WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Семантико-лінгвістичні особливості епістолярію як стилістичної системи самовираження. Епістолярій відомих людей України - Урок

Семантико-лінгвістичні особливості епістолярію як стилістичної системи самовираження. Епістолярій відомих людей України - Урок

Учні-дослідники І групи

(Мій ласкавий приятелю і брате, пане отамане кошовий і все старше і менше товариство війська його царської пресвітлої величності Запорозького Низового!

Пану наказному ніжинському полковникові, обозному, судді, писареві, полковим осавулам, сотникам, отаманам і всьому старшому та меншому товариству того полку, війтові, бурмистрам і всякого чину людям доброго від Господа здоров'я.

Ваша вельможність, Ваша милість).

Учні-дослідники IIгрупи

("...зичимо вам доброго від Господа Бога здоров'я і щасливого в усьому побиття", "...про це вам пильно-пильно наказуючи, доручаємо Господу Богу". "Того від вашої милості повторно й пильно жадаючи, зобов'язуючи й наказуючи гордливістю та любов'ю до Вітчизни, йому ж зичимо від Господа Бога здоров'я").

Висновки: своєрідність зачину (вітання) та кінцівки (прощання) полягає у використанні нетрадиційних форм вітання і прощання, багатстві емоційно-експресивної лексики, яка підкреслює шанобливе ставлення до адресата.

Учитель

У чому полягає особливість мовленнєвого оформлення речень у листах?

Учень-дослідник

Граматична структура речень й використаний лексичний арсенал мають особливості живого мовлення з елементами просторіччя (ідіолекту). (Ідіолект — індивідуальне мовлення, що залежить від місця проживання, віку, фаху, соціального стану, загального рівня культури людини): "ворог у великій потузі", "військові тяжари", "вороги, узявши відомість, понесли в людях та конях пагубу", "доносимо до знаття","тяглі люди", "чинити свої поганські довготривалі воєнні промисли".

Автор листів — віруюча людина: він часто згадує ім'я Господнє, яке є для нього атрибутом добра, віри в краще майбутнє, перемоги. Іван Мазепа — високоінтелектуальна особистість, знавець історії рідного краю, географії. У його листах багато географічних назв (етнонімів, топонімів, гідронімів).

Вікторина "Хто швидше?" (робота в парах)

Завдання: записати в алфавітному порядку географічні назви, що зустрічаються у листах (на дошці ці назви виписані заздалегідь).

Чернігів, Ніжин, Батурин, Дигтирівка, Полтава, Дніпро, Запоріжжя, Миргород, Білгород, Крим, Лохвиця, Прилуки, Ворскла, Псьол, Лубни, Перекоп.

(Батурин, Білгород, Ворскла, Дигтирівка, Дніпро, Запоріжжя, Крим, Лохвиця, Лубни, Миргород, Ніжин, Перекоп, Полтава, Прилуки, Псьол, Чернігів).

Мандрівка географічною картою. Ономастична хвилинка

(Ономастика — розділ мовознавства, що вивчає власні назви).

Завдання: пояснити походження назв відомих географічних назв, згаданих у листах.

(Запоріжжя назване так за прикметою "дніпровські пороги", якої вже немає. Місцевість на островах, що лежали на південь від дніпровських порогів, з давніх часів називалася Запоріжжя.

Полтава вперше згадується у літописі 1174 р. під назвою Лтва, Олта-ва. Таку назву мала і притока Ворскли, згадана у літописі. Деякі дослідники назву притоки виводять від латинського слова "лутум" — "болото, багно, бруд".

Чернігів — центр Чернігівського князівства. Назва походить від чоловічого імені Черніг, утвореного від прикметника "чорний". Легенди й перекази пов 'язують назву міста то з іменем князя Чорного (VII ст.), то з іменем гордої княгині Чорної, яка викинулася з вікна високого терема, щоб не потрапити до рук загарбників).

Учитель

Знайти і зачитати найоригінальніше, на ваш погляд, речення з епістолярію І. Мазепи.

(Наприклад: "Отож; ми, гетьман, бачачи, що вже в усіх полках люди подічилися повинністю гуртових підвід чи на Запорожжя чи до Таванського города, жаліючи через наше гетьманське старання посполитий народ і, запобігаючи, щоб через такий наклад і через часте відбування підвід ті вбогі нашого реиманенту люди не були до решти розорені та знищені, уважили та постановили, щоб для запровадження на Січі та Казикермена згаданих приписів усі державці маєтностей своїх, що є в Ніжинському полку, як духовної влади, так і світської, які мають на собі ту повинність, допомогли для поле-гші спрацьованим людям, виділивши зі своїх маєтностей підводи, як підказує справедливість".)

