WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Основні правила української пунктуації - Реферат

Основні правила української пунктуації - Реферат

Вправа 2. Перепишіть уривок, розставте розділові знаки, поясніть їх уживання.

Ще зеленим юнаком він потайки взяв батьків лук і пішов полювати на Бобровицькі драговини. Провалившись у підступній трясовині по шию не маючи кого навіть гукнути на допомогу він дивом вибрався із смердючого "вікна" скинувши з себе кований бляхами ловецький черес і важкі набряклі водою чоботи. Разом із чересом у бездонну прірву болота пішов і той нишком узятий батьків лук. Якось уранці цар звелів бити канчуками рабів і молодих дружинників намагаючись розшукати слід свого улюбленого лука. А старший царевич злякавшись батькового гніву сидів осторонь і мовчав. Тоді він малодушно змовчав але потім згадуючи той лук щоразу відчував пекучий сором.

(І. Білик).

Вправа 3. Перекладіть речення українською мовою. Перепишіть їх. Виділіть комами відокремлені обставини. Поясніть вживання розділових знаків.

1. Ожидая паром они оба легли в тень от берегового обрыва и долго молча смотрели на быстрые и мутные волны Кубани у их ног. 2. Ленька задремал, а дед Архип чувствуя давящую боль в груди не мог уснуть. 3. Он то и дело кашлял и поглядывая на внука прикрывал рот рукой (М. Горький). 4. Вопреки предсказаниям день выдался солнечным. 5. Я шел быстро не смотря себе под ноги. 6. Несмотря на усталость мы сразу же поехали в музей под открытым небом.7. Экскурсовод окончил свой рассказ благодаря слушателей за внимание. 8. Благодаря усилиям работников музея здесь собраны ценнейшие экспонаты со всей Украины (З газети).

Вправа 4. Перепишіть текст, поставте потрібні розділові знаки, поясніть їх уживання.

Незабаром дощ полив струмками. Вона бігла просіками лісовими стежками. Мокре галуззя хльостало по лиці чавкала в черевиках вода струмками стікала по одежі яка липла до тіла. Вітер зовсім розпатлав волосся що мокрими пасмами сповзало на щоки. Але вона радісно вбирала в себе вогкість пила свіжість стрічного подуву немов у екстазі якомусь розчинялася в грозі що з громом і блискавками вибухала над світом. Ця буря яка йшла зовні якось утихомирювала бурю що бушувала в ній всередині і суті якої вона неспроможна була собі з'ясувати. Все єство її у ці два дні стало якимсь дуже чутливим сейсмографом що пильно нотував щонайменші стрясіння ґрунту які відбувалися десь у глибоких покладах її душевних копалень у царинах що лежать поза межами повсякденного досвіду — стрясіння ані змісту ані значення яких не можна було збагнути...

(Ю. Клен).

 Поясніть правила написання виділених слів.

Вправа 5. Перепишіть речення і поставте, де потрібно, розділові знаки, поясніть їх уживання.

1. На доброму шматкові виноградника оголеному від зрубаних кущів стирчали невисокі пні порубані та поранені немилосердною сокирою (М. Коцюбинський). 2. Народжена для пісень вона проплакала все життя проводжаючи (дітей) назавжди (О. Довженко). 3. Прожив той вік мов поле перейшов квітчастеє веселе та зелене(Л. Глібов). 4. Битий не раз ворог відступав на захід (І. Цюпа). 5. І наша земля засніжена й біла кличе в простори свої (В. Сосюра). 6. Тремтячий блідий він привітався до доктора попрохав його сісти (М. Коцюбинський). 7. Незнайомий простяг свої натружені важкою працею руки (О. Гончар). 8. На городі цвіли соняшники цвіла молода картопля добре прополота та обгорнена вже двічі (А.Шиян). 9. Ледве-ледве пізнав Хо в ньому того юнака з повним рум'яним обличчям що рвався до слова пам'ятного вечора (М. Коцюбинський). 10. А він сліпий сивоусий про колишнє плаче! (Т. Шевченко).

