WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Основні правила української пунктуації - Реферат

Основні правила української пунктуації - Реферат

Вправа 3. Поясніть розділові знаки при цитатах. Підкресліть власні імена, з'ясуйте правила їх правопису.

1. Еміль Золя написав колись палку статтю "Що я ненавиджу", яка кінчається так: "А тепер ви знаєте, що я люблю, до чого відчуваю пристрасну любов ще з малих літ" (М. Рильський). 2. І знову беру я до рук лист-заповіт Віри Матушевської: "Пригортаю, цілую і до землі вклоняюся тій великій силі, що держить вас і мусить держати надалі в житті..." (Г. Снєгірьов). 3. Друга стаття починається з твердження, що формально в сучасній українській мові вдається розрізнити три числа: однину, множину і двоїну" (М. Жовтобрюх). 4. "На мій погляд, — пише О. Гончар, — у творах справжнього митця мусить виявлятися той високий ідейно-естетичний ідеал людини, котрий є у житті і котрий — через мистецтво — тільки й спроможний дійово допомагати людині жити, розвиватися, вдосконалюватися" (О. Гончар). 5. Говорячи про єдність своєї творчості з суспільним життям, Леся Українка писала: "... в поезії я тепер обдарована несподіваною гармонією моєї музи з громадським настроєм (се далеко не завжди бувало!) Мені якось не приходиться навіть нагадувати сій свавільній богині про її "громадські обов'язки", так обмарив її суворий багрянець червоних корогов і гомін бурхливої юрби" (З монографії).

Вправа 4. Перекладіть цитати українською мовою. Складіть з ними речення, поставте відповідні розділові знаки.

1. Тот, кто жил для вещей, все теряет с последним дыханием, тот, кто жил для людей — после смерти живет средь живых (М. Шефнер).

2. Дела определяются их целями: то дело называется великим, у которого великая цель (А. Чехов). Не дал слово — крепись, а дал слово — держись (Нар. творчість).

3. Человек должен трудиться, работать в поте лица, кто бы он ни был, и в этом одном заключается смысл и цель его жизни, его счастье, его восторги (А. Чехов).

4. Чтобы быть вполне счастливым, недостаточно обладать счастьем, надо еще заслужить его (В. Гюго).

5. В своем поведении мы руководствуемся основным правилом: я должен вести себя так, чтобы было удобно и приятно другим, а не только мне самому (А. Первенцев).

Вправа 5. Поясніть вживання і невживання лапок у власних назвах. З'ясуйте використання їх у ділових паперах.

І. Банк "Аваль", видавництво "Довіра", газета "Факти", кінофільм "Вавилон-ХХ", "Чорна Рада" Пантелеймона Куліша, завод "Еталон", підручник "Історія України", медаль "За відвагу", орден "Знак пошани", цукерки "Київська Русь", картина "Сікстинська мадонна".

ІІ. Київський національний економічний університет, Державний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Дніпрогес, профспілка, ТЕЦ, АН-70, рено, форд, вишня Шпанка рання, українка (назва сорту пшениці), ренклод, конвалія.

Вправа 6. Перепишіть текст. Поясніть вживання лапок та інших розділових знаків.

Щодня, зустрічаючись із знайомими вперше, слід вітатися. І ніщо — ні гарний чи сумний настрій, ні добра чи погана погода (втім, поганої погоди немає, а є, як запевняють жителі туманного Альбіону, лише погане вбрання — не за погодою) — не можуть виправдати нехтування цією основною формою гречності. А оскільки форм привітання в світі багато, обмежимося загальновживаними у нас, в Україні.

