WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Система ситуативних завдань до уроків розвитку зв’язного мовлення (5-й клас) - Реферат

Система ситуативних завдань до уроків розвитку зв’язного мовлення (5-й клас) - Реферат

Вибери для себе найефективніші засоби (мовленнєві та позамовні), комбінуй їх, щоб твоя розмова була цікавою, без напруження.

Слідкуй за культурою мовлення, правильністю, точністю та виразністю, відповідністю висловлювання ситуації і спілкування. Будь тактовним.

Гарного тобі співрозмовника.

2. Уявіть собі, що ви розмовляєте з незнайомою людиною. Скажіть, чи однаково ви вітаєтесь з нею, розпитуєте про щось, так як з батьками, розповідаєте про шкільні події? Як ви вважаєте, від чого залежить ваше мовлення? Що впливає на добір мовних засобів?

3. Підготуйте письмову розповідь про літній відпочинок.

Адресат мовлення — друг-одноліток, який живе у сусідньому місті.

Мета — поділитись враженнями від пережитого, побаченого.

Самостійно сформулюйте тему або скористайтесь однією із запропонованих:

"До побачення, літо!"

"Найкращий літній відпочинок — у бабусі"

"Пам'ятний день минулого літа"

"Біля озера"

"Відпочинок у селі", "Відпочинок на морі".

— Яка з тем містить у собі основну думку?

Форма — письмовий монолог.

Додатковий лексичний матеріал:

Літо, ліс, море, хвиля, вітерець, водорості, погода, берег, повітря, трава, пісок, перли, простір, річка, дно, вода, безодня, земля, дерево, туман, роса, крапля, килим, радість, чайки, метелик, дельфіни, медузи, шторм, краби, оксамит, подвір'я, півник, ставок, город, цвітіння, криниця, краса, бризки, розмаїття, жайворонок, життя, щастя, сонце, мить, блиск, пахощі, віти, галявина, зелень, прохолода, дари, зарості, очерет, гуси, гордість, піклування, садок, соловейко, куточок, бабуся, пам'ять.

Серед поданих іменників виберіть спочатку ті, що можуть стати опорними для написання твору на будь-яку з перерахованих тем.

Потім уважно ще раз прочитай слова, випиши з них ті, що допоможуть розкрити тобі обрану тему висловлювання, добери до них влучні прикметники.

Пропонуємо зразки ситуативних вправ, підготовлених до матеріалів з розвитку зв'язного мовлення пробного підручника рідної мови.1

Формування деяких завдань також пропонується із зазначеного підручника, нами їх урізноманітнено описом ситуацій та ситуативними завданнями.

Урок "Текст і його ознаки. Докладний переказ тексту".

Етнокультурознавча тема: Стежинка до школи Мета: поглибити знання учнів про текст, його ознаки і структуру: удосконалювати вміння докладно переказувати текст, ураховуючи ситуацію спілкування; формувати вміння у таких видах мовленнєвої діяльності, як свідоме читання та письмо; прищеплювати любов до рідної школи, навчання.

Завдання: переказати текст "Школо моя!", ураховуючи ситуацію спілкування та зберігаючи авторський стиль, тип мовлення.

Адресат мовлення — сусід-одноліток, який навчається за іншим підручником і не читав цього тексту.

Мета — передати любов до своєї старенької школи.

Форма — монолог.

Тип мовлення — розповідь з елементами опису.

Додаткове завдання: Складіть невеликий текст на тему "Що означає для мене школа?", який би був доречним у такій ситуації спілкування:

Мовець — ти сам, учень п'ятого класу.

Адресат мовлення — твій сусід-одноліток, який навчається в іншій школі і запропонував тобі перейти до своєї школи, щоб більше бути разом.

Тема: Твоя рідна школа і ставлення до неї.

Мета: передати свою любов до школи, учнів класу, переконливо довести, що ти вважаєш свою школу найкращою і нікуди не збираєшся переходити.

Форма: монолог.

Тип мовлення: міркування з елементами опису.

Урок "Загальне уявлення про стилі мовлення".

Культурологічна тема "Вересень — рум'янець року".

