WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Правопис дієслів - Реферат

Правопис дієслів - Реферат

Реферат на тему:

Правопис дієслів

1. Дієслова з часткою не завжди пишуться окремо: не х>чу, не бду, не прац$ю, не зн<ю і под.

Виняток становлять дієслова, які без не не вживаються: нев>лити, н+хтувати, незчтися, нен<видіти, нест#митися.

2. Дієслова першої дієвідміни (теперішнього або майбутнього часу доконаного виду) мають тематичний голосний е і такі особові закінчення: (), -еш (-єш), (), -емо (-ємо), -ете (-єте), -уть (-ють). Напр.: пиш-у, пиш-еш, пиш-е; пиш-емо, пиш-ете, пиш-уть.

3. Дієслова другої дієвідміни теперішнього або майбутнього часу доконаного виду мають тематичний голосний и і такі особові закінчення: (), -иш (-їш), -ить (-їть), -имо (-їмо), -ите (-їте), -ать (-ять). Напр.: нош-, н>с-иш, н>с-ить; н>с-имо, н>с-ите, н>с-ять.

4. Від дієслова бути утворюється тільки форма є, що заступає усі інші форми і вживається рідко. Іноді використовуються архаїчні форми: для другої особи однини -єси, для третьої особи множини -суть.

5. Майбутній час дієслів недоконаного виду має такі форми:

а) Особові форми допоміжного дієслова бути + інфінітив: бду чит<ти, бдеш працюв<ти тощо (складена форма).

б) Інфінітив + скорочені особові форми колишнього дієслова #ти (им...) — -му, -меш, -ме, -мемо (рідко -мем), -мете, -муть, що стали дієслівними закінченнями і злилися з інфінітивом: пект_му, чит<тиме, чит<тимем та ін. (складна форма).

6. Майбутній час дієслів доконаного виду має форми:

а) Префікс + дієслово в теперішньому часі: прочит<ю, скаж, напиш (проста форма).

б) Деякі безпрефіксні дієслова доконаного виду з закінченням теперішнього часу із значенням одноразової дії: гр_мну, л#жу, пущ, сткну.

7. Дієслова минулого часу особових закінчень не мають. Натомість у чоловічому роді вони мають нульове закінчення і суфікс –в, у жіночому роді закінчуються на -ла, у середньому — на -ло і в множині всіх родів — на -ли: пис<в, пис<ла, пис<ло, пис<ли.

Давноминулий час дієслова складається з форм минулого часу цього дієслова та відповідних форм минулого часу допоміжного дієслова бути: нос_в був, ход_ла бул<, ход_ли бул_.

8. Дієслова наказового способу мають такі форми:

2-ї особи однини із закінченням на або мають нульове закінчення: нос_, бер_, говор_; стань, дай, грай, маж;

1-ї особи множини із закінченням -ім (о), -мо: ход%мо, роб%мо, нос%мо, каж%мо;

2-ї особи множини із закінченням -іть, -те: пиш%ть, жив%ть, ід%ть, роб%ть; гр<йте, д<йте, купйте;

3-ї особи однини і множини, так звані описові форми наказового способу, які утворюються за допомогою часток хай, нехай, що додаються до особового дієслова: хай скаже, нехай напише, нехай працює і под.

9. Дієслова умовного способу утворюються за допомогою формотворчих часток б і би й дієслова минулого часу, причому частки б і би пишуться з дієсловом окремо: хот%в би, сказ<в би, напис<в би та ін.

10. Неозначена форма дієслова закінчується на -ти: пис<ти, відповід<ти, працюв<ти, ход_ти, чит<ти.

В усному мовленні і в художній літературі можуть вживатися скорочені форми інфінітива на -ть: брать, каз<ть, чит<ть, відповід<ть тощо.

Вправа 1. Перепишіть речення. Замість крапок вставте, де потрібно, м'який знак. Поясніть правопис дієслів.

1. Не журис..., коли недоля в край чужий тебе закине (ЛесяУкраїнка). 2. Ах, скільки струн в душі дзвенит...! (О. Олесь). 3. На розпутті кобзар сидит... та на кобзі грає (Т. Шевченко). 4. Ти знаєш..., що ти — людина. Ти знаєш...про це чи ні? (В. Симоненко). 5. Сміют...ся, плачут...солов'ї і б'ют... піснями в груди (О. Олесь).6. Глян..., моя рибонько, — срібною хвилею стелит...ся полем туман (М. Старицький). 7. Тоді, як, господи, святая на землю правда прилетит... хоч на годиночку спочит..., незрячі прозрят..., а кривиє, мов сарна з гаю, помайнут... (Т. Шевченко).

