WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Змістовно-мовні потреби читачів донецької області - Реферат

Змістовно-мовні потреби читачів донецької області - Реферат

Відсутність нової галузевої літератури призводить до підвищеного попиту на періодичні видання. За свідченнями бібліотекарів найбільше цікавлять читачів видання розважального характеру, а потім вже професійного, навчального. Якщо порівняти рейтинг популярності газет, журналів і перелік видань, попит на які не був задоволений, то вони будуть майже однакові. Щодо мови видання – на першому місці російськомовні газети та журнали.

У ході дослідження підтвердилася гіпотеза, що фонди бібліотек області не можуть задовольнити різноманітні галузеві, мовні інтереси та запити читачів через недостатню укомплектованість, відсутність коштів на передплату періодичних видань і придбання книг, незадовільний стан книговидавничої справи. Підтвердилося також і те, що мовна специфіка регіону ускладнює сприйняття видань українською мовою за різними галузями знань. Звернення до української книги (а також літератури національних меншин, що проживають в області) обумовлюється переважно професійними та освітніми потребами читачів, а не є природним бажанням прочитати книгу українською мовою (мовами національних меншин).

ББК 76.174 (4 Укр)

Людмила НАЗАРОВА,

кандидат економічних наук, головний спеціаліст Головного управління у справах інформації і видавничої діяльності Донецької обласної державної адміністрації

ПІДСУМКИ КНИГОВИДАННЯ У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗА 2005 РІК

У Донецькій області до видавничо-поліграфічного комплексу входять:

- понад 230 підприємств, які здійснюють поліграфічні послуги, серед них 3 підприємства обласної комунальної власності, 1 - районної комунальної власності;

- біля 50 книжкових видавництв і видавничих організацій;

- біля 450 книготорговельних одиниць.

У 2005 році видавничими організаціями Донецької області було видано понад 1500 найменувань книжкової продукції загальним накладом понад 4,3 млн. екземплярів, що на 37,0 % більше за найменуваннями (1100) та на 8,0 % менше за накладами (4,7 млн. прим.) показників попереднього року. Україномовні видання у 2005 році склали 35 % за назвами та тиражами. Якщо проаналізувати показники книговидання за останні 5 років, то побачимо, що кількість назв зросла в 5 разів, а наклади – в 4. При цьому постійно зростає питома вага україномовних видань. У структурі книговидання за цей період теж відбулися зміни: на 25 % збільшилася кількість найменувань книг для дітей та на 30 % - художньої літератури.

Серед підприємств із найбільшими обсягами можна виділити такі, як „Тираж-51" (м. Краматорськ), донецькі „БАО", „Альфа-Прес", „Сталкер".

За 2005 рік сегмент художньої літератури збільшився на 20 % від показників попереднього року і серед виданої книжкової продукції художня література складає 30 %. Особливо треба відзначити, що за звітний період були підготовлені і видані такі книги, як: для дітей дошкільного віку - „Мови чисте джерело" Н. Хаткіної (ПП „ЦСО"), „Світ дитячих запитань" О. Коритченкової (ПП „Книжковий дім „Проспект-Прес"); для дітей молодшого шкільного віку і викладачів - „Листи до Тарасика. Подорож Україною в листах до малого сина" і „Це, мій сину, твоя Україна. Подорож у просторі та часі" М. Хаткіної (ПП „ЦСО"); для дітей середнього і старшого шкільного віку – „Козацький оберіг" Д. Білого (ПП „ЦСО"); для широкого кола читачів – „Заложна душа" Д. Білого, „Танок страху" і „Помста знехтуваних богів" В. Пеунова (ТОВ „Альфа-Прес"), „Нащадки козаків у Донбасі" (ВДБВ „Донбас").

Можна сказати, що за останній рік виросла кількість дійсно художньої літератури (регіональні видавництва воліють працювати із місцевими авторами, що викликає повагу, і при цьому доробку, за аналізом фахівців, твори написані на дуже високому професійному рівні). Про рівень здобутків свідчить і той факт, що книги окремих авторів висуваються на різні премії, як в Україні, так і за її межами (книги В. Пеунова, В. Герланця).