Мета: поглибити знання учнів про стилі мовлення, їх функціональні ознаки і сферу використання, одержані в початкових класах, формувати вміння створювати висловлювання у художньому і науковому стилях, відповідно до ситуації спілкування.

Пропоноване завдання:

Уявіть, що до вас звернулися з редакції Всеукраїнського "Природничого альманаху" з проханням написати про особливості вересня у вашій місцевості. Складіть письмове монологічне висловлювання у художньому стилі на тему: "Вересень на Поліссі" (Поділлі, Київщині тощо).

Адресат мовлення — читачі "Природничого альманаху".

Мета мовлення — подати інформацію про особливості вересня у цікавій, образній формі, щоб читачі уявили усі принади цього чудового і щедрого місяця.

Можна скористатися пам'яткою та прислів'ями, народним прогностиком, вміщеними в підручнику.

Урок "Усна відповідь на лінгвістичну тему".

Мета: удосконалювати вміння учнів будувати усну розгорнуту відповідь на лінгвістичну тему, розвивати вміння аудіювання та говоріння, вчити працювати з пам'ятками та таблицями.

Пропоноване завдання:

Уявіть, що батьки зацікавились тим, що дуже тихо в квартирі, запитали, чим займаєтесь. На відповідь: "Вчу матеріал про словосполучення", вони запитали, "А для чого потрібні знання про словосполучення?"

Складіть усне висловлювання (міркування) на тему "Для чого нам потрібно знання про словосполучення?"

Адресат мовлення — батьки.

Мета — довести, що знання про словосполучення необхідні для правильної побудови речень, тексту, тобто для спілкування.

Урок "Усний відгук на відповідь товариша".

Мета: вчити складати усний відгук на відповідь товариша у науковому стилі, розвивати монологічне мовлення учнів, уміння аналізувати висловлювання, його відповідність ситуації спілкування.

Пропоновані завдання:

1. Уважно прослухати відповідь товариша на лінгвістичну тему "Словосполучення", звернути увагу на те, чи повністю розкрито тему, послідовно і логічно викладений матеріал, потрібні терміни.

2. Уявіть, що ви вчитель і прослухали відповідь на екзамені. Вам потрібно поставити вмотивовану оцінку, вказавши на позитивні моменти та недоліки.

Адресат мовлення — однокласник (ваш учень).

Мета мовлення — проаналізувати відповідь, коректно, не ображаючи, вказати на недоліки, порадити, як їх поліпшити, висловити впевненість у тому, що ваш слухач обов'язково наступного разу врахує пропозиції.

Урок "Типи мовлення".

Культурознавчий компонент: Лики природи: жовтень.

Мета: поглибити знання учнів про типи мовлення, показати залежність вибору типу мовлення від ситуації спілкування, розвивати вміння монологічного мовлення.

Завдання:

I. Складіть на основі власних спостережень тексти про жовтень, яким він є у тій місцевості, де ви живете:

а) в науковому стилі (розповідь);

б) в художньому стилі (опис), які були б доречні у таких ситуаціях спілкування:

Тема № 1: У кольорові шати одяглась природа.

Адресат мовлення — однокласники, члени літературного гуртка.

Мета мовлення — використовуючи образні засоби мовлення, довести, що жовтень — найкращий осінній місяць, який розфарбовує природу у різні кольори, висловити своє захоплення змінами у природі.

Тип мовлення — опис.

Стиль мовлення — художній.

Тема № 2: Жовтень — середина осені

Адресат мовлення — читачі природничого альманаху.

Мета мовлення — поінформувати читачів про зміни у природі, які відбуваються у жовтні, показати їх поступовість, плавний перехід і підготовку до зими.

Тип мовлення — розповідь.

Стиль — науковий.

II. Поміркуйте, від яких складових ситуацій спілкування залежить тип мовлення.

Урок "Докладний переказ тексту розповідного характеру".

Культурознавча тема: Бути господарем на землі.

Мета: поглибити знання учнів про тексти розповідного характеру, їх композиційні особливості, розвивати вміння докладного переказу тексту, складати тексти проблемного характеру, висловлювати власне ставлення до обговорюваних проблем, формувати активну життєву позицію.


 
 

Цікаве

Загрузка...