WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Основні правила української пунктуації - Реферат

Основні правила української пунктуації - Реферат

(Леся Українка).

5. Для відокремлення речень, що об'єднуються в складне речення за допомогою повторюваних сполучників і...і, ні...ні, або...або, то...то, чи...чи та ін.:

То дощ, то сніг, то знову дощ,І листя лопотіло (М. Вінграновський).

Вправа 1. Перепишіть речення. Поставте, де потрібно, перед сполучником і кому, поясніть її вживання.

1. Земля тремтить у млості і ронить пелюстки і невідомі гості злітаються в садки (М. Рильський). 2. Ставок, гребелька і вітряк з-за гаю крилами махає (Т. Шевченко). 3. Я іду до гаю і в блакить безкраю серце моє лине й птицею співає про весну чудесну на моїй Вкраїні. 4. Вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій. 5. Я люблю, коли в листя зелене дерева одягає весна і під вітром хитаються клени і співає в квітках далина (В. Сосюра). 6. Коли він торкався смичком до струн скрипки, все на світі зникало і залишалася тільки музика (В. Собко).

Вправа 2. Перепишіть речення, розставте в них розділові знаки, поясніть їх уживання.

1. Із поля дівчина утомлена прийшла і хоч вечеряти дбайлива кличе мати за сапку — і в квітник де рожа розцвіла. 2. Я люблю коли є в домі діти і коли вночі вони сміються (З творів М. Рильського). 3. Незважаючи на постанову Кабінету Міністрів Верховна Рада України не затвердила закон про податки. 4. Біда навчить кому подати руку і від кого прийняти чесний хліб (Д. Павличко). 5. Якщо Ви хочете взяти участь у торгах пришліть нам будь ласка дані про об'єкт. 6. Треба докласти зусиль щоб перетворити оточення на ліпше якщо воно відстале або ж самому дорівнятися йому якщо відстав сам (О. Гончар). 7. Сподіваємось що запропоновані зміни у проекті угоди не викличуть суттєвих заперечень. 8. Тепер поле все ширше розкривало свої рамена все далі розстеляло свою одежу і коли він зійшов на горбок перед ним встали в повній красі всі ниви (М. Коцюбинський). 9. Унизу тексту заяви де стоїть підпис керівника установи чи закладу ставиться печатка. 10. Перевага стандартизованих документів у діловому мовленні безперечна через те що вони не потребують багато часу для їх складання легко сприймаються і основне зручні у використанні. 11. Автобіографія це документ у якому особа яка складає його подає опис свого життя та діяльності (З посібника).

Вправа 3. Перепишіть текст, зробіть усний синтаксичний аналіз кожного речення. Поясніть вживання розділових знаків.

Знов весна. Знов той оживляючий весняний запах, ті самі лагідні подуви вітру, що зворушують повітря, будять до життя, що спочивало в глибокім сні. Знов міняються ясні тихі ночі, несказанно, упоюючо красні, як колись. Все, все, як колись! Фіалки дрібнесенькі, любимці мої, цвітуть, ліси соснові, березові розвиваються, зеленіють пишною зеленню! Зозулі гомонять лісами, кують, а серце в грудях розходиться з самої розкоші. Я сама вештаюся день у день по лісах, мов та справдішня русалка, з розпаленими щоками, зі сміхом на устах, з щастям в очах! Здорова, міцна, я поринаю в гущавину, шукаю дороги, сміюся!

Сонце всюди.

Повно його всюди. Гарно, прегарно жити!

(За О. Кобилянською).

Вправа 4. Перепишіть текст поясніть вживання розділових знаків. Поясніть правопис виділених слів.

Коли б мене хто спитав, чому ми такі прибиті та принижені, що іноді боїмося перед чужинцями признатися, що ми члени великого українського народу, то я би подав таку причину: що ми не знаємо ані нашої бувальщини, ані наших славних людей, котрими наш український народ може величатися. Коли б у іншого народу такі великі люди появилися, то про них знала би й мала дитина. У нас інакше. Були в нас великі люди, служили на славу свого народу, а ми про них або мало знаємо, або й нічого.

Ми не знаємо ані часу, ані місця уродження Петра Конашевича-Сагайдачного. Ми не знаємо з історичних джерел, звідкіля Конашевич походив і з якого роду.

Сагайдачний був незрівнянним стратегом. Зрозумів і засвоїв собі способи воювання татар, їх тактику перетравив і зложив у систему всі ті воєнні практики, які українське козацтво засвоїло в довголітній, невгаваючійборотьбі з татарвою.

(А. Чайковський).

Вправа 5. Перепишіть речення. Розставте розділові знаки і поясніть їх вживання.