Комунікативний практикум

Яким постає перед нами гетьман Іван Мазепа зі змісту даного речення?

(Мудрим політиком, справедливим козаком, співчутливою людиною).

У чому особливість цієї синтаксичної конструкції?

(Живе мовлення (ідіолект), якому притаманні суто індивідуальні риси. Автор пише так, як звик думати, безпосередньо розмовляти із самим собою. У даній синтаксичній конструкції наявна велика кількість сполучників, зворотів. Іван Мазепа постає перед нами як грамотний оратор, турботливий гетьман, вірний друг, відданий патріот Вітчизни. Він використовує усталену шанобливу форму: "ми, гетьман", "наше гетьманське старання").

До якої сфери використання належить дане речення і чому?

(Це речення належать до ділової сфери вживання. У цьому реченні не має пишності, здрібніло – пестливої лексики. Автор використав цю синтаксичну конструкцію з метою впливу на адресатів).

Учитель

Інша творча група досліджувала листи І. Мазепи інтимної сфери використання і поділиться з нами своїми творчими здобутками.

Дослідження — творче конструювання

Учень-дослідник

Наша творча група досліджувала листи Івана Мазепи до Мотрі Кочубеївни. 12 листів, які дійшли до нас, уперше були надруковані у книзі "Історія Малоросії" М. Маркевича. Іван Мазепа, хоча був і набагато старший за Мотрю, сватався до неї, але, за законами православної церкви, шлюб між хрещеним батьком та похресницею був заборонений, і тому гетьману відмовили батьки. Оригінали листів Мазепи та Мотрі не збереглися. Як свідчать історики, граф Головкін повернув Мазепі його листи до Мотрі після страти Кочубея, знявши наче з них копії. Романтична історія кохання 65-річного гетьмана Івана Мазепи та 17-річної Мотрі, доньки генерального судді Василя Кочубея, лягла в основу творів Вольтера, Дж. Байрона, Б. Лепкого, О. Пушкіна.

Листи І. Мазепи до Мотрі — це важливі пам'ятки тогочасної мови.

Лист Івана Мазепи

До Мотрі Кочубеївни

1. Моє серденько, мій квіте рожа ний!

Сердечно на теє болію, що надалеко від мене їдеш, а я не можу очиць твоїх і личка біленького видіти; через це письмечко кланяюсь, вся Тебе цілую любезно.

2. Моє серце кохане!

Сама знаєш, як я сердечно, шалене люблю В. М.; іще нікого на світі не любив так. Моє б теє щастя і радість, щоб нехай їхала та жила у мене; тільки ж я уважив, який кінець з того може бути, а головне при такій злості і заїлості твоїх родичів. Прошу, моя Любонько, не відміняйся ні в чім, як уже непоєднократ слово своє і рученьку дала – ось; а я взаємне, поки жив буду, тебе не забуду.

3. Моя сердечне кохана!

Тяжко зажурився я, почувши, що тая катівка не перестає В. М. Мучити, як і вчора теє учинили. Я сам не знаю, що з нею, гадиною, чинити. То моя біда, що з В. М. Слушного не маю часу про все переговорити. Більш від жалю не можу писати; тільки теє, що – небудь

станеться, а поки жив буду, тебе сердечно любити і зичити всього добра не перестану,. і повторе пишу, не перестану, на злість моїм і твоїм ворогам.

4. Моя сердечна кохана, найліпша, найлюбезніша Мотрьонка!

Вперед смерті на себе сподівався, ніж такої в серцю Вашім відміни. Спомни тільки на свої слова, спомни на свою присягу, спомни на свої рученьки, котрі мені не раз давала: „що мене – хоч будеш за мною, хоч не будеш – до смерті любити обіцяла".

Спомни наостанок лютезну нашу бесіду, коли ти бувала у мене у покою: „Нехай Бог неправдивого (неправдомовного) карає, а я хоч любиш, хоч не любиш мене – до смерті тебе, відповідно слова свого, любити і сердечно кохати не перестану, на злість моїм ворогам". Прошу і дуже, моє серденько, яким – небудь способом побачся зо мною: що маю з В. М. Далі чинити. Бо вже не буду ворогам своїм терпіти, оконечну помсту вчиню, а яку, сама побачиш.

Щасливіші мої письма, що в рученьках твоїх бувають, ніж мої бідні очі, що тебе не оглядають

V. Закріплення знань, умінь, навичок.

Інтелектуальна розминка (робота в групах — "триступеневе інтерв'ю")

Запитання групам:

У чому ж особливість стилю листів Івана Мазепи до Мотрі Кочубеївни?

Яка традиція чітко простежувалася в цих листах?

Чи схожі ці листи за семантико-синтаксичною структурою з попередньо аналізованими листами?


 
 

Цікаве

Загрузка...