WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Система роботи над описом зовнішності людини в 7 класі - Реферат

Система роботи над описом зовнішності людини в 7 класі - Реферат

Наступний етап роботи — написання твору-опису. Спираючись на знання і вміння, сформовані в процесі підготовчої роботи до твору-опису, вчитель розповість учням, як будується опис зовнішності людини та з яких компонентів він складається. Особлива увага звертається на збагачення словника учнів так званою "портретною" лексикою. В ході бесіди на початку уроку вчитель узагальнює відоме учням з уроків літератури й обох мов про опис зовнішності людини. Слід звернути увагу учнів на відмінності у трактуванні мовних та літературознавчих понять, які розглядаються з різних позицій: портрет і опис зовнішності (але не опис портрета).

Насамперед необхідно з'ясувати, коли і з якою метою вдаються до опису зовнішності людини. Під керівництвом учителя семикласники доходять висновку, в якому разі виникає потреба в діловому, а коли — в художньому описі зовнішності. На відміну від ділового опису, який передбачає документальну точність, в художньому передається враження від зовнішності людини, звертається увага на найхарактерніші риси, деталі.

Джерелом творчих робіт можуть бути життєвий досвід, пам'ять, цілеспрямовані спостереження, у тому числі за картиною, прочитаний твір.

Під час опису зовнішності людини необхідно звергнути увагу на вік, характерні риси і вираз обличчя (колір очей, волосся, форма носа, брів, губи, шия), зріст, поставу, ходу, основні елементи одягу. Слід орієнтувати учнів на опис особливого, яскравого, суто індивідуального в зовнішності людини (заняття і професія, особливості характеру особистості, ставлення до інших людей, загальна культура, манери, хода, вираз обличчя (очей). Ця так звана непряма характеристика зовнішності дає змогу створити цілісне уявлення про описувану людину як особистість.

Наведемо декілька вправ, присвячених підготовчій роботі до складання твору-опису зовнішності людини.

Твір-опис зовнішності людини 1. Прочитайте текст. До якого типу і стилю мовлення він належить? За допомогою яких мовних засобів автор змальовує зовнішність Богдана Хмельницького? Чи допомагає опис зовнішності гетьмана збагнути внутрішній світ і велич цієї історичної постаті? Обґрунтуйте. Доберіть заголовок до тексту.

Коли дівчинка поставила на стіл трійник і присмерки відступили в кутки світлиці, Кривоніс пильніше оглянув Хмельницького. Несподіване лихо не зігнуло ще цієї кремезної постаті, хіба що широкі плечі трохи опустилися. Довгасте смугляве обличчя було чисто поголене, а чорне, на лоб начесане й високо підрізане волосся на круглій голові ще лисніло, мов вороняче крило. Такі ж були й тонкі вуса під рівним носом. Вони лежали двома скибами довкола упертого рота з чітко окресленими губами. У великих сірих очах на дні світилась думка, яка розумом осявала все лице. Хмельницький був у білій сорочці з низьким комірцем, зав'язаним зеленим шнурком, в широких шароварах і в запорошених юхтових чоботях, на халявах яких позначились сліди від стремен. Кривоніс подумав про себе: "Оце і є той один, по якому журиться Україна" (Петро Панч).

2. Прочитайте текст, визначте тип мовлення. Які мовні засоби використовує автор для змалювання зовнішності дівчини? Чи видно з опису ставлення автора до героїні? Обґрунтуйте. Чим цей опис відрізняється від опису зовнішності гетьмана?

Висока, прямесенька, як стрілочка, чорнявенька, очиці, як тернові ягідки, бровоньки як на шнурочку, личком червона, як панська рожа, що у саду цвіте, носочок так собі пряменький, з горбочком, а губоньки як цвіточки розцвітають, і меж ними зубоньки неначе жарнівки, як одна, на ниточці нанизані... Коси у неї як смоль чорнії та довгі-довгі, аж за коліно...; шия білесенька-білесенька, от як би з крейди чепурненько вистругана... (Г. Квітка-Основ'яненко.)

3. Прочитайте дві творчі роботи учнів на тему "Моя найкраща подруга". Який з описів вам більше сподобався і чому? Який із них потребує доопрацювання? Відредагуйте його і запишіть.

