WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Правопис складних прислівників - Реферат

Правопис складних прислівників - Реферат

2) Складні прислівники, утворені за допомогою по від порядкових числівників: по-п+рше, по-дрге, по-тр+тє та ін.

3) Неозначені складні прислівники з частками будь-, -будь, -небудь, казна-, хтозна-, -то: аб_-то, бдь-коли, де-н+будь, куд_-будь, к<зна-коли, хт>зна-як, як-н+будь, т<к-то.

4) Складні прислівники, утворені з двох прислівників: вряди-годи, десь-%нде, десь-%нколи, сяк-т<к і т. ін.

5) Складні прислівники, утворені повторенням слова або основи без службових слів або із службовими словами між ними: віч-н<-віч, всьог><-всього, дал+ко-дал+ко, ледь-ледь, кол_-не-кол_, пліч->-пліч, де-не-д+ та ін.

Вправа 1. Запишіть прислівники разом, окремо або через дефіс. Поясніть їх правопис.

Будь/де, хтозна/як, в/голос, до/гори, сяк/так, по/українському, по/латині, по/перше, куди/небудь, хтозна/коли, казна/коли, аби/то, так/то, куди/небудь, по/нашому, таким/чином, тим/часом, по/суті, на/жаль, раз/у/раз, день/у/день, на/зустріч, на/силу, с/краю, мимо/хіть, що/найкраще, аби/куди, ані/трохи, поки/що, що/ночі, яко/мога, як/найдовше, без/жалю, на/совість, на/гора, уві/сні, як/слід, на/двоє, у/трьох, у/середині, по/господарськи, ледве/ледве, пліч/о/пліч, як/не/як, кінець/кінцем, де/коли, поза/вчора, при/вселюдно, чим/раз, без/ліку, вряди/гори, в/основному, в/цілому.

Вправа 2. Перепишіть речення. Визначте прислівники і поясніть їх правопис.

1. Звір, побачивши блискуче залізне вістря, зупинився (І. Франко). 2. Ми торжествували — перша атака була блискуче відбита (Ю. Збанацький). 3. Індіянка мовчить, вороже дивиться на Дженні (Леся Українка). 4. Холодком віяло від його карих очей, в усій постаті було щось чуже, вороже (О. Донченко). 5. Туристи вчасно підійшли до гори. 6. Асмус підвів догори обличчя й довго дивився на небо (С. Скляренко). 7. Нестір, розходившись, погрожував у бік панської економії (О. Гончар). 8. Пліт круто завернув убік і, вирівнявшись, ліг на рівну воду (Я. Баш). 9. Тарас Шевченко знав і любив твори Пушкіна, він охоче читав їх напам'ять своїм друзям (М. Рильський). 10. І долину, і криницю на пам'ять назвали москалевою (Т. Шевченко).

Вправа 3. Утворіть прислівники з поданих словосполучень. Поясніть їх правопис.

З далеких країн, дуже розсердившись, українською мовою, кожної суботи, кожного літа, у два рази, в усіх місцях, не поміркувавши, останнім разом, у десять разів, латинською мовою, кожного разу, на голодний шлунок, голими руками, на швидку руку.

● Доберіть російські відповідники до утворених українських прислівників.

Вправа 4. Перепишіть текст. Підкресліть і правильно запишіть прислівники, поясніть їх правопис.

З-поміж безлічі книг, з якими має справу історія світової літератури, по/одиноко виділяються ті, що ввібрали в себе науку віків і по/суті мають для народу значення заповітне.

До таких належить "Кобзар", книга, яку народ український поставив на першому місці серед успадкованих з минулого національних духовних скарбів.

У книзі на/скрізно струменить світлий образ Дніпра і мріє синя далеч українських степів, хоча більшість поезій написано поза межами рідного краю. На випадкових аркушиках паперу та в захалявних книжечках поетова рука прихапцем, покрадьки записувала рядки, що стануть дорогими для цілого народу, донесуть до нього крізь усі перепони віщі й вічні слова.

Книга формувалася поступово, рік/за/роком, формувало її саме поетове життя, і все найістотніше із цього життя увібрав у себе цей класичних розмірів томик, збірник поезій, що його у хвилину творчого осяяння було найменовано "Кобзарем".

