WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Проблема гуманізації викладання літератури (на матеріалі творчості Олеся Гончара) - Реферат

Проблема гуманізації викладання літератури (на матеріалі творчості Олеся Гончара) - Реферат

Таким чином, саме уроки літератури покликані формувати емоційно-естетичний світ дитини, яка розвивається в раціоналістичному світі. Вихопити з цього світу неможливо та й навряд чи потрібно, але зробити життя в ньому повноцінним, духовним — ось завдання сучасної школи.

ТЕМАТИЧНІ РОЗРОБКИ УРОКІВ (11 клас) Урок № 1 Тема. Творчість Олеся Гончара — переддень епохи "шістдесятників".

Славний і справжній прозаїк. Олесь Гончар...

М. Шолохов Мета: ознайомити з життям і творчістю Олеся Гончара; дати уявлення про місце і роль письменника в сучасному літературному процесі; поглиблювати знания про види та жанри епічних творів. Виховувати повагу до геніїв нашої культури.

Тип уроку: шкільна лекція з елементами бесіди. Обладнання: портрет Олеся Гончара, видання творів письменника різних років.

Хід уроку

До цього уроку бажано, щоб групи учнів заздалегідь прочитали твори Олеся Гончара "Прапороносці", "Тронка", "Людина і зброя", новели, оповідання, мали уявлення про їх зміст і були готові підтримати розповідь учителя.

І. Розповідь учителя.

Письменник-громадянин Олесь Гончар народився 3 квітня 1918 року на Полтавщині. Справжнє ім'я його — Олександр, то вже у школі вчитель назвав його Олесем.

Після смерті матері живе у діда й баби на Дніпропетровщині (з 3-х років). Там же закінчує 7 класів середньої школи. Після неї — праця в редакції районної газети.

1934 р. — вступає до Харківського технікуму журналістики.

1937 р. — робота в обласній молодіжній газеті.

З 1938 р. — студент філологічного факультету Харківського університету. Збулася найзаповітніша мрія юнака. У спогадах Олесь Гончар називає себе, тодішнього, "найщасливішою людиною".

Але навчання було перервано війною з німецькими окупантами.

1941 р. — добровольцем іде на фронт.

"Окопи стали для нас другим університетом", — напише згодом письменник про той час, коли необстріляні юнаки потрапляли у найжорстокіші бої.

Між боями молодий сержант-мінометник пише вірші, концентруючи в них свої враження. Довелося багато марширувати по країні, лежати в госпіталях після поранень, а закінчив війну у "Златій Празі" сонячного весняного дня.

З 1945 р. продовжує навчання в Дніпропетровському університеті. Там же починає писати оповідання, першим з яких стало "Модри Камень" — враження від пережитої війни.

Запитання до учнів:

1. Про що розповідається у творі?

2. Як протиставлені в оповіданні війна і кохання?

3. Що могло стати причиною критики твору?

З 1946 до 1948 р. працює над трилогією "Прапороносці" (спочатку це були окремі твори "Альпи", "Голубий Дунай" і "Злата Прага"). Задум виник ще в роки війни. За твір була присуджена Сталінська премія.

Запитання до учнів:

1. Чому твір вважається трилогією?

2. Що оспівано в романі? Хто ж такі прапороносці?

3. Хто з героїв найбільше вразив?

4. Чому твір зазнав великого успіху одразу після виходу?

5. Чим цікавий цей роман у пострадянський час?

Варто акцентувати увагу учнів на особливому романтичному способі зображення у О. Гончара, який притаманний усім його творам.

1947 р. — повість "Земля гуде" про полтавських підпільників.

50-ті роки — історичні романи "Таврія" та "Перекоп" про боротьбу в роки громадянської війни.

1960 р. — роман "Людина і зброя", за який присуджена Шевченківська премія.

Запитання до учнів:

1. В чому виявився автобіографізм твору?

2. Хто є головними героями?

3. Як поєднує письменник реалістичність зображення з романтичним поглядом на життя?

4. Як постає у романі проблема "важкої ціни перемоги"? (Порівняти з кіноповістями О. Довженка).

1962 р. — роман "Тронка", відзначений Ленінською премією.

Запитання до учнів:

1. Який жанр твору? (Роман у новелах).

2. Де відбуваються події?

3. Хто з героїв найбільше привабив і чому?

4. Як звучить у творі тема війни?

1968 р. — роман "Собор", що згодом був заборонений.

70-ті роки — виходять романи "Циклон", де знову проводиться паралель між сучасністю і війною; "Берег любові", де піднята екологічна проблема; повість "Бригантина", що розкриває таємниці психології підлітків.

80-ті роки — роман "Твоя зоря" і збірка праць "Письменницькі роздуми".

90-ті роки — оповідання, новели, есе. Взагалі, письменник протягом усього життя звертався до малих прозових форм.

Запитання до учнів:

1. Враження від прочитаних творів (орієнтовно — новели "Кресафт" (згадати, що вивчали твір у 8-му класі), