WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Фемінізм у житті та творчості Жорж Санд - Реферат

Фемінізм у житті та творчості Жорж Санд - Реферат

Уже в першому самостійному романі "Індіана" (1832) Ж.Санд порушила головну проблему – "жіноче питання". Безправ'я жінки в суспільстві авторка розглядала як вираження несправедливого суспільного ладу. У центрі роману – особиста драма молодої жінки Індіани, яка страждає від морального пригнічення з боку чоловіка, полковника Дельмара. Індіана відстоює власну самоцінність та самоповагу, прагне корінного зламу суспільних стереотипів, спрямованих проти жінки. Покинувши чоловіка, Індіана їде в Париж розшукати свого коханого Раймона. Але він вже одружився і забув про неї. Раймон відвертається від Індіани, дізнавшись, що вона покинула будинок чоловіка, він боїться скандалу. Порятунком для Індіани є кохання Ральфа Брауна, який вже давно і самовіддано кохає її. Вони щасливо живуть, переховуючись від людей в лісах острова Бурбон. Природна щирість і душевність, молодий запал і невгасима енергія допомогли головній героїні роману знайти своє щастя. Вона зробила свідомий вибір супутника життя і віднайшла власне призначення: кохати і бути коханою.

Світову славу Жорж Санд приніс роман "Лелія" (1833). Головна героїня твору Лелія не схожа на скромну Індіану, яка вирішує свої особисті проблеми. Лелія скоріше ближча героям Рене де Шатобріана. Розчарована в людях, коханні, релігії, вона шукає застосування своїм силам і здібностям в житті, але даремно. Прагнучи особистої досконалості, протиставляючи себе оточуючим, Лелія, по суті, не вільна від своєї гордості. Звідси її повна самотність. Лелія прагне чогось особливого, виняткового, проте ці прагнення зумовлені не тим, що вона зрозуміла недосконалість навколишнього, а тим, що себе поціновує як особу, гідну чогось кращого, не помічаючи, що реальних підстав для того немає. Ось чому героїня платить таку високу ціну за вдоволення власного егоїзму. У центрі її устремлінь – лише вона сама, її спотворене "его", і причина безрезультатності шукань героїні у відсутності якихось значущих цілей. Її шукання засновані на засадах непереборного егоїзму та обмеженості. Лелія нещаслива, вона не знайшла свого призначення в житті, а тому для неї вірний шлях звільнитися від страждань – загубити своє життя. За таких умов трагічна розв'язка була неминучою.

Новим типом жінки у творчості Жорж Санд стали Ежені (роман "Орас",1841 рік) та Консуело (роман "Консуело", 1842-1843 роки). Це проявляється у їх ставленні до шлюбу і праці. Класична тріада "церква, кухня, діти " жодним чином їх не стосується, вони не мають наміру ставати берегинями домашнього вогнища і таким чином реалізовувати свій природний жіночий потенціал. Ежені ілюструє нову форму шлюбу і праці (їй належить ідея організувати швейну майстерню). Консуело – талановитий самородок, представниця народу, яка увібрала в себе багатство народної музики: "Консуэло запела просто, непринужденно, и под высокими церковными сводами раздался такой чистый, прекрасный голос, какой не звучал еще в этих стенах" [3, 8]. Молода дівчина наділена великим даром співу, втілює демократичний ідеал мистецтва. Вірність цьому ідеалу Консуело зберігає, проходячи випробування і довгі поневіряння Італією, Німеччиною, Чехією.

Консуело самовіддана у своєму служінні мистецтву, її не захоплюють ні слава, ні гроші, ні коштовності, ні аплодування публіки. Ми переконуємось у цьому зі слів графа Альберті: "А пока вы сделали большую ошибку, отказавшись от драгоценностей и титула. Ну, ничего! У вас есть на это причины, в которые я не вхожу, но думаю, что такая уравновешенная особа, как вы, не может поступить легкомысленно" [3; 765]. Торуючи шлях випробувань і труднощів, переборюючи багаточисельні спокуси: відмова стати фавориткою графа Дзустіньяні, Годіца, короля Фрідріха ІІ, дружиною багатого і знатного графа Альберті, Консуело отримує волю, незалежність, віддає своє мистецтво народу. Героїня жертвує заради мистецтва і своїм першим коханням до Андзолетто.

