WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Цикл уроків з теми «Лінгвістика тексту» (9 клас) - Реферат

Цикл уроків з теми «Лінгвістика тексту» (9 клас) - Реферат

Реферат на тему:

Цикл уроків з теми "Лінгвістика тексту" (9 клас)

На вивчення теми "Лінгвістика тексту" програмою відведено сім годин, до того ж зазначено, що оскільки у підручниках відповідний матеріал відсутній, то вчитель розподіляє виділені на нього години на свій розсуд.

Учні повинні вміти робити мовний аналіз текстів, розуміти, які лінгвістичні засоби створюють певне емоційно-експресивне забарвлення художнього тексту.

Вивчення теми не лише допоможе учням краще зрозуміти твори відомих авторів, але й дасть ґрунтовні теоретичні знання для створення власних текстів.

Л.І. Бондарчук у навчальному посібнику "Методику підказує текст" зазначає, що "...творчі завдання є найскладнішими, найважчими для учнів на будь-якому етапі пізнавальної діяльності. Чимало дітей, зневірившись у своїх силах, взагалі не хочуть брати участі у творчих завданнях або вибирають шлях списування у свого товариша".

Отже, чітко спланований цикл уроків з теми "Лінгвістика тексту" буде тією сходинкою, яка наблизить учнів до впевненого виконання завдань творчого характеру.

Урок 1

Тема. Лінгвістика тексту.

Мета: пригадати з учнями відомості про текст; дати поняття про лінгвістику тексту; розвивати творчі здібності дев'ятикласників.

Хід уроку Мотивація навчальної діяльності

Учитель зазначає, що вивчення теми "Лінгвістика тексту" дасть можливість збагнути закономірність побудови текстів різних типів мовлення. Ці знання є просто необхідними для написання творів з літератури та мови, творів-мініатюр, переказів з творчим завданням чи створення усних висловлювань і т. д.

Робота над темою

Учитель з'ясовує з учнями, що означає слово "текст".

Текст (з гр.) — це тканина, поєднання.

Отже, текст — це не набір речень, а певна єдність, де речення поєднуються за смислом та граматично.

Завдання учням: записати два уривки та довести, який з них є текстом, а який — ні.

1. Ліс ще дрімає в передранішній тиші, непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. Тихо навкруги, мертво...

2. Озеро тихо спить. Туман — це атмосферне явище, яке пов'язане із випаровуванням та конденсацією води. Сонячне проміння нагріває атмосферу Землі. Приємно на березі озера.

Дев'ятикласники діляться своїми міркуваннями і виконують таке завдання: перетворити другий уривок у текст, пояснити, як цього можна досягти.

(Кращі роботи учні зачитують і обговорюють; отримують оцінки.)

Учитель пояснює, що у тексті можна простежити опорні слова, саме вони створюють художній зміст. Для прикладу візьмемо текст Л. Михайловського "Диво поліських водоймищ".

Над лісовим озерцем запалав рожевий ранок. На тихому плесі почали виринати зелені пуп'янки. Минула година. Золоті промені перетворили смарагдові бруньки на білосніжні чашечки з пучками гарячого сонця. Розквітла водяна лілея — біле латаття.

Назву тексту вчитель не зачитує. Учні записують текст з голосу, потім виписують опорні іменники, прикметники і самі дають назву.

Учитель наголошує на ролі опорних слів у творенні образності тексту і пропонує ще одну творчу роботу.

Завдання: використавши здобуті знання, написати текст "Світанок".

(Деякі роботи учні зачитують, аналізують, отримують оцінки).

Підсумок уроку (робить учитель).

Отже, для того, щоб самостійно створювати гарні тексти, треба знати закономірності будови тексту, спостерігати красу слова.

Домашнє завдання: перечитати опис села Вербівки з повісті І. Нечуя-Левицького "Микола Джеря". Виписати опорні слова.

Урок 2

Тема. Текст, актуальне членування: "дане" і "нове".

Мета: вчити дев'ятикласників будувати текст; поновити відомості про актуальне членування як засіб побудови тексту; розвивати чуття мови.

Хід уроку Перевірка домашнього завдання та усне опитування

— Що називається текстом?

— Яка роль опорних слів?

