали загадку і сказали мені що таке зима. А що ви уявляєте, коли чуєте це слово? Які асоціації у вас виникають?

(Заповнюють "павутинку" тими словами, що їх називають діти.)

Сніг

Миколай Холод

Лід Зима Мороз

Канікули Сніговик

Різдво

- Молодці, можна придумати ще багато слів. Можливо, ці слова ще ми сьогодні зустрінемо на уроці.

III. Етапи проектування

  • А зараз я пропоную вам познайомитись з тими етапами уроку, які чекаютьнас сьогодні.

  • Ви, мабуть, помітили, що наша дошка вкрита хмаринками, давайте прочитаємо, що ж принесла нам кожна хмаринка.


IV. Етап організації виконання плану діяльності

1.Каліграфинка (каліграфічна хвилинка).

  • У кожного з вас на парті лежать зразки каліграфічних хвилинок, а яке жслово вибрати нам? (Зима.)

  • А що тут цікавого є у його написанні? Яка цікавинка? Яка орфограма?(Правопис ненаголошених є, и.) Як перевірити?

- Прошу виконайте своє завдання.

(Учитель звертає увагу на каліграфію, правильний нахил, акуратність.)

2.Повторялочка. Мозкова атака.

(Учитель швидко дає запитання кожній групі, а учні швидко відповідають )

  • Яка частина слова називається префіксом?

  • Що таке прийменник?

  • Як ви розрізняєте префікси і прийменники?

  • Як пишуться префікси зі словами?

  • Як пишуться прийменники зі словами?

  • Де у слові стоїть префікс?

  • Молодці!

3.Зустрічалочка.

- До нас на урок хтось завітав.

(Учитель вивішує незакінчений малюнок сніговика.)

- Як ви думаєте, хто це? (Сніговик.)

розвеселився безокий

розсміявся безносий

роздивився безрукий

розщедрився безногий

- Дуже подібний, але чогось йому не вистачає. Чого? (Очей, носика, ротика, рук, ніг, мітли.)

  • Якщо у нього всього цього нема, то який він? (Безокий, безносий, безрукий,безногий.)

(Учитель біля сніговита розташовує у стовпчики слова.)

  • Чи шкода вам сніговика? Давайте ми йому допоможемо і вилікуємо його.(Учитель поступово дочіпляє йому ті частини, яких не вистачає.)

  • От ми і вилікували нашого сніговика. Що з ним тепер сталося? Він напевнероздивився нас, розсміявся, розвеселився, розщедрився на усмішки нам.(Учитель вивішує з другого боку слова.)

-Як багато він приніс нам слів. Давайте прочитаємо їх. (Читають разом )

- Якщо ви були уважні, то помітили, що якась частинка слова у першому ідругому стовпчиках повторюється. Як ви думаєте, яка? (Роз-, без-.) Що це?-Видумаєте, що це префікс? Добре. Перевіримо себе. Коли доберемо спільнокореневі слова, і ця частинка буде зникати, то ви сказали правильно. (Діти усно добирають спільнокореневі слова.)

  • Отже, сьогодні на уроці ми маємо вивчити, як правильно писати префіксироз-, без-. А оскільки ви бачите такі слова на дощці, то запам'ятайте, у префіксах роз-, без завжди пишеться буква "з".

  • А тепер прочитайте у підручнику правила на с.104.

4.Складалочка.

- Я знаю, що ви любите грати різні ігри, тож пограємо гру "Складалочка". Якажу слово, а ви придумаєте слово з префіксами роз-, без-.

роз-: малювати, писати, чесати, їхати, бити, мити.

без-: ніс, око, мова, хмара, шум, вода.

- Молодці!

5.Завдання з конверта.

(На парті у кожного учня конверт із завданням.)

- А зараз завдання, які принесли нам сніжинки на ваші парти. У кожномуконвертику є окремі слова. Вам потрібно скласти з них речення і записати їх узошиті. (Доповідач кожної групи читає, вчитель оцінює.)

Відпочивалочка. Фізкультхвилинка

Морозець, морозець, пощіпай нам щічки, Теплі валянки у нас, шубки, рукавички. Морозець, морозець, плещемо в долоні, У дівчаток і хлоп'яток носики червоні.

6.Цікавинка. Робота з підручником.

- Дуже цікаві перетворення відбуваються зі словами. От і зараз ми за цимпоспостерігаємо. Для цього я пропоную вам виконати вправу 256.

Виконайте цю вправу, а речення кожна група складає лише одне. (Учитель перевіряє фронтально.)

7.Завершалочка. Робота з перфокартами.

- На партах у вас є перфокарти. Вам необхідно погрупувати слова у відповідні стовпчики. (Вчитель перевіряє, викликавши до дошки одного учня, щоб він розібрав за будовою всі ці слова.)

Вода, водичка , підвода, безводний

- Отже, щоб краще запам'ятати, як пишуться префікси роз-, без-, прочитайте ці слова.

V. Рефлексія

- Діти, що ви сьогодні вивчили на уроці?

Ро плести

Ро з горнути

Ро малювати

Ро дати

Бе шумний

Бе з водний

Бе крайній

Бе барвний

Технологія " Мікрофон"

-Сьогодні на уроці я...

VI.Домашнє завдання

Диференційовано: 7 учнів складають казку про сніговика, решта – 260.

Loading...

 
 

Цікаве