Вправа 2. Перекладіть словосполучення українською мовою, поставте дієслова у формі минулого часу чоловічого та жіночого родів.

Представить к награде; свести к общему знаменателю; привлечь к ответственности; спросить об успехах; забыть о боли; разобрать по частям; переписать по алфавиту; пригласить на ужин; подготовиться к экзамену; мечтать о летних каникулах.

Вправа 3. Випишіть дієслова у дві колонки: в першу — особові, в другу — безособові. Визначте їх функції в тексті.

Цю історію хочеться казати найдорожчими словами, що даються людині в рідкісні, неповторні години.

Хочеться кожне слово помити в українській криниці, де дівчина воду брала, і поставити слова чистими рядами, щоб незабутнє вигравало в них, як сонце на Великдень, і радувало людські серця у великі і трудні часи.

Хотілось би вишити слова, мов червоні квіти на холодних рушниках, і розвішати рушники в кожній хатині, аби хто на них не глянув, з якого боку не зайшов, щоб вони завжди були непорочними, як говорила колись про себе моя скорботна мати (О. Довженко).

Вправа 4. Складіть речення з поданими словами, де б дієслова з часткою не писалися разом і окремо.

Недобачати (= погано бачити) — не добачити (= не помічати)

Недочувати (= погано чути) — не дочути (= не дослухати до кінця)

Недоїдати (= голодувати) — не доїдати до кінця

Недодержати термометр — не додержати слова

Нездужати (= хворіти) — не здужати (не перемогти)

Неславити (= ганьбити) — не славити (не прославляти)

Непокоїтися (= турбуватися) — не покоїтися (не спочивати)

Вправа 5. Поясніть особливості творення і правопису виділених дієслів. Перекладіть подані дієслова українською мовою.

Пломбировать, мотивировать, культивировать, компостировать, лавировать, реагировать, консервировать, зондировать, аплодировать, сервировать, идеализировать, позировать, шокировать, репетировать, командировать, маршировать, лидировать, меблировать, жонглировать, гастролировать, регулировать, музицировать, гримировать, тренировать, копировать, вибрировать, оперировать, игнорировать, компенсировать, котировать, цитировать, массажировать, массировать, фаршировать.

Вправа 6. Складіть речення з дієсловами, які не вживаються без частки не. Запам'ятайте їх.

Невгавати, неволити, незчутися, ненавидіти, нехтувати, непокоїтися.

Вправа 7. Утворіть дієслова неозначеної форми від поданих іменників. З'ясуйте, чи відбувається чергування у цих словах і які голосні або приголосні чергуються.

Рахунок, звіт, хід, брід, дзвін, ніч, день, зелень, крик, жаль, піч, праця, стогін, плач, сміх, бій, допомога, мереживо, шитво, мир, ненависть, тривога, гарячка, прийом, оголошення, вентилятор, транспорт, перемога.

Вправа 8. Утворіть від кожного дієслова форми майбутнього часу (3-ї особи однини); усно з'ясуйте, в яких словах і які звуки чергуються при цьому.

Переписати, сісти, побігти, уберегти, піти, показати, знайти, запрягти, припекти, стовкти, утекти, відрізати, допомогти, принести, покликати, перемогти, носити.

Вправа 9. Перекладіть дієслова з російської мови на українську. Порівняйте написання цих слів в обох мовах.

Посмотрят, запомнят, встречают, поднимутся, запишутся, распределят, сделают, спекут, не пустят, называется, остановится, не боится, не прячется; носишься, шутишь, смеешься, требуешь, учишься, не забываешь, держишься, связываешь, ведешь, покупаешь, выезжаешь, ищешь.

Вправа 10. Перепишіть речення і вставте, де потрібно, м'який знак; усно поясніть, чому в одних випадках потрібно ставити м'який знак, а в інших — ні.