(З підручника).

Вправа 5. Складіть і запишіть речення із поданими прислівниками та співзвучними з ними словами. Поясніть, чим зумовлена відмінність у їх написанні.

Насторожі — на сторожі, назустріч — на зустріч, доволі — до волі, усередині — у середині, по-третє — по третє, вгору — в гору, вниз — в низ.

Вправа 6. Перепишіть текст, підкресліть прислівники, поясніть їх правопис. Поясніть, яку функцію вони виконують у реченні.

Для поліпшення здоров'я та матеріального становища населення на забрудненій після аварії на Чорнобильській АЕС території Кабінетом Міністрів України нещодавно були прийняті деякі рішення. Зокрема, вони передбачають будівництво в курортній зоні спеціалізованих курортно-санаторних установ, виділення щонайменше п'яти процентів путівок у діючі санаторії, закупівлю медичного обладнання. У цих районах передбачається проведення дедалі ширшої газифікації населених пунктів, уведення ряду допоміжних пільг.

Жителям вказаних населених пунктів по суті надається право добровільного переселення в межах України з компенсацією витрат за рахунок держави, а пенсіонерам, які переїжджають, виплачується допомога.

Переселенцям першочергово надається житло з державного чи громадського фонду, в першу чергу їх беруть на облік у житлово-будівельні кооперативи, виділяють земельні ділянки під індивідуальне будівництво.

(З газети).

Вправа 7. Поділіть прислівники на три групи: 1) ті, що пишуться разом; 2) ті, що пишуться окремо; 3) ті, що пишуться через дефіс. Поясніть їх правопис.

(В)розтіч, (на)розхват, (по)можливості, (під)гору, (як)слід, (на)жаль, (у)низу, (у)ночі, (ледве)ледве, (по)сусідськи, (таким)чином, один(в) один, (до)лиця, (до)пізна, (на)троє, (чим)дуж, (де)куди, (по)черзі, (по)людському, (по)латині, (до)речі, (за)раз, (на)пролом, (від)тепер, (як)(най)краще, (на)мить, (уві)сні, (до)сьогодні, (до)діла, (ось)ось, хоч(не)хоч, десь(то), хтозна(як), (що)дня, (за)що, (а)(ні)скільки, (мимо)хідь, (на)(сам)перед, (на)вибір, (без)черги, (по)суті.

ЛІТЕРАТУРА

 1. Антисуржик: Вчимося ввічливо поводитися і правильно говорити. — Львів, 1994. — 150 с.

 2. Бабич Н. Д. Основи культури мовлення. — Львів, 1990. — 232 с.

 3. Бабич Н. Д. Ділова українська мова. — Чернівці, 1996.

 4. Білоусенко П. І., Арешников Ю. О., Віляр Т. М.та ін. Учіться висловлюватися. — К., 1990. — 275 с.

 5. Вихованець І. Р. Граматика української мови. — К., 1993. — 368 с.

 6. Вступний розмовно-інтенсивний курс з української мови: Для студентів Інституту міжнародних відносин. — К., 1992.

 7. Жлуктенко Ю. А. Изучаем украинский язык: Самоучитель. — К., 1996. — 223 с.

 8. Исиченко Ю. А. Самоучитель украинского языка. — К., 1993. — 287 с.

 9. Коваль А. П. Ділове спілкування. — К., 1992. — 270 с.

 10. Коваль А. П. Культура ділового мовлення. — К., 1974. — 224 с.

 11. Культура української мови: Довідник / За ред. В. Русанівського. — К., 1990. — 304 с.

 12. Ладоня І. О. Українська мова: Навч. посібник для молодих спеціалістів вищ. навч. закладів. — К., 1993. — 143 с.

 13. Лісна О. О. Вивчаємо українську мову самостійно: Навч. посібник. — К., 1992. — 160 с.

 14. Марахова А. Ф. Мова сучасних ділових документів. — К., 1981. — 140 с.

 15. Молдованов М. І., Сидорова Г. М. Сучасний діловий документ. — К., 1992. — 396 с.

 16. Нелюба А. Теорія і практика ділової мови. — К., 1997. — 105 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...