Здавна в Україні, зокрема в сільській місцевості, існує добра традиція: вітатися з людьми незалежно від близькості знайомства. Тому не треба забувати про неї і слід додержувати її, скажімо, з першого дня спілкування з мешканцями вашого будинку. Вітаються здебільшого словами: "Здрастуйте", "Добрий день (ранок, вечір)". Сьогодні набула певного поширення форма "Доброго дня (ранку, вечора)", а до близьких знайомих ще й звертаються на ім'я та по батькові, приязно посміхаючись: "Вітаю Вас, Андрію Петровичу"; "Доброго здоров'я, Анно!". Своїм привітанням під час зустрічі люди бажають одне одному не лише доброго дня (ранку чи вечора), а й здоров'я, добра та всіх гараздів.

(З кн. "Мистецтво гречності").

Вправа 7. Прочитайте текст, дайте йому заголовок. Поясніть уживання розділових знаків та написання виділених слів.

Мова — один із основних засобів створення нормальних людських взаємин. Як відомо, добрі стосунки між людьми залежать від їх уміння добре спілкуватися, добре говорити.

Щоб добре говорити, ви повинні не тільки мати предмет розмови, а й уміти висловлюватися. Від чого це залежить? Від вибору слів. Люди, які мало читають і мало говорять, мають дуже бідний словник. Через це їх мова малоцікава. Збагачуймо свій словниковий запас! Тренуватися щодо цього можна таким чином. Прочитайте якийсь невеликий твір, наприклад, одне з оповідань О. Гончара, а потім спробуйте його вголос переказати (у О. Гончара вишукана й надзвичайно гарна мова). Практикуйте такі заняття систематично.

Не вживайте грубих і вульгарних слів. Нерідко молоді люди в компанії вживають грубі, вульгарні, а часом і лайливі слова. Вони не думають про те, як карикатурно виглядають, якщо дивитись на них збоку. Крім того, ця погана звичка може недобре відбитися на всьому їхньому житті.

Набагато гіршою, ніж вульгарність у виразах, є вульгарність у мисленні, і зневажається вона також набагато більше.

Не зловживайте загальними фразами, недоречними виразами, не порушуйте літературних норм. Прагнучи справити враження високоосвіченої людини, надмірно не пересипайте свою мову іноземними словами, абстрактними поняттями.

Завжди пам'ятайте мудре прислів'я: "Розумні люди говорять тому, що їм хочеться щось сказати".

ЛІТЕРАТУРА

 1. Антисуржик: Вчимося ввічливо поводитися і правильно говорити. — Львів, 1994. — 150 с.

 2. Бабич Н. Д. Основи культури мовлення. — Львів, 1990. — 232 с.

 3. Бабич Н. Д. Ділова українська мова. — Чернівці, 1996.

 4. Білоусенко П. І., Арешников Ю. О., Віляр Т. М.та ін. Учіться висловлюватися. — К., 1990. — 275 с.

 5. Вихованець І. Р. Граматика української мови. — К., 1993. — 368 с.

 6. Вступний розмовно-інтенсивний курс з української мови: Для студентів Інституту міжнародних відносин. — К., 1992.

 7. Жлуктенко Ю. А. Изучаем украинский язык: Самоучитель. — К., 1996. — 223 с.

 8. Исиченко Ю. А. Самоучитель украинского языка. — К., 1993. — 287 с.

 9. Коваль А. П. Ділове спілкування. — К., 1992. — 270 с.

 10. Коваль А. П. Культура ділового мовлення. — К., 1974. — 224 с.

 11. Культура української мови: Довідник / За ред. В. Русанівського. — К., 1990. — 304 с.

 12. Ладоня І. О. Українська мова: Навч. посібник для молодих спеціалістів вищ. навч. закладів. — К., 1993. — 143 с.

 13. Лісна О. О. Вивчаємо українську мову самостійно: Навч. посібник. — К., 1992. — 160 с.

 14. Марахова А. Ф. Мова сучасних ділових документів. — К., 1981. — 140 с.

 15. Молдованов М. І., Сидорова Г. М. Сучасний діловий документ. — К., 1992. — 396 с.

 16. Нелюба А. Теорія і практика ділової мови. — К., 1997. — 105 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...