WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Правопис дієприслівників - Реферат

Правопис дієприслівників - Реферат

Реферат на тему:

Правопис дієприслівників

1. Дієприслівники теперішнього часу мають суфікси -учи, -ючи, якщо вони утворені від дієслів першої дієвідміни: прац$ючи, відповід<ючи, виробл#ючи, беруч_ та ін., і суфікси -ачи, -ячи, якщо вони утворені від дієслів другої дієвідміни: б<чачи, с_дячи, відпочив<ючи, розробл#ючи.

У вказаних вище суфіксах в кінці пишеться тільки .

2. Дієприслівники минулого часу мають суфікси -ши і -вши: бр<вши, сказ<вши, куп_вши, налет%вши, прин%сши, ст<вши та ін.

Дієприкметники і дієприслівники разом із залежними словами утворюють звороти (дієприкметникові та дієприслівникові), які обов'язково виділяються комами.

Вправа 1. Знайдіть у реченнях дієприслівники і визначте спосіб їх утворення, поясніть правопис.

1. Притулившись до верби з підмитим корінням, вона довго-довго не відходила від татарського броду. 2. Вони вибираються на берег, до них першим кидається заплаканий Микола, а вже від присілка, надломлюючись, біжить Оксана, біжить, зупиняється і, не витираючи сліз, знову біжить. 3. Ось дві машини доїхали до перехрестя і теж стишили хід, повертаючи в ліс. 4. Як він любив цю переджнив'яну і жнив'яну пору, коли після всіх тривог тиха містерія нив ставала радістю душі, коли, дивлячись на схилений колос, ясніли людські думи і щось добре шепотіли вуста. 5. І вся земля, росяніючи, тепер здається колискою, колискою життя, надій. 6. Минувши огорожу саду, вони зупинились перед своєрідним пейзажем: попереду земля в могутньому подиху викруглилась горбами, що біля обрію підбивалися під синій круг лісів (М. Стельмах).

Вправа 2. Перепишіть речення; розкрийте дужки. Утворіть дієприслівники від дієслів, що в дужках, поясніть їх правопис.

1. Все зраділо, (стрівати) день; і день зрадів, (розцвітати), ясний, теплий, погожий (П. Мирний). 2. В туман (загорнутись), далекі тополі в душі вигравають мінорну гаму (П. Тичина). 3. З самого ранку, (виплутатись) із тендітних тенет туману, вигулькувало сонце (Ю. Збанацький). 4. Десь за ланами гомонів, (затихати), грім (С. Васильченко).5. Степ, (струсити) з себе росу та (зігнати) непримітні тіні, горить рівним жовто-зеленим вогнем (П. Мирний). 6. Хто перший пройшов по неходженому степу, (прим'яти) молоду траву і (налякати) диких сайгаків? (Є. Гуцало). 7. Нам вічно треба небом жити, по шию (бути) в планеті! (М. Вінграновський).

Вправа 3. Перекладіть речення українською мовою. Порівняйте правопис дієприслівників у російській та українській мовах.

1. С трудом я открыл дверь, заваленную ночным снегом, и, пробивая лопатой траншею, стал раскидывать и белый пух этой ночи, и под ним тяжелые пласты (М. Пришвин). 2. Бардин вышел на тропу, ведущую к станции, и, взглянув на небо, подивился тишине, которая лежала вокруг (С. Дангулов). 3. Волны шуршали, взбегая на песок, сливаясь с ним и снова взбегая (М. Горький). 4. Менялось небо, то задергиваясь глухой чернотой, то выбрасывая пучки звезд (Ю. Нагибин). 5. Облака ползли медленно, мешали свои цвета и формы, поглощая сами себя и вновь возникая в новых очертаниях, величественные и угрюмые (М. Горький). 6. Павел приезжал все реже, а приезжая, не задерживался (В. Распутин). 7. Мы не просто читали стихи, а, желая их запомнить, выучивали наизусть (М. Горький).

 Поясніть вживання розділових знаків у поданих вище реченнях.

Вправа 4. Утворіть від даних дієслів форму 3-ї особи множини теперішнього часу, від цієї форми утворіть дієприслівники недоконаного виду, перекладіть російською мовою, порівняйте їх суфікси.