Щодо поліграфічної бази області, то треба відзначити, що її можливості збільшуються кожен рік. Так, в Донецьку, Макіївці та Маріуполі є сучасне потужне поліграфічне обладнання, на базі якого можна виготовляти високоякісну видавничу продукцію (особливо етикеткову, газетну, пакувальну).

Підприємства видавничо-поліграфічного комплексу беруть активну участь у виставкових заходах, що відбуваються як на території області, так і за її межами.

У лютому 2005 р. у виставковому центрі "ЕКСПОДОНБАС" відбулася 8-а спеціалізована виставка "РЕКЛАМА. ПОЛІГРАФІЯ. ЗМІ. УПАКОВКА. ЕТИКЕТКА". На виставці було представлено поліграфічну продукцію, обладнання та рекламні можливості 60 підприємств та організацій області, а також інших регіонів України.

10-11 березня звітного періоду у виставкому центрі „ЕКСПО-2000. Україна" (м. Київ) відбулася 7-а Європейська конференція з питань політики у сфері засобів масової інформації. В рамках конференції з 9 по 12 березня 2005 року пройшла Міжнародна виставка „Україна інформаційна", на якій було представлено понад 100 експонентів вітчизняних друкованих засобів інформації, інформаційних агентств, виробників друкованої продукції, електронних видань, телебачення і радіомовлення та інформаційної мережі Інтернет. Видавничу продукцію Донецької області було представлено на колективному стенді „Світ друку Донеччини".

Вже стало традицією щотравня проводити регіональний фестиваль „Преса і книга Донеччини". Черговий відбувся з 24 травня по 4 червня 2005 р. В рамках фестивальних заходів були проведені конкурси "Поліграфічна якість-2005", "Книга Донбасу-2005", "Преса Донбасу-2005".

З 31 серпня по 2 вересня минулого року у Донецьку проведено Регіональну книжкову виставку-ярмарок, у якій взяли участь підприємства книговидання та книгорозповсюдження Донецької області (АТЗТ „Донеччина", ЗАТ „Газета „Приазовский Рабочий", ТОВ „Східний видавничий дім", ТОВ „Вестник", ТОВ „Бібліосфера", ТОВ „Кніто" та інші), Києва (Видавничій дім „Києво-Могилянська Академія", видавництва „Мистецтво", „Книжковий парк", „Оріяни", „Соломії Павличко „Основи"), Харкова („Прапор", „Консул"), Запоріжжя („Липс"), Луганська („Янтарь") та інші. Всього у роботі виставки-ярмарку взяли участь 20 підприємств.

15-18 вересня 2005 р. у роботі ХІІ Національної книжкової виставки-ярмарку "Форум видавців" (м. Львів) взяли участь 12 видавничих організацій та підприємств Донецької області.

19-23 вересня у роботі ХІ міжнародної спеціалізованої виставки "Поліграфія–2005" взяли участь 20 провідних поліграфічних та видавничих організацій і підприємств Донецької області.

28-30 вересня у роботі V міжрегіональної книжкової виставки-ярмарку „Книжковий салон" (м. Херсон) взяли участь 8 провідних видавничих організацій Донецької області. За підсумками виставки-ярмарку делегацію Донецької області було відзначено дипломом за краще оформлення виставкового стенду та за сприяння видавничій діяльності.

У жовтні видавці області брали участь у Франкфуртській міжнародній спеціалізованій книжковій ярмарці. Видавнича продукція донеччан експонувалася на Національному стенді „Книги України" та отримала дуже високі відгуки фахівців з книговидання.

23-27 листопада 2005 р. у роботі XII міжнародної виставки „Навчальна книга" (Бухарест, Республіка Румунія) взяла участь представницька делегація видавців Донецької області. На Національному стенді „Книги України" експонувалися книги таких видавництв, як: „Діапрінт", „ЦСО", „Альфа-Прес", „Кальміус".

Але, незважаючи на позитивні зміни, що відбуваються у видавничо-поліграфічному комплексі області, якщо проаналізувати книжковий ринок, то, на жаль, за об'єктивними причинами частка книг регіонального виробництва складає близько 5 %. Це знову ж книги „БАО", „Донеччини", небагато - „Сталкера".


 
 

Цікаве

Загрузка...