Лежит... село Івана Франка в долині, купаєт...ся в розкішних садах. Коли потрапляеш... сюди, мимоволі пригадуют...ся слова поета;

У долині село лежит...,

Понад селом туман дрижит...,

А на горбі край села

Стоїт... кузня немала.

Рік у рік змінюєт...ся Прикарпаття, а з ним і село Нагуєвичі. В селі підводят...ся нові цегляні будинки, замощуют...ся і асфальтуют...ся дороги; є в селі школа, прекрасна бібліотека. Дивиш...ся на все це і думаєш...: "Як би радів Великий Каменяр за нашу вільну Україну!"

(З газети).

Вправа 11. Перебудуйте речення так, щоб накази, заклики й побажання були виражені дієсловами наказового способу, поясніть їх правопис. Вставте пропущені букви.

1. Хай не лякають вас труднощі. 2. Ро...крити книжки на сторінці сто п...ятнадц...тій! 3. Пр...готуватися до роботи! Поч...наємо писати. 4. Ніколи не заспокоюватись, які б не були успіхи. 5. Нехай вас не д...вує, що ми пр...були утр...ох. 6. Не цуратися будь-якого діла, аби воно йшло на користь Україні. 7. Не боятись труднощів, а сміло йти їм назустріч! 8. Потрібно берегти своє здоров...я, бо вдруге його ніхто вам не дасть. 9. Поважати старших, допомагати мен...шим — це справа вашої честі.

Вправа 12. Перекладіть речення українською мовою, поясніть правопис дієслів.

1. Покажите мне свою работу. 2. Поставьте вазу на стол. 3. Исправьте свои ошибки. 4. Ознакомься с этой книгой. 5. Отрежь себе хлеба, намажь маслом и ешь. 6. Взвесьте для меня этот арбуз. 7. Отправьте эту телеграмму. 8. Не плачь зря! 9. Умножьте пятьсот шестьдесят девять на пять. 10. Проверьте задание и перепишите начисто.

Вправа 13. Замініть, де можна, форми дійсного способу дієслів формами наказового або умовного способу, поясніть їх правопис.

1. Потрібно гартувати волю, яка допоможе вам і в навчанні, і в праці. 2. Як не зможеш сісти на цей поїзд — почекаєш другого. 3. Коли ти почуваєш себе веселим, бадьорим, то й робота йде як слід. 4. Куди не глянеш, куди не підеш, скрізь квіти й квіти. 5. Як закипить вода — скажете мені. 6. Ви не повинні сидіти склавши руки і чекати з моря погоди! 7. Скажеш "гоп", як перескочиш (Нар. прислів'я).

ЛІТЕРАТУРА

 1. Антисуржик: Вчимося ввічливо поводитися і правильно говорити. — Львів, 1994. — 150 с.

 2. Бабич Н. Д. Основи культури мовлення. — Львів, 1990. — 232 с.

 3. Бабич Н. Д. Ділова українська мова. — Чернівці, 1996.

 4. Білоусенко П. І., Арешников Ю. О., Віляр Т. М.та ін. Учіться висловлюватися. — К., 1990. — 275 с.

 5. Вихованець І. Р. Граматика української мови. — К., 1993. — 368 с.

 6. Вступний розмовно-інтенсивний курс з української мови: Для студентів Інституту міжнародних відносин. — К., 1992.

 7. Жлуктенко Ю. А. Изучаем украинский язык: Самоучитель. — К., 1996. — 223 с.

 8. Исиченко Ю. А. Самоучитель украинского языка. — К., 1993. — 287 с.

 9. Коваль А. П. Ділове спілкування. — К., 1992. — 270 с.

 10. Коваль А. П. Культура ділового мовлення. — К., 1974. — 224 с.

 11. Культура української мови: Довідник / За ред. В. Русанівського. — К., 1990. — 304 с.

 12. Ладоня І. О. Українська мова: Навч. посібник для молодих спеціалістів вищ. навч. закладів. — К., 1993. — 143 с.

 13. Лісна О. О. Вивчаємо українську мову самостійно: Навч. посібник. — К., 1992. — 160 с.

 14. Марахова А. Ф. Мова сучасних ділових документів. — К., 1981. — 140 с.

 15. Молдованов М. І., Сидорова Г. М. Сучасний діловий документ. — К., 1992. — 396 с.

 16. Нелюба А. Теорія і практика ділової мови. — К., 1997. — 105 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...