Так, у романі "Консуело" жінка постає у несподіваному й новому для світової літератури ракурсі: людини, свідомої власного покликання. На образі Консуело Жорж Санд показала, що жінка повинна бути в суспільстві в усьому рівна з чоловіком, вона повинна бути зайнята суспільно корисною працею, і тільки тоді вона буде духовно багатою.

Головна героїня роману реалізовує свій творчий потенціал поза тісними межами класичної тріади і досягає високої мети у своєму мистецтві: служити народу, збуджувати у них високі почуття: "Все ее существо было до крайности возбуждено; ей казалось, что вот-вот что-то порвется в ней, как чересчур туго натянутая струна. И это лихорадочное возбуждение уносило ее в волшебный мир: она играла точно во сне и удивлялась сама, что находит в себе силы действовать наяву" [3, 696].

Жорж Санд завжди цікавило питання, як впливає суспільство на душу людини. Вона дійшла висновку, що загальна дійсність позбавлена високих духовних ідеалів, тому це спричинює існування насильства, експлуатації, лицемірства, знецінення культури. Звідси письменниця вбачала своїм обов'язком як учителя і пророка показати шлях до відновлення втрачених цінностей.

Виправлення суспільства, на думку автора, має розпочатися з кожної окремої особистості у боротьбі за пробудження високих людських почуттів. Саме тому головні героїні романів постають у постійній сутичці з протиприродними обставинами, які заважають по-справжньому вільно жити, мислити, любити. Письменниця плекала надію, що згодом прийде час остаточної перемоги над світом соціального абсурду. У 50-70-ті роки Жорж Санд створює ряд романів, в яких центральне місце відведене зображенню вузького світу сімейного життя, де звучать мотиви примирення з дійсністю.

Певна річ, у творчості Жорж Санд можна виділити ще чимало яскравих і самобутніх жіночих образів. Та сподіваємось, що і на образах Індіани, Лелії, Косуело нам вдалося розкрити проблему емансипації жінки. Адже ці героїні постають проти стану приреченості і пригніченості як у суспільстві, так і в сім'ї, і свідомо чи ні, але борються за право вибору власної долі чи недолі. Письменниця з великою майстерністю розкрила внутрішній світ своїх героїнь, описала і проаналізувала їхні вчинки, намагалася обґрунтувати причини трагічної долі жінок. Тому Жорж Санд часто критики називали "психологом жіночої душі". Видатна діячка літератури вважала, що найбільше жіноче щастя - не в абсурдному, суспільному, емансипованому, а в сім'ї, в коханні до близьких, дорогих серцю людей.

Література

  1. Белинский В. Г. Собр. соч.: В 9 т. – М., 1981. – Т.6. – С.75.

  2. Достоевский Ф. М. Полн. собр. соч.: В 30 тт. – Л., 1980. – Т.23. – С.336.

  3. Жорж Санд. Консуэло. – Харьков, 1993. – 799 с.

  4. Лилеева И. Консуэло // Жорж Санд. Консуэло. – Харьков, 1993. – С. 775-778.

  5. Михальская К. История зарубежной литературы XIX века. – Ч.1. – М.,1991. – С.182-188.

  6. Муравьева Н. Западноевропейская литература. – М.,1955. – С.69-102

  7. Наливайко Д., Шахова К. Зарубіжна література доби романтизму. – К., 1998. – С. 204-209.

  8. Реизов Б. Г. Французский роман ХІХ века. – М., 1977. – С. 255-271.

  9. Теплінський М. Жіноча доля в українській класичній літературі // Дивослово. – 1996. - №8. – С.8-11.

  10. Черневич М. Н. и др. История французской литературы. – М., 1965. – С.182-198.


 
 

Цікаве

Загрузка...