— Що вивчає розділ "Лінгвістика тексту"?

Робота над темою

Учитель. Кожен текст умовно можна поділити на "дане" і "нове". "Дане" — це певні назви, дії, значення яких відразу зрозуміле. "Нове" — це особливості "даного", які виділені саме у цьому тексті. Часто текст вимагає точного слова, яке й виступає як "нове".

Учні виконують таку творчу роботу: записують з голосу вірш "Волошка", де пропущені певні слова; їх треба відтворити за загальним змістом тексту.

Волошка, Волошко, загадко велика,

в тобі є вічна таїна:

ти водночас і скромно-дика,

І незбагненно ... (чарівна)

Стрічав тебе не раз, не двічі,

коли виходив на жнива.

...так щиро ти зориш у вічі,

ледь не промовиш — як ... (жива)

(Учні переконуються, що певний текст вимагає певного слова. Тому важливо точно добирати лексику.)

Далі вчитель розповідає про письменника, який вирішив написати оповідання, а "дійшов" до роману.

Завдання: треба простежити, як автор перетворив початок оповідання у початок повісті, а потім — роману.

1. Осінь. Сумні та холодні дні. Журливими ключами відлітають лелеки.

2. Прийшла золотокоса осінь. Потяглися довгою чередою сумні та холодні дні. Високо в небі, попрощавшись з рідною землею, журливо відлітають лелеки.

3. Був той незвичайно-тужливий час, коли на землі панувала золотокоса осінь. Сумні та хмурні дні, часто пересипані холодними дощами, огортали все навкруги. І лише зрідка крізь сірі хмари долинало тривожне курликання вічних мандрівників — лелек; це вони прощалися з рідною домівкою, відлітаючи у далекий вирій.

(Учні роблять висновок, що письменник збільшив у кожному наступному тексті обсяг "нового".)

Завдання учням: розглянути фотоетюд "Підсніжники" і скласти текст "Весна", який був би початком: а) оповідання; б) повісті; в) роману.

(Учні зачитують свої творчі доробки, вчитель аналізує і оцінює роботи.)

Підсумок уроку

"Дане" і "нове" є важливим засобом побудови тексту. Вміле використання актуального членування сприятиме створенню правильних творчих доробків.

Домашнє завдання: описати місце і час подій вашої майбутньої повісті.

Урок 3

Тема. Стилістичні фігури.

Мета: ознайомити учнів із стилістичними фігурами як лінгвістичним засобом тексту; вчити дев'ятикласників практично використовувати лінгвістичні фігури.

Хід уроку Перевірка домашнього завдання

Зачитування уривків з описом місця та часу, де мають відбуватися події.

(Клас не лише уважно слухає, а й у чернетках

відзначає вдалі моменти та недоліки робіт однокласників.)

Робота над темою

Цей урок варто побудувати як лекцію з елементами бесіди; назвати стилістичні фігури і навести приклади текстів, у яких ці фігури використані.

Учитель має скористатися посібником О.Д. Пономаріва "Стилістика сучасної української мови".

З лекції учні довідуються про такі стилістичні фігури, як еліпс, замовчування, повтор, анафора, градація, інтонаційний злам, риторичне запитання та ін. Дев'ятикласники записують визначення цих термінів в окремий зошит для опорних конспектів.

Доцільно йти шляхом евристичної бесіди: спочатку називати стилістичну фігуру, але не давати її визначення, а зачитати приклади, наведені у книзі О.Д. Пономаріва, де використана названа стилістична фігура. Нехай учні спробують самостійно дати визначення.

На уроці варто запропонувати таку творчу роботу: перебудувати речення, записане на дошці, так, щоб у ньому з'явилися такі стилістичні фігури, як еліпс, анафора, інтонаційний злам, градація, риторичне запитання та ін. Наприклад: "Невимовно чарівні безмежні запорізькі степи прозорого ранку в пору жнив, коли море колосся дорідного і дозрілого, стрічаючи сонце, туманиться червоним золотом та виграє барвами райдуги".

Підсумок уроку

Отже, ви переконалися, що стилістичні фігури є оригінальним засобом тексту та засобом посилення емоційної виразності.

Loading...

 
 

Цікаве