WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Система роботи над описом зовнішності людини в 7 класі - Реферат

Система роботи над описом зовнішності людини в 7 класі - Реферат

Реферат на тему:

Система роботи над описом зовнішності людини в 7 класі

Опис зовнішності людини вважають одним із найскладнішим видів цього типу мовлення. З-поміж недоліків творчих робіт учнів найпоширеніші такі:

1) невміння виділити істотне у зовнішності, нездатність вибудувати висловлювання навколо стрижневої ідеї, що спричиняє так звану "мозаїчність" опису, який складає набір тематично розрізнених фраз;

2) розпорошеність опису, що є наслідком невміння систематизувати зібраний матеріал;

3) підміна опису розповіддю;

4) невміння під час опису зовнішності розкрити характер, настрій, стан людини, своє ставлення до неї;

5) невміння описувати в розповіді дійових осіб;

6) збідненість мови учнівських портретних описів.

Попередження і подолання вказаних недоліків передбачає систематичну цілеспрямовану роботу над описом зовнішності людини.

Опис зовнішності людини може бути діловим, науковим та художнім. Діловий опис використовується здебільшого в судовій практиці під час розшуку зниклих. Основне в такому описі — вказати особливі прикмети зниклої особи: "Загубився хлопчик п'яти років. Звуть Іван. Волосся світле, очі сірі. Одягнений у спортивний костюм світло-синього кольору. На правій щоці невелика родимка. Тих, хто знає про місцезнаходження хлопчика, просимо повідомити за телефоном 17-02-39".

Діловий — дуже важливий вид опису, оскільки в житті вміння вказувати на особливі прикмети особи може виявитися корисним.

Прикладом наукового опису може слугувати опис зовнішності представника певної етнічної групи, раси, національності (наприклад, слов'янина, африканця).

Опис зовнішності літературного героя — приклад художнього опису.

Не всім названим видам опису потрібно приділяти рівновелику увагу, тим більше що навчальний план обмежує часові рамки розвитку мовлення учнів.

У 7 класі увага традиційно приділяється художньому описові. Ця увага виправдана насамперед тим, що саме робота над цим видом опису має особливе значення для збагачення мовлення учнів.

Описові зовнішності людини на уроках української мови передує попередня робота над описом під час вивчення художніх творів на уроках літератури, де учні знайомляться з описом зовнішності різних персонажів і доходять висновку, що портрет дає змогу не тільки уявити почуття, особливості характеру, становище в суспільстві, а також ставлення автора до свого героя.

Перша ланка в системі роботи над описом зовнішності людини — докладний письмовий переказ розповідного тексту, що містить елементи опису.

Мета уроку — поглибити уявлення учнів про новий вид опису, з яким вони мали справу на уроках літератури, його роль у тексті. Урок націлює учнів на усвідомлення того, як через портретний опис можна розкрити внутрішній світ людини, висловити своє ставлення до неї, яким чином опис зовнішності використовується для характеристики героїв. Семикласники вчаться також аналізувати вихідний текст і відбирати матеріал для висловлювання.

На початку уроку доцільно повторити з учнями відомості про типи мовлення за таблицею, нагадати їм, що в 5 класі вони вчилися описувати предмети і тварин, у 6 класі — приміщення (інтер'єр) і природу. В 7 класі знання поглиблюються і поширюються за рахунок нового виду опису — зовнішності людини. Потім на прикладі двох уривків із творів С. Васильченка учні аналізують описи, з'ясовують, що і в якій послідовності описується, на що звертається увага.

а) Романові вже минуло сім років, хоч і дрібний він на зріст. На голові у нього кучерявиться коротке русяве волосся. Руки — малі, цупкі. Очі — сірі, жваві.

б) Нова школярка скоро потонула в шкільній юрбі. Галя мала густу темну косу, чорні, як дві тернини, очі з довгими стрілчастими віями; мала смаглявий ніжний колір лиця, особливу гортанну мову, і її прозвали в класі Циганкою.

Наступний етап — ознайомлення з текстом майбутнього переказу.

Надворі весна вповні. Куди не глянь — скрізь розвернулося, розпустилося, розцвіло пишним цвітом.

Отакої саме пори, в неділю, з Пісок до Ромодану йшов парубок літ двадцяти. Чорний шовковий пух тільки що висипався на верхній губі, де колись малося бути вусам. Ніс невеличкий, тонкий, трохи загострений; темні карі очі теж гострі; лице довгообразе — козаче; ні високого, ні низького зросту, — тільки плечі широкі та груди високі... Оце й уся врода. Одно тільки в ньому неабияке — дуже палкий погляд, бистрий, як блискавка. Ним світилася якась надзвичайна сміливість і духовна міць.

Спустившись у долину, повернув з курного шляху — і пішов поміж зеленими житами. Чує: недалеко хтось співає. Хто б це? — подумав він, — та пішов на голос. Ще хвилина — і з жита заманячила дівоча постать. Низенька, чорнява, заквітчана польовими квітами, вдягнена в зелене убрання — вона здавалась русалкою.

Чорне кучеряве волосся, заквітчане польовими квітами, чудовно вилося коло білого чола, тоненькі пасма того чорного, аж полискуваного хмелю, спадали на біле, рум'яне личко, як яблучко наливчате; очі оксамитові, чорні, — здається, сам огонь говорив ними... Дві чорні брови повпивалися над очима, злегенька прикритими довгими густими віями. Сама — невеличка, метка й жвава, з веселою усмішкою на виду, вона так і вабила1 до себе.

— Чого ти тут ходиш? — обізвалась вона перша.

— Сюди йди! — каже він. — Я тобі й розкажу.

Як стрель стрельнув у дівчину. Сплеснула в долоні, зареготалася, помчалася буйними житами — і скрилася за горою (За Панасом Мирним.)

Після прочитання учитель може задати такі запитання:

— Яка тема й основна думка тексту?

— До якого стилю і типу мовлення належить текст?

— Яку роль у тексті відіграє опис? З якою метою автор вдається до опису? Яка основна думка опису, його задум?

— Яке враження викликають описи зовнішності юнака й дівчини? Чому вони могли справити таке враження?

— Що відзначає автор в описі зовнішності юнака й дівчини?

— Чому Панас Мирний звертає увагу на очі юнака?

— Про що свідчить опис одягу дівчини?

— Які мовні засоби використовує автор для розкриття основної думки опису?

Спільно з учителем семикласники відбирають і систематизують матеріал, який стосується опису зовнішності юнака й дівчини, обговорюють, в якій послідовності слід описувати зібраний матеріал. Пропонований для переказу текст методично виграшний у тому плані, що він є сюжетним, у ньому даються два контрастні описи зовнішності — мужнього запального юнака і ніжної вродливої дівчини. Аналізуючи вжиті автором мовні засоби, учні доходять висновку, що в описі дівчини переважає емоційно забарвлена лексика. Цим автор виражає своє замилування красою дівчини. Що ж до парубка, то Панас Мирний, не виявляючи особливих симпатій, змальовує його прихильно, захоплюючись мужністю юнака.

В експериментальному підручнику української мови для ЗНЗ з російською мовою навчання авторів О.М. Біляєва, Н.В. Бондаренко, А.В. Ярмолюк передбачено виконання вправ, які поступово готують учнів до самостійного опису зовнішності людини. Крім аналізу текста-зразка з чітко вираженою основною думкою опису, це завдання на часткову видозміну вихідного тексту, опис зовнішності літературних героїв, опис на основі власного досвіду і спостережень. Система підготовчих вправ до самостійного творуопису зовнішності людини включає також завдання на збагачення мовлення учнів мовними засобами, які використовують у змалюванні зовнішності.

За браком навчального часу немає можливості зосередити увагу на виконанні різних за складністю видів робіт над описом зовнішності людини — від простих, статичних до динамічних зі зміною зовнішності людини в різні періоди її життя, залежно від настрою, стану, описів зовнішності з метою розкрити характер людини, порівняльних описів зовнішності двох людей та групових портретів.

Поза системою роботи, на жаль, залишається такий важливий вид роботи як опис зовнішності людини, зображеної на картині.


 
 

Цікаве

Загрузка...