WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Основні правила української пунктуації - Реферат

Основні правила української пунктуації - Реферат

Вправа 5. Перебудуйте окремі речення так, щоб у них між підметом і присудком стояло тире. Визначте, які з речень доцільніше вживати у науковому стилі.

Існують такі системи відліку, відносно яких тіло, що рухається поступально, зберігає свою швидкість спокою, коли на нього не діють інші тіла (або дії інших тіл компенсуються).

Явище збереження швидкості руху тіла (зокрема стану спокою) в разі компенсації зовнішніх дій на тіло називають інерцією. Тому перший закон Ньютона часто називають законом інерції. Звичайний вираз "рух за інерцією" і означає рух тіла зі сталою швидкістю (тобто прямолінійний і рівномірний), коли дії інших тіл скомпенсовані.

Системи відліку, про які йдеться в першому законі Ньютона, тобто системи відліку, відносно яких тіло в разі компенсації зовнішніх дій рухається прямолінійно і рівномірно або перебуває в спокої, називають інерційними системами відліку.

(Довідник з фізики).

Вправа 6. Перекладіть текст українською мовою. Прокоментуйте вживання тире та інших розділових знаків.

В шквале рыночных страстей чрезвычайно важна роль страхового бизнеса. Страхование — стабилизатор, гарант. Пока не всякий застраховавшийся застрахован. Страховые компании (таких немало) близки к банкротству. Это этап. Это нормально. Это перекликается с общим состоянием рынка. В чем боль страховых компаний?

Все просто. Обострилась конкуренция. Уменьшился страховой оборот каждой из компаний, уменьшились финансовые возможности каждой из них. Стремительное увеличение страховых компаний ограничило рыночное пространство каждой из них, с одной стороны, с другой — желание компании дифференцировать свою профессиональную деятельность привело к дисбалансу страховых портфелей. Количество выплат начинает превышать финансовые резервы страховщиков и их инвестиционную оперативность. Не срабатывает главный закон страхования — закон больших чисел.

Если еще вчера проблема мелких быстро оборачиваемых инвестиций худо-бедно решалась, в т. ч. для тех, кто этим занимается походя и непрофессионально, то нынче профессионалы от торговли заполняют все более активно остающиеся ниши. Не угнаться за ними страховщикам, либо меняй профессию. Итог — банкротство. Или бесконечная кредиторская задолженность, что при существующих банковских процентах еще менее выгодна и практически невозможна после принятия страхового законодательства.

("Экономика и жизнь").

Вправа 7. Прочитайте і запишіть речення. Поясніть вживання розділових знаків при узагальнюючих словах і між однорідними членами речення.

1. Увесь степ, і лиман, і озеро, і море — все закрутилось у якийсь тихий чарівний світ, повилось прозорим сизим туманом (І. Нечуй-Левицький). 2. Біля возів, під возами і подалі — скрізь було видно запорожців, що порозлягалися на траві (О. Довженко). 3. Вся краса, якої шукають художники, всі пейзажі, всі сходи і заходи сонця, всі трави, квіти, плоди, насіння, всі жнива, всі пори року — все, що дороге й любе живій людині, все це наше (О. Довженко). 4. В історії слов'янських мов дослідники виділяють три періоди: спільнослов'янський, або праслов'янський (до VI ст. н. е.); давньослов'янський — період активних процесів, у результаті яких відділяється один діалект від другого і виникають окремі слов'янські мови та мовні групи (VI — VIII ст.); новослов'янський період розвитку окремих слов'янських мов і закріплення їх у літературі (XIV — XX ст.) (В. Русанівський). 5. Глянеш на все те здалеку з гори, і здається тобі, що бачиш якесь зачароване царство, де все поснуло й ніби скам'яніло: і гори, й ліси, і вода, навіть самий місяць з своїм тихим промінням скам'янів і захолов (І. Нечуй-Левицький). 6. І діло, як на гріх, не діло — тільки сміх (Л. Глібов). 7. У вікні показалася чоловіча постать у розхристаній сорочці, заспана, з задутими очима, виткнулась, глянула і сховалась (Панас Мирний). 8. Деякі речі його (Шевченка), як-от: "Утоптала стежечку", "Якби мені, мамо, намисто", "Ой крикнули сірі гуси", "Ой пішла я у яр за водою" і чимало інших — од першого до останнього рядка витримані в характері народної лірики (М. Рильський). 9. Справді, вся творчість Довженка — і проза, і драматургія, і кінодраматургія, і навіть публіцистика — надзвичайно поетична (Ю. Смолич).