Вправа 6. Перепишіть мікротекст, виділіть комами узгоджені та неузгоджені означення і поставте, де потрібно, коми між однорідними членами, поясніть їх уживання.

Їх обступила тиша помірна трохи понура з виблідлими кольорами осені. Далеко попереду тяглися низькорослі поліські ліси, вогко світліло болото, земля здавалася м'якою та клейкою, перемочене листя розлазилося під ногами. Погано вкочена лісова дорога тяглася двома жолобками колій і губилась у пригашеній сіризні дня.

А небо було чудове. Хмари, як звичайно, низько стелилися по землі вогкуваті чорно скуйовджені замішані трохи незвичним неспокоєм поділені на велетенські чітко окреслені громади, що стулювалися між собою розгрузлими краями. Світло-сірі лінії тяглися аж до горизонту і губилися там, у крутому місиві.

(В. Шевчук).

Вправа 7. Перепишіть речення і розставте розділові знаки. Виділіть поширені прикладки комою або тире. Поясніть їх уживання.

1. Якраз одчинилися двері і сліпий Жан брат жінчин адмірал у відставці ввійшов під руку з своїм "міноносцем" як він кликав лакея (М. Коцюбинський). 2. Прощай земле неприязний краю! (Т. Шевченко). 3. Хитким ходом підходить до командира начальник розвідки невисокий дебелий мужчина з широкою бородою (Ю. Яновський). 4. Надвечір Леонід Бронников комісар новосформованого полку був із своїми бійцями уже далеко в степу за Каховкою (О. Гончар).5. Сошенко взяв близько до серця долю Тараса й познайомив його з видатним майстром живопису професором Академії мистецтв Карлом Брюлловим (З підручника). 6. Є на світі чорна злюка родом кажуть з Кременчука (Л. Глібов). 7. Її тягло рвало туди до неї до своєї рідненької жалібниці до своєї єдиної порадниці. 8. Зараз до вас прийде новий викладач біології (Панас Мирний). 9. Здоров Василю пане-брате (Л. Глібов). 10. У журбі отакій і подружився Давид з одним австріяком на імення Стах (А. Головко). 11. Матір моя Марія читати мене навчила (Д. Павличко). 12. Дочки Ольга й Олена визбирували на городі картоплю (В. Козаченко).

Вправа 8. Перепишіть речення. Виділіть, де треба, поширені прикладки. Поясніть вживання розділових знаків.

1. Кривинський як посередник вийшов наперед громади (Панас Мирний). 2. Мед як лікувальний засіб набув значного поширення (З газет). 3. Як учений етнограф і фольклорист Франко все життя з палким інтересом ставився до народної творчості; як людина він любив народну пісню (М. Рильський). 4. Про нього почали говорити як про людину що завжди плутається під ногами. 5. Ліс зустрів мене як друга горлиць теплим воркуванням (М. Рильський). 6. Як справжній лірик Сосюра надзвичайно різноманітний у своїх переживаннях (Д. Білоус). 7. Шевченко як поет відомий усьому світу (З газет). 8. Як визволителів своїх нас зустрічали на кордоні.

Кома у складному реченні

У складному реченні кома ставиться:

1. Для відокремлення речень, що входять до складу складносурядного речення:

Жде спрагла земля плодотворної зливи,

І вітер гуляє над нею бурхливий.

(І. Франко).

2. Для відокремлення речень, що входять до безсполучникового складного речення:

За вікном світило сонце, був чудовий весняний день, на душі теж було по-весняному.

3. Для відокремлення речень, що входять до складного речення з безсполучниковим і сурядним зв'язком:

Синіють води, зеленіє яр,

І стеляться сліпучі краєвиди.

(М. Зеров).

4. Для відокремлення підрядних речень від головних у складнопідрядному реченні:

Вирішальну роль для розвитку суспільства відіграє колективна трудова діяльність, яка характеризується глибоким поділом праці (З підручника).

Тільки той ненависті не знає, хто цілий вік нікого не любив.


 
 

Цікаве

Загрузка...