WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Робота з підручником - Реферат

Робота з підручником - Реферат

За завданням учителя діти наводять приклади дієслів на означення стану та складають з ними речення.

Активну увагу при поясненні нового матеріалу викликає і підтримує вибіркове читання учнями підручника. Знайомлячись за вказівкою вчителя із змістом частини того чи іншого параграфа, учні засвоюють нові відомості, з якими не доводилось зустрічатися в попередньому навчанні, наприклад: види словосполучень за способами вираження основного слова (7 клас), непряма мова (8 клас), підрядні з'ясувальні речення (9 клас) та ін. Таке читання є досить ефективним, оскільки зобов'язує учнів працювати зосереджено, з напруженням.

У роботі з підручником корисно застосовувати і такий прийом: пояснюючи матеріал, учитель випускає легше питання і пропонує учням самостійно розібратися в ньому, після чого в бесіді перевіряє, як вони засвоїли урок.

Звичайно, вміння працювати з підручником не приходить до учнів саме по собі, йому треба систематично навчати, передусім виробляти вміння раціональної організації праці на уроках і вдома — під час виконання домашніх завдань. Покажемо це на прикладі.

— Сьогодні, — каже вчитель, звертаючись до п'ятикласників, — у нас особливий урок. Ви будете вчитись виконувати домашнє завдання. У ваших зошитах є помилки, які свідчать про те, що не всі з вас уміють правильно виконувати задане додому. Скажіть, коли ви виконуєте домашнє завдання? (Деякі учні відповідають, що, повернувшись із школи, вони обідають і одразу ж сідають за книжки).

Учитель. Ви робите неправильно. Після обіду слід відпочити на повітрі. Виконуючи уроки, через кожні 45 хвилин треба робити на 10-15 хвилин перерву. З яких предметів ви починаєте виконувати завдання?

Учень. Я спочатку роблю усні уроки, потім письмові; починаю з найважчих, а потім переходжу до легших.

Учитель. Які предмети ви вважаєте важкими?

Учні. Важкими є математика... географія... українська мова.

Учитель. Домовимося, що надалі ви будете робити так: спочатку виконуватимете завдання з математики чи географії або української мови, а потім готуватимете уроки з літератури, історії, географії, ботаніки. Чергуючи легші і важчі навчальні предмети, ви менше стомлюватиметесь, а отже, і краще будете засвоювати вивчене.

Учитель пише на дошці: Спрощення в групах приголосних.

Учитель. Треба визначити, якою має бути послідовність роботи. Хто скаже, з чого слід почати?

Учні . У зошиті записуємо дату. Спочатку читаємо завдання до вправи, а потім її виконуємо... Ні, спершу треба вивчити параграф.

Учитель. Правильно роблять ті, хто спочатку вчить заданий параграф. А чому саме з цього треба починати роботу?

Учень. Не знаючи правила, не можна безпомилково виконати вправи.

Учитель. Цілком правильно. Слід так і робити: спочатку вивчити правило чи визначення, а потім перейти до письмового завдання. Хто скаже, як треба вчити матеріал?

Учень. Треба прочитати його в підручнику.

За викликом учителя діти читають виділені в підручнику синьою вертикальною лінією теоретичні відомості з теми, що належить засвоїти, і після розгляду відповідної таблиці (С. 134-135) формулюють правило спрощення в групах приголосних.

Учитель. Але прочитати — ще не означає вивчити.

Учень. Треба уважно прочитати, а потім переказати те, що прочитав.

Учитель. А як ви будете переказувати прочитане — про себе чи вголос? Піднесіть руки, хто повторює вголос. (Більшість учнів підносять руки). Як ви гадаєте, чим корисне таке повторення?

Учень. Матеріал краще запам'ятовується. Повторюючи вголос, ніби готуєшся відповідати в класі.

Учитель. Повторювати можна двома способами — про себе і вголос. Найкраще спочатку прочитати параграф мовчки, добре в ньому розібратися, а потім, закривши книжку, кілька разів переказати. Як переконатися у тому, що добре знаєш матеріал?

Учень. Треба попросити батька або матір перевірити.

Учитель. Так. Але це не завжди можна зробити. Існують різні способи самоперевірки, зокрема такий. Розповідаючи зміст параграфа, слід поділити його на частини і до кожної з них записати на окремому папірці приклади, що є в підручнику, або свої власні. Спробуйте зробити це самі.

Учитель стежить за роботою класу, підказує тим, хто не може самостійно виконати завдання, що і як треба робити.

З'ясовуючи, як виконувати вправу, вчитель пояснює, що спочатку слід прочитати завдання до вправи, добре в ньому розібратися (один з учнів читає завдання, інший переказує; учні записують у зошитах дату, вид роботи, номер вправи). Після цього можна починати виконувати вправу. Але й тут має бути певна послідовність: спершу слід виконати вправу усно, потім читати речення і записувати їх. Краще записувати не кожне слово окремо, щоразу заглядаючи в підручник, а групи слів (по 3-4).

Учитель. Тепер виконаємо вправу 430. Прочитайте і спишіть подані речення. Поясніть написання виділених слів.

У короткому підсумку вчитель підкреслює необхідність у подальшому застосуванні визначеної методики роботи з підручником, зауважуючи про істотні зміни з часом в організації заняття з навчальною книгою, пов'язані із збільшенням обсягу та зростаючою складністю навчального матеріалу.

Вдома п'ятикласники вивчають за підручником параграф 20 та виконують вправи 425 і 429.

Насамкінець слід підкреслити, що характер роботи з підручником визначається її метою, змістом виучуваного матеріалу, способами проведення. Підручник нерідко використовують для повторення матеріалу перед контрольною роботою. Йдеться передусім про фронтальне завдання, згідно з яким учні повинні дати обґрунтовані письмові відповіді на поставлені запитання за певною темою (наприклад, будова слова або види складних речень), а також виконати 2-3 вправи. Підручник допомагає учням у підготовці до контрольного диктанту (повторюється певний розділ або об'єднані потрібні теми, якою, зокрема, є вживання м'якого знака і апострофа). Без підручника важко організувати узагальнююче повторення широких тем, як, наприклад, значення і граматичні ознаки різних частин мови, ступені порівняння прикметників, словосполучення і речення та ін. Особливої уваги потребує робота з підручником у підготовці до контрольного твору заданого типу (розповіді, опису або роздуму). Підручник містить рекомендації щодо змісту, структури, мовного оформлення творів, наводить їх приклади. У процесі навчання рідної мови учні виконують й інші завдання, з якими без звернення до підручника важко впоратися.

Треба, отже, систематично застосовувати в навчанні раціональні, добре вивірені форми і методи роботи з підручником.


 
 

Цікаве

Загрузка...