WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Честь та безчестя персонажів комедії І. Карпенка-Карого «Хазяїн» - Реферат

Честь та безчестя персонажів комедії І. Карпенка-Карого «Хазяїн» - Реферат

Реферат на тему:

Честь та безчестя персонажів комедії І. Карпенка-Карого "Хазяїн"

Мета: осмислити внутрішню суть Феногена, Ліхтаренка, Золотницького, Соні й Калиновича, Зозулі та інших персонажів; поглиблювати моральні позиції десятикласників, формувати в них свідоме не-сприйняття аморальності таких персонажів, як Пузир, Ліхтаренко, Феноген, Маюфес тощо; сприяти активному виявленню кожним учнем власних мораль-но-етичних переконань.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку.

II. Актуалізація опорних знань.

Письмова вікторина:

— Визначити жанр твору "Хазяїн".

— Проти кого спрямована сатира у п'єсі?

— В яких творах зарубіжної літератури розкрито згубний вплив грошей?

— Вказати основну рису характеру Пузиря.

— Чим схожі на Пузиря Ліхтаренко та Феноген?

III. Робота над новим матеріалом.

1. Постановка проблеми. Що означає поняття "честь"? (Тлумачний словник містить таке визначення: "Честь — сукупність вищих моральних принципів, якими людина керується у своїй громадській і особистій поведінці; повага, пошана, визнання кого-небудь, чого-небудь; те, що дає право на шану, повагу, визнання").

2. Бесіда за твором.

— Де вперше в комедії ми зустрічаємося з Феногеном? Коли з'являється перша інформація про Ліхтаренка?

— Які риси Феногена та Ліхтаренка найбільше впадають у вічі?

— Про що домовляються Феноген та Ліхтаренко?

— Чому "відстає" від них економ Зелінський?

— Які аморальні особи діють поза лаштунками? (Петро Михайлов, Гаврило Чобіт, Петренко, Зенделевич, Хаскель, Крачковський)

— Як ви ставитеся до поміщика Золотницького?

— Ваше бачення образів Соні та Калиновича.

3. Читання за особами.

Учні мали домашнє завдання: ґрунтовно опрацювати текст, виписати цитати до образів. Бажано, щоб були "озвучені" такі епізоди (якщо дозволяють обставини, можна інсценізувати одну зі сцен):

1. Дія перша. Ява ІІ. Розмова Маюфеса та Феногена.

2. Дія перша. Ява ХІІІ. Розмова Пузиря і Золотницького.

3. Дія друга. Ява Х. Розмова Соні й Калиновича.

4. Дія друга. Ява ХІ. Розмова Феногена з Ліхтаренком.

5. Дія друга. Ява ХІІ. Ліхтаренко, Феноген, Зозуля.

4. Усний роздум — спостереження "Честь і безчестя персонажів комедії "Хазяїн".

(Рекомендації для учнів (у процесі відповідей десятикласники використовують виписані вдома цитати до образів-персонажів):

— Поміркувати, чому саме таку тему обрано.

— Для кого з героїв щось важить честь?

— Чому Пузир, Ліхтаренко, Феноген та інші говорить про честь, прикриваються нею, а діють за законами безчестя?

— Які почуття викликають у вас персонала твору? 5. Гра "Хто з героїв комедії "Хазяїн" сказав?.."

• "Всякий чорт прийде сюди голодний, а ти його годуй. Нема, щоб з собою привіз солонини там, чи що. Нехай не звикають".

• "Я нічого такого не беру, не краду — боже сохрани! Я так роблю, щоб все те, що є в хазяїна, було ціле і щоб мені була користь! Це комерчеський гендель!"

• "Земля, скот, вівці, хліб, комерція, бариші — оце життя! А для чого ж тоді, справді, і жить на світі, коли не мать цього нічого?"

• "...я лічу вас далеко біднішим від себе, і будьте певні, що у приймаки я до вас не піду ніколи!"

• "Поети есть сіль землі, гордість і слава того народа, серед котрого з'явились; вони служать вищим ідеалам..."

• "У мене все тіло труситься від жаху, що у нас таким хлібом годують людей..."

• "Чудні люде! Голодних годуй, хворих лічи, школи заводь, пам'ятники якісь став!.. Повигадують собі ярма на шию і носяться з ними, а вони їх муляють, а вони їм кишені продирають. Чудні люде!"

(Відповіді: 1,7 — Пузир, 2 — Ліхтаренко, 3 — Феноген, 4 — Калинович, 5 — Золотницький, 6 — Соня).

ІV. Підсумок уроку.

— Для кого з персонажів важливе поняття честі?

— Хто з більшою чи меншою мірою умовності може бути названий людиною честі?