1. Лука зазеленіла і груша із зломленою верховиною біля хатки вбралася в листву і зашумів гай по горах округи і розливсь Дніпро й далеко-далеко заточивсь у луку розливним потоком і налетіли птахи з далеких країв заспівали й защебетали (М. Стельмах). 2. І ламалося гілля на дереві і зривалося листя і далеко гонив його вітер в сумнеє поле (С. Васильченко). 3. А далі слово змінилось у спів і вся громада до дзвінкої промови прилучилась. 4. Сиділи ми в садку там саме зацвітало і сипався з каштанів білий цвіт (З творів Лесі Українки).5. Весела душа моя і світ мені милий і таке в світі гарне все таке красне (Марко Вовчок). 6. Було трохи незручно сидіти за низькуватими партами та водночас і приємно. Ніби до тебе вернулися школярські літа і ти слухаєш мудре слово вчителя вбираєш у серце нові знання і світ ширшає перед тобою (І. Цюпа). 7. Далі хмари проступилися і звільна мов боязко викотилося сонце на небо і глипнуло на зайнятих своєю роботою тухольців (І. Франко). 8. Запахло осінню і небо прозоре стало як слюда і вже задумливо із себе пожовкле листя дуб скида (В. Сосюра).

Вправа 6. Перепишіть речення розставте розділові знаки поясніть їх уживання.

1. Який не був радісний світ хлопцеві як не тікав він од тих злиднів що завжди сиділи у рідній хаті як він не одмахувався рукою од того суму що лежав над людьми одначе дедалі і йому часом тьмарився світ (С. Васильченко). 2. Вийде із бур'янів на поле як Кармелюк з лісу дивиться як сонце заходить як легенька хмарка з золотими крайками закриває його своїми червоними полами (С. Васильченко). 3. Він (Микола) глянув на той камінь де вона стояла і знов неначе побачив той гнучкий стан те гарне хоч і запалене на сонці лице(І. Нечуй-Левицький). 4. І ноги тремтіли і серце билося мало не вискочило як ліз малий Шевченко до дяка у вікно як той пішов до вечерні. 5. Мало що розумів і малий Тарас Шевченко з того що співав кобзар проте і в нього ворушилося в грудях щось гаряче і завмирало чогось маленьке серце (С. Васильченко). 6. В одному місці розрослись чималі вишняки а далі од берега коло самих хат ростуть дикі груші та яблуні розкидавши своє широке гілля понад соняшниками а ондечки серед одного города вгніздилась прездорова стара широка та гілляста дика груша розклада своє гілля трохи не при землі на буряки та картоплю (І. Нечуй-Левицький).

Вправа 7. Перепишіть текст. Розставте розділові знаки і поясніть їх уживання.

Чого ж ми українці так спрагло тягнемося до свого минулого? Це ознака нашого духовного здоров'я чи навпаки невпевненості ущербності й страху перед сучасним і майбутнім історичної інфантильності? Так само як окрема людина в хвилини зневіри і невдач приниження рятує себе віру в свої можливості звертаючись до зоряних сторінок власного минулого так і народ коли утверджує себе поміж іншими народами а ще більше тоді коли настає загроза його духовного чи фізичного знищення розчинення "на розпуттях велелюдних" історії щоб вижити апелює до свого минулого. Мабуть так дерева під час бурі волають до свого коріння. "Народ живий допоки жива його історична пам'ять. Кінчається пам'ять кінчається нація починається щось інше". Ці слова Д. Балашова б'ють по серцю кожного українця хоч російський письменник передовсім мав на оці росіян. Відразу згадуєш процес денаціоналізації що охопив південно-східну Україну зокрема міста чиє населення з частини нації перетворилося поступово у "щось інше" якому немає наукової назви уже не в українців але ще не в росіян чи це не симптом кінця нації?

(С. Андрусів).

КРАПКА З КОМОЮ

Крапка з комою ставиться:

1. Між реченнями, що входять до складного безсполучникового речення, коли вони поширені або всередині їх є розділові знаки:

Було, мабуть, гарно: вночі випав сніг, і сліпучо-біла вулиця леліла сріблом; крізь просвічені скісним сонцем шибки вікон зеленіло ялинкове гілля; з крутосхилу Ботанічної злітали верхи на санчатах хлопчаки (Дрозд).

2. Між поширеними однорідними членами речення, особливо якщо всередині хоч би одного з них є коми:

Котовський справді палив поміщицькі маєтки; справді з'являвся до багатіїв, вимагав у них боргові зобов'язання бідняків; справді забирав гроші й роздавав злидарям (Ю. Смолич).

3. Між реченнями — частинами складносурядного речення, які зв'язані сполучниками а, але, проте, однак, все ж таки, коли вони мають значний обсяг або всередині їх є коми:


 
 

Цікаве

Загрузка...