Вправа 8. Перепишіть речення, поставте розділові знаки при узагальнюючих словах та між однорідними членами речення.

1. На території України, де у палеогеновий період хвойні були представлені 22 родами, збереглися представники лише 8 родів а саме тис, ялиця (смерека) ялина сосна модрина ялівець сабінус і кедрина, яку останнім часом виділили з роду сосни в самостійний рід (УРЕ). 2. Люди обличчя одежина різноголоса птиця у садках квітки кошики сіно риба овочі дошки вірьовки дьоготь люди віники усе движить мішається миготить і знов показується проти очей (Марко Вовчок). 3. Тихо тепло й скрізь червоно на небі на узгір'ях і на воді (Марко Вовчок). 4. Найменший шерхіт луск стебла шум пташиного крила цокання копит все резонувалось тут незвичайно лунко чисто повноголосо (О. Гончар). 5. Крик сміх плач усе зливається. І так з ранку до пізнього вечора. І ні втоми ні болю ніякого, коли прокинешся... (М. Олійник).

Вправа 9. Поясніть вживання тире при вставних конструкціях.

1. На Закарпатті відбувалися свої особливі процеси трансформації давньоукраїнської літературної мови від впливом, з одного боку, місцевих говірок, а з другого — російської літературної мови. 2. Тайна дрож пронимає народи, — мабуть, благодатная хвиля надходить (І. Франко). 3. На обмеженість тогочасного репертуару, на його бідність — і саме в порядку співчуття до великої Заньковецької — скаржилася в одному із своїх листів Леся Українка... (М. Рильський). 4. Людські істоти — нещасні створіння — обтяжені потребами (З кн. "Економікс"). 5. Ідеї економістів і політичних мислителів — і коли вони праві, і коли помиляються — мають набагато більше значення, ніж зазвичай вважають (З кн. "Економікс"). 6. Климко став навколішки, припав до води — холодна та добра! — тоді вмився і втерся галстуком од матроски (Г. Тютюнник). 7. Але ось зі скреготом і брязкотом у двір, — якщо те, що залишилося, можна назвати двором, — заїжджають два бульдозери (О. Довженко).

Вправа 10. Поясніть вживання тире при прикладках.

1. Винуватці тої катастрофи — два хлопчики літ семи-восьми та п'ятиліток — дівчинка — наче не чули сердитого материного поклику (М. Коцюбинський). 2. Інша машина — бульдозер, розрівнюючи ґрунт, заміняє триста робітників. 3. Хитким ходом підходить до командира начальник розвідки — невисокий дебелий мужчина з широкою бородою (Ю. Яновський). 4. Бійці — переважно вінницькі, подільські, наддністрянські колгоспники — були слухняні й працьовиті (О. Гончар). 5. Перед тобою світ — великий том розкритий (М. Рильський). 6. Одним з інструментів фінансування різних зовнішніх операцій є лізинг — особливий вид оренди. Усі витрати на першому етапі несе лізингова компанія — фірма-орендодавець (З підручника). 7. Промовцем не може стати той, хто не опанував, як то кажуть, азів мистецтва гарно говорити і не вміє добре спілкуватися у вузькому колі — зі знайомими, приятелями, колегами (І. Томан).

Вправа 11. Перепишіть речення, розставте розділові знаки. Підкресліть прикладки, поясніть умови їх відокремлення.

1. З усіх два слова "Мати" і "Вітчизна" існують звіку тільки в однині (Б. Олійник). 2. Вчені від Едісона до Мічуріна від Бербанка до Кулібіна хвилюють серце письменника (О. Дейч). 3. Тільки стрічалися нам земляки наші білі берези явори й темні дуби до негоди й боровію звиклі (Леся Українка). 4. І здавалось йому що попав він в інший світ у чудний і невідомий храм і в тихім, радіснім спокої спочивала душа його (М. Івченко). 5. Ти живеш у Києві прекрасному й чарівному місті (Ю. Смолич). 6. На смуглявому обличчі біліє кілька ямок сліди вітряної віспи (М. Стельмах). 7. Стоять стиглі ниви золоті озера широко і дзвінко в далечінь розлиті (В. Лісничий).


 
 

Цікаве

Загрузка...