1. Оксана — моя найближча подруга. Це дуже приваблива дівчина. Вона середнього зросту, струнка й тендітна. На ніжному рум'яному личку виразні сині очі, обрамлені густими віями, тонкі чорні брови. Погляд завжди уважний і доброзичливий. Саме за чуйність і доброзичливість Оксану люблять і шанують однокласники. Оксана дуже охайна. Її хвилясте русяве волосся завжди чисто вимите, блискуче й ретельно зачесане. В Оксани ніжні руки і тонкі довгі пальці.

Моя подруга любить читати і тому багато знає. Своїми знаннями вона щедро ділиться з друзями. Оксана цікавиться сучасною музикою, кіномистецтвом, модою і мріє стати модельєром.

2. Оленка — моя сусідка і найкраща подруга. У нас багато спільного: ми обидві любимо ходити на дискотеку, дивитися відеофільми, мріяти про майбутнє.

Олена — гарна дівчина. У неї пряме волосся, прямий ніс, коричневі очі. Зріст — один метр шістдесят сантиметрів. Смугле обличчя кругле, як місяць. Олена любить носити джинси. У неї тонкі чорні брови. Вона любить розглядати модні журнали і в неї русе волосся.

4. Прочитайте зразки діалогів; складіть і розіграйте діалоги з сусідом по парті про зовнішність ваших братів, сестер, батьків.

— У тебе є брат (сестра)?

— У мене є сестра.

— Як її звуть?

— Марина.

— Скільки їй років?

— Сімнадцять.

— Якого вона зросту (яка вона на зріст)?

— Вона висока.

— Твоя сестра повненька чи худа?

— Вона худорлява.

* * *

— Марічка гарна?

— Так, вона справжня красуня.

* * *

— Олю, коли ти пішла на велику перерву, тебе шукав якийсь старшокласник.

— Як його звуть?

— Він не назвався.

— А як він виглядав?

— Невисокого зросту, з короткою стрижкою.

— Брюнет?

— Ні, світловолосий...

— Хто ж це міг бути?

— Він сказав, що зайде на наступній перерві.

5. Прочитайте оголошення на дошці об'яв. Чи відповідає опис хлопчика вимогам, які ставляться до ділового опису? Чи можна за цим описом знайти хлопчика? Чого бракує описові? Що в ньому зайве? Відредагуйте і запишіть опис, доповнивши його необхідними відомостями.

Загубився хлопчик. Його звуть Сергійко. Одягнутий у джинсовий костюмчик. На голові кепочка сірого кольору з козирком. Коли говорить, трошки картавить. Дуже слухняний. Просимо повідомити про місцезнаходження Сергійка по телефону.

6. Опишіть портрет когось із своїх знайомих. Скористайтеся словничком "портретної" лексики, вибираючи з-поміж поданих слів ті, які дадуть змогу повніше розкрити тему і основну думку.

Обличчя: кругле, продовгувате, квадратне, вили-цювате5, повне, худорляве, ніжне, грубе, ластувате, смагляве, бліде, біле, зморшкувате, розумне, життєрадісне, сумне;

очі: карі, чорні, сірі, сині, зелені, темні, світлі, ясні, розкосі, добрі, злі, хитрі, лукаві, сумні, розумні, спокійні, лагідні, привітні, стомлені6, насмішкуваті;

погляд: уважний, гострий, проникливий, спокійний, зацікавлений, байдужий, привітний, непривітний, підозріливий;

брови: чорні, темні, світлі, густі, широкі, тонкі;

вії: довгі, чорні, темні, світлі, густі;

лоб: високий, низький, широкий, вузький, великий, маленький;

ніс: прямий, горбатий, з горбинкою, кирпатий7, гострий, широкий, довгий, маленький, орлиний, качиний, задиркуватий;

рот: великий, широкий, маленький, красивий, чітко окреслений;

губи: повні, тонкі, вузькі, злі, бліді, яскраві, рожеві;

зуби: білі, рівні, криві, рідкі, щербаті;

волосся: світле, темне, русяве, каштанове, біляве, пишне, довге, коротке, блискуче, пряме, кучеряве, хвилясте, сиве, з сивиною, густе, рідке;

постава: високий, стрункий, тендітна, невисокий, середнього зросту, кремезний, огрядний8, широкоплечий, худорлявий, зібраний, спортивний, вайлуватий, неповороткий.


 
 

Цікаве

Загрузка...