Відповідати, допомагати, торгувати, стояти, компенсувати, цікавитися, інформувати, минати, переказувати, рушати, забувати, економити, приватизувати, стежити, платити, ходити, рекламувати, резервувати, роздержавлювати, експортувати.

Вправа 5. Складіть речення з кожною парою дієслів, замінивши перше з них дієприслівником.

Стояти і почути; одержати і зрадіти; відповідати і думати; поглянути і усміхатись; розповідати і дивитись; повідомляти і слухати.

Вправа 6. Утворіть від даних дієслів дієприслівники доконаного виду. Підкресліть суфікси, поясніть їх правопис.

Розв'язати, повідомляти, дарувати, господарювати, виплачувати, вирощувати, виробляти, відраховувати, володіти, бракувати, вводити, орендувати, знайти, перемогти, побудувати, пірнати, нехтувати, погодитись, багатіти, емігрувати, заставити, застосовувати, нагромаджувати, недооцінювати.

Вправа 7. Перепишіть текст, розкрийте дужки, напишіть частку не з дієприслівником разом або окремо. Вкажіть вид дієприслівників.

1. Нічого (не) побачивши за собою, Олексій поплив за течією.2. Він рухався, (не) кваплячись, розмірено, економлячи силу, пам'ятаючи істину: (не) спитавши броду, не лізь у воду. 3. Привчайтеся ходити рівно, (не) горблячись і (не) засуваючи руки в кишені, — це некрасиво і шкідливо для здоров'я. 4. (Не) зважаючи на втому, всі працювали старанно. 5. Нічого (не) відповідаючи, сестра здивовано глянула на брата. 6. Ще хвилину люди стояли тихо, немов (не) вірячи в розчарування, немов чогось ще сподіваючись. 7. Семен стояв ні в сих ні в тих, тримаючи в руках торбинку, (не) знаючи, чи залишитись тут, чи тікати.

Вправа 8. Перекладіть речення українською мовою, запишіть їх. Знайдіть дієприслівники, визначте їх граматичні ознаки, поясніть правопис.

1. Жаворонки, ни на минуту не умолкая, заливались в вышине.2. Мы медленно пробирались в темноте, ничего не различая впереди. 3. Выйдя за ворота, мы свернули вправо и побрели не спеша по мягкой, пыльной дороге. 4. Павел вышел из комнаты, не сказав никому ни слова. 5. Не остановившись на разъезде, поезд пошел дальше. 6. Достав из сумок кусочки хлеба, ребята стали кормить птиц.7. Затаив дыхание, студенты слушали о великом голландском художнике Рембрандте.

ЛІТЕРАТУРА

 1. Антисуржик: Вчимося ввічливо поводитися і правильно говорити. — Львів, 1994. — 150 с.

 2. Бабич Н. Д. Основи культури мовлення. — Львів, 1990. — 232 с.

 3. Бабич Н. Д. Ділова українська мова. — Чернівці, 1996.

 4. Білоусенко П. І., Арешников Ю. О., Віляр Т. М.та ін. Учіться висловлюватися. — К., 1990. — 275 с.

 5. Вихованець І. Р. Граматика української мови. — К., 1993. — 368 с.

 6. Вступний розмовно-інтенсивний курс з української мови: Для студентів Інституту міжнародних відносин. — К., 1992.

 7. Жлуктенко Ю. А. Изучаем украинский язык: Самоучитель. — К., 1996. — 223 с.

 8. Исиченко Ю. А. Самоучитель украинского языка. — К., 1993. — 287 с.

 9. Коваль А. П. Ділове спілкування. — К., 1992. — 270 с.

 10. Коваль А. П. Культура ділового мовлення. — К., 1974. — 224 с.

 11. Культура української мови: Довідник / За ред. В. Русанівського. — К., 1990. — 304 с.

 12. Ладоня І. О. Українська мова: Навч. посібник для молодих спеціалістів вищ. навч. закладів. — К., 1993. — 143 с.

 13. Лісна О. О. Вивчаємо українську мову самостійно: Навч. посібник. — К., 1992. — 160 с.

 14. Марахова А. Ф. Мова сучасних ділових документів. — К., 1981. — 140 с.

 15. Молдованов М. І., Сидорова Г. М. Сучасний діловий документ. — К., 1992. — 396 с.

 16. Нелюба А. Теорія і практика ділової мови. — К., 1997. — 105 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...