WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Нові ступеньовані прикметники в українській мові - Реферат

Нові ступеньовані прикметники в українській мові - Реферат

Як відомо, значення вищого ступеня прикметника розкриваються через протиставлення його форми і форми того ж прикметника, яка означає якість без порівняння її з якістю в інших предметах: молодий – молодший, сильний – сильніший. Вищий ступінь вказує, що названа ним якісна ознака властива прикметникові в більшій мірі, ніж та ж ознака у його вихідній формі. Проте в мові трапляються випадки ступенювання прикметників, у визначенні семантики яких уже наявні слова, що певним чином вказують на більшу міру вияву їхньої ознаки. Пор.: ...росіяни значноекстремальніші (Дзеркало тижня, 2006); Найекстремальнішимумоєму житті був хіба що час, коли мені, вісімнадцятирічному, дали в руки зброю і погнали виконувати "інтернаціональний обов'язок" (Україна молода, 2006) [екстремальнийдуже значний, надзвичайний за своїм проявом, силою, величиною і т.ін.; який відзначається таким проявом]; Найосновнішез них, судячи з усього, – право голосу... (Україна молода, 2006) [основнийнайважливіший, головний. Який є основою чого-небудь, становить його найважливішу частину]; Ось, наприклад, найграндіозніший будинок узвозу... (Україна і світ сьогодні, 2006); То була б найграндіозніша Книга буття України на початку ХХІ століття (Українська газета, 2006) [грандіознийнадзвичайно великий; могутній, величний]; ... знищують інтелігенцію, лишаючи тількинайелементарніших... (В. Шевчук) [елементарнийперен. який не становить труднощів, нескладний; найпростіший]; ...цього разу до столиці Франції були стягнені додаткові поліцейські сили, які не дуже панькалися з радикальнішими демонстрантами (Україна молода, 2006) [радикальний – 1. який дотримується поглядів, переконань радикалів. 2. Найбільш дійовий]; І все ж, найголовніша можливість, яку відкриває AIESIC для українських студентів, це професійне стажування за кордоном... (Молодь України, 2006) [головнийнайважливіший, основний, суттєвий].

У складі якісних прикметників є частина таких, що від них ступені порівняння не творяться, зокрема прикметники на позначення ознак, які не виявляються більшою або меншою мірою: босий, мертвий, німий, сліпий. У сучасній українській мові форми вищого та найвищого ступенів порівняння утворюються від прикметників, що, на нашу думку, за своєю семантикою не потребують такого ступенювання ознаки: Поєдинок за титул найабсолютнішого чемпіона світу (телеканал "1+1", 2006) [абсолютний – 1. Безвідносний, узятий поза зв'язком, без порівняння з чим-небудь; безумовний. 2. Цілковитий, повний. Необмежений]; ...він [Бог] обіймає своїм доглядом не тільки кожну людину й тварину, але й кожну билину, навіть найостанніший бур'янець і траву (В. Шевчук); Протягом минулого року на роман, як з рогу достатку, сипалися престижні літературні відзнаки: премія Вудгауза за найкращий гумористичний роман, лонг-лист "Букера", шот-лист премії "Оранж", а з найостанніших – британська національна літературна премія "Ноббіз" у номінації "Відкриття року" (Українська газета, 2006) [останній – який закінчує собою ряд однорідних предметів, явищ, дій і т.ін.; такий, після якого немає іншого подібного]; ...адже в рік планується 70 концертів, а 2005-го вони виступили 80 разів у найрізніших регіонах країни (Дзеркало тижня, 2006) [різний – 1. Позбавлений схожості, однаковості; несхожий, неоднаковий, відмінний у чому-небудь або в усьому. 2. Не той самий; інший]; ...ще шукав чогосьособливішого... (В. Шевчук) [особливий – який чимось вирізняється з-поміж інших, не такий, як інші, не схожий на інші; незвичайний, винятковий]; Виходить, слов'яни є найдуховнішими... (Україна молода, 2006) [духовний – 1. Зв'язаний з внутрішнім психічним життям людини, моральним світом її. Зв'язаний зі спільністю ідей, поглядів, прагнень і т.ін]; ...вони найвільніші у світі... (В. Шевчук) [вільний який перебуває на волі, позбувшись пут, ув'язнення і т.ін.; який не терпить обмежень, не піддається їм; свободолюбний; який нічим не обмежується, якому ніхто, ніщо не заважає]; Що кругліші і переляканіші очі матимуть нещасні чоловіки..., то вдалішою можна вважати програму (Україна молода, 2006)[круглий – який має форму круга, кулі, циліндра тощо або формою нагадує їх; округлий].

Досить вживаними у сучасній українській мові стали форми найвищого ступеня порядкового числівника перший. Напр.: Серед найперших відкрито заговорили про самоокупність партій есдеки (Україна і світ сьогодні, 2006); Найпершийчинник здорового хребта – постава (Українська газета, 2006); Я маю велику радість і душевну втіху з того, що від найпершого мовного змагання прилучився до жертводавців, які встановили свої премії переможцям (Літературна Україна, 2006).

Процеси творення прикметників, дієприкметників і залучення їх у процеси ступенювання відбуваються постійно. Зокрема, у СУМ відсутні такі лексеми, як глобальний, концептуальний, заангажований, а прикметника рейтинговий не засвідчує навіть ВТС СУМ. У сучасному ж слововжитку вони функціонують і утворюють ступені порівняння: Кажуть, для "когось із них" найглобальніша мрія – стрибнути з парашутом (Українська газета, 2005); Телекомунікації сталиконцептуальнішими(Дзеркало тижня, 2006); Їх іміджмейкери та ЗМІ мають зробити найрейтинговішими національними політиками (Газета по-українськи, 2006); Найзаангажованішіканали "НТН" і ТРК "Україна" (Народне слово, 2006).

Форми синтетичного ступенювання дієприкметників українські граматики звичайно не розглядають, хоча вони відомі в мовній практиці ще з 20-х років минулого століття [9, 54]. Кінець ХХ – початок ХХІ ст. відзначається досить широким вживанням таких форм. Напр.: Його корпорація розраховує, скориставшись іміджем цієї найпросунутішої країни мусульманського світу, створити продукти, які б не викликали відторгнення у представників цього світу (Дзеркало тижня, 2006), ...такі сценарії вже відпрацьовували ... але цей крутіший і просунутіший (Дзеркало тижня, 2006); Для багатьох він є одним із найочікуваніших дисків цього року (Слово Просвіти, 2005), ...серед найочікуваніших фільмів (Дзеркало тижня, 2006); В Україні цей сорт вважається одним із найрозповсюдженіших і найулюбленіших у населення (Слово Просвіти, 2005); ...за найшанованішим у цій "галузі" рейтингом, укладеним американським журналом для чоловіків FHM, найпривабливішою секс-бомбою планети 2006 року визнана Скарлетт Йоханссон (Україна молода, 2006); Що кругліші і переляканіші очі матимуть нещасні чоловіки..., то вдалішою можна вважати програму (Україна молода, 2006).

У наведених дієприкметниках можна помітити різні семантичні нашарування й видозміни, а також неоднакове набуття якісності, оскільки семантичний ступінь переходу дієслова у прикметник вирізняється своєю неоднорідністю, відображаючи неоднаковий вияв семантичного віддалення від вихідного дієслова [10, 146]. Ще інших якісно-оцінних нашарувань набувають похідні від дієприкметників прикметники: ...починаючи від Києва і закінчуючи найвіддаленішим селом (Народне слово, 2006); У найвіддаленішому курені гірського пасовиська Карпат (Українське слово, 2006); Бо чогось подібного не спостерігається ні у найближчих сусідів як зі Сходу, так і з Заходу, ні у найвіддаленіших країнах (Літературна Україна, 2005); ...увазі цій варто завдячувати передусім економічно найзацікавленішій стороні... (Дзеркало тижня, 2006); ...один з найталановитіших і найобдарованіших воєначальників... (Українське слово, 2006); ...держава зачепила безпосередні бізнесові інтереси в економічно найрозвиненішій царині культури (Дзеркало тижня, 2006); На тлі всього цього наростає газовий конфлікт між Росією та Вірменією, яка до останнього часу була найвідданішим союзником Москви на Кавказі (Україна молода, 2006).

У сучасній українській мові можливе паралельне вживання суфіксів -ш- та -іш- при творенні вищого ступеня від деяких прикметників: багатший – багатіший, гірший –гіркіший, рідший – рідкіший, старший – старіший, тихший – тихіший, товщий –товстіший, швидший – швидкіший. Проте мова прагне уникати варіантів, які не мають додаткових відтінків або стилістичного забарвлення. Тому з часом одні варіанти зникають, а інші набувають додаткових виражальних можливостей [5, 83]. При цьому спостерігається семантична диференціація паралельних форм: рідший (випадок) і рідкіша (сітка), старіший (віком) – старший(своїм становищем), гірший(за якістю) – гіркіший(за смаком) [3, 107]. Проте у формах найвищого ступеня порівняння прикметника старийВТС СУМ фіксує таке закріплення значень: найстаріший – 1. Який прожив багато років. 2. Який існує довгий час, давно створений; найстарший – який прожив найбільше років серед інших (переважно про дітей). Це підтверджує і мовна практика останніх років: Найстарішаз парламентських пісень (Дзеркало тижня, 2006); Одному з найстаріших і наймасовіших видань на пострадянському просторі – газеті "Труд" – виповнюється 85 років (Голос України, 2006); ...питання про газифікацію найстарішого міста Одещини Білгорода-Дністровського (Голос України, 2006); Навчальний заклад дав освіту тисячам українців і здобув славу найстаршого серед усіх діаспорних навчальних закладів світу (Освіта, 2006).


 
 

Цікаве

Загрузка...