(Інформаційно-аналітичний додаток для вчителя: очевидно, людиною честі ми можемо назвати юнака Зозулю, на якого Ліхтаренко та Феноген звели наклеп, а Пузир звільнив його як злодія. Зозуля говорить наклепникам: "Та скоріше б у мене рука відсохла, ніж протягнулась до чужого, скоріше б мозок мій висох в голові, ніж прошептав мені думку украсти! Невже ні в кого з вас не поворухнеться серце жалем на мої правдиві слова, що я так щиро вам кажу? ...серия в вас немає, а честь давно вже потеряли, бо ви самі злодюги і не повірите нікому, що він не краде, так, як ви... Кати бездушні ви!" Доведений до відчаю, Зозуля повісився.

Існує поняття честі й для родовитого поміщика Петра Петровича Золотницького. Це він змушує Пузиря (хоча й хитрістю — купивши в нього халат) дати гроші на пам'ятник Котляревському. Але йому, як і Соні та Калиновичу, не вистачає сили волі, мужності протистояти грубій силі Пузиря.

Поняття честі існує й для шахмейстра Куртца, який не звик обдурювати людей і, купуючи овець, не хоче наживатися на людському горі, даючи таку ціну, яку просять селяни.

Всі інші персонажі — Пузир, Ліхтаренко, Феноген, Маюфес, Зелінський — це люди, для яких не існує поняття честі. Втративши ЇЇ давно, вони навіть не усвідомлюють потреби в ній. I в той же час кожен з них прагне створити ілюзію честі. Наприклад, Маюфес, пропонуючи Пузиреві авантюру з переховуванням овець банкрута Петра Михайлова, говорить: "Все діло треба вести без документів, на честь! А кому ж повірить: тілько таким хазяїнам, як ви!.. Ваше слово для всії околиці — закон...").

Чи є актуальною проблема честі в наш час? Чи

відзначаються особливою чесністю сучасні пузирі, маюфеси, ліхтаренки, феногени?

V. Завдання додому.

1. Письмовий роздум-спостереження "Честь і безчестя персонажів комедії "Хазяїн". 2. Підготовка усних виступів (на основі рефератів, які учні, отримавши індивідуальні завдання, готують заздалегідь) за п'єсами І. Карпенка-Карого "Наймичка", "Безталанна", "Мартин Боруля", "Сто тисяч".

Урок 4. Тематика і проблематика п'єс

І.К. Карпенка-Карого "Наймичка",

"Безталанна", "Мартин Боруля", "Сто тисяч"

Мета: визначити тематичне спрямування п'єс та актуальність їх проблематики; розвивати вміння десятикласників аналізувати тематику та проблематику драматичного твору; розвивати в учнів милосердя, співпереживання; осуд та активне несприйняття скупості, аморальності, грубого, жорстокого ставлення до людини тощо.

Види роботи на уроці: виступи учнів (на основі рефератів), бесіда з елементами дискусії.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку.

II. Актуалізація опорних знань. Конкурс ерудитів.

— Скільки оригінальних п'єс створив І.К. Карпенко-Карий?

— Назвіть ці п'єси.

— Прізвище якого персонажа п'єси Т. Шевченка "Назар Стодоля" І. Тобілевич узяв для свого псевдоніма?

— Назвіть першу друковану п'єсу Карпенка-Карого.

— Які ролі виконував Карпенко-Карий у своїх п'єсах?

— Яку первісну назву мала драма "Бурлака"?

— У яких п'єсах Карпенка-Карого, що являють собою дві частини задуманої трилогії, діє один і той самий головний герой.

— На основі яких фактів написана комедія "Мартин Боруля"?

— Яку первісну назву мала драма "Безталанна"?

— За що Гнат мстив Варці, одружившись на Софії? ("Безталанна")

(Довідка: 1 — вісімнадцять; 2 — "Бурлака", "Розумний і дурень", "Наймичка", "Безталанна", "Підпанки", "Бондарівна", "Мартин Боруля", "Сто тисяч", "Батькова казка", "Сава Чалий", "Хазяїн", "Суєта", "Житейське море", "Гандзя", "Понад Дніпром", "Чумаки", "Паливода ХVІІІ століття", "Лиха іскра поле спалить і сама щезне"; 3 — Гната Карого; 4 — "Бурлака"; 5 — Калитки, Мартина Борулі, діда Мірошника та ін.; 6 — "Чабан"; 7 — "Суєта" і "Житейське море"; 8 — батько драматурга прагнув здобути дворянський титул, але зашкодила буква у прізвищі: в одному з документів було — Тобелевич; 9 — "Хто винен?"; 10 — йому набрехали, що бачили Варку з іншим парубком).

III. Опрацювання нового матеріалу.

1. Вступне слово вчителя про творчість І.К. Карпенка-Карого.

І. Карпенко-Карий є найвидатнішим українським драматургом другої половини ХІХ — початку ХХ ст. Його ім'я можна сміливо поставити поруч з такими класиками світової драматургії, як Бернард Шоу, Генрік Ібсен, Герхард Гауптман та ін.

Іван Франко високо цінував талант письменника, зазначаючи, що цей митець здатний "обняти такий широкий горизонт". В українській драматурги до Карпенка-Карого сюжет п'єси будувався здебільшого на якійсь любовній колізії. Іван Карпович уже в перших своїх драмах відходить від цього шаблону.

Прокладаючи нові шляхи українській драматургії, письменник рішуче виступав і проти надмірного етнографізму. Так, у полемічному листі до М. Старицького від 8.10.1884 року драматург писав до М. Старицького (в цей час Карпенко-Карий працював над драмою "Безталанна") про те, що треба "заглибитися в душу народу" й уникати перенасичення твору "етнографією, якої й так досить у наших п'єсах".

Отже, діапазон п'єс I. Карпенка-Карого широкий як у жанровому, так і тематично-ідейному аспекті. Від соціально-побутової драми до історичної трагедії, від побутової комедії до соціальної сатири — такий шлях пройшов цей видатний майстер драматичного слова.

2. Загальний огляд-аналіз п'єс "Наймичка", "Безталанна", "Мартин Боруля" і "Сто тисяч" (виступи учнів на основі письмових рефератів).

Штрихи до виступів.

• "Безталанна" і "Наймичка" — це видатні зразки психологічної соціально-побутової драми в українській літературі. Про "Безталанну" I. Франко писав: "Ця драма показує нам з якоюсь майже дошкульною пластичністю душну й темну атмосферу сучасного українського села, де безліч сил складається на те, щоб підкопати в людях те, що в них чисте й здорове, а ніщо не розбуджує, не підтримує в них почуття обов'язку і громадської свідомості".

• Головних персонажів драми "Безталанна" (1886) — Гната, Варку, Софію — письменник показує не лише в домашній обстановці, а й на вечорницях, під час сватання та в інших обставинах тогочасної української дійсності.

• У п'єсі "Наймичка" автор показує трагічну долю нещасної дівчини-наймички Харитини (до речі, ролі Софії у "Безталанній" та Харитини в "Наймичці" геніально грала у виставах "театру корифеїв" Марія Заньковецька). Харитина стала жертвою розбещеного багатія Цокуля: знеславлена ним, дівчина топиться. Задум цієї п'єси в Карпенка-Карого визрівав давно: драматург мріяв змалювати образ благородно, чесної, незайманої селянської дівчини.

• Новим явищем в українській драматургії була комедія "Мартин Боруля" (1886).

• Варто вказати на певний автобіографізм твору (домагання дворянських прав батьком I. Карпенка-Карого — Карпом Адамовичем та ін.). У гонитві за примарним дворянством Мартин Боруля зазнає моральних втрат, бо його поведінка, манери, вчинки стають неприродними і викликають і сміх, і жаль.

• "Мартин Боруля", хоч і має назву комедії, є, по суті, глибоко соціальною драмою. За ЇЇ начебто веселим сміхом відчувається гоголівське: "Над чим смієтесь? Над собою смієтесь!" Саме в такому напрямі творив свого Борулю I. Карпенко-Карий.

• Герасим Калитка, головний персонаж комедії "Сто тисяч", жорстокіший і хитріший за Мартина Борулю. Це людина, яка вже давно переступила межу людяності й моралі. Єдиним фетишем, талісманом і смислом життя Калитки стали гроші. Заради збагачення цей "Пузир у мініатюрі" кидається в авантюру, але натрапляє на ще більшого від себе пройдисвіта і зазнає збитків: за три тисяч! справжніх карбованців купляє навіть не сто тисяч фалыпивих, як обіцяв Герасимові Невідомий, а мішок чистого паперу.

3. Проблемна дискусія.

— Гнат — не тільки винуватець, а й жертва трагедії.. Ствердіть або заперечте (аргументовано) цю думку.

— Чи можна Харитину звинуватити в малодушності, оскільки вона покінчила життя самогубством?

— I Мартин Боруля, і Герасим Калитка прагнули піднятися на вищий соціальний щабель, але кожен своїм способом. На чиєму ви боці?

IV. Підсумки уроку.

— Місце драматургії I. Карпенка-Карого в українській та світовій літературі.

— Сутність новаторства видатного драматурга.

— Яким є тематичний та жанровий діапазон п'єс I. Карпенка-Карого?

— Який із його творів ви визначили б як шедевр із шедеврів і чому?

— Що б ви додали тепер, поглибивши відомості про життя і творчість

— I. Карпенка-Карого, до його літературного портрета

V. Завдання додому.

1. Скласти стислий, але повногранний літературний портрет I. Карпенка-Карого (письмова творча робота).

2. Шдготуватися до тематичної атестації за творчістю Т.К. Карпенка-Карого.

Loading...

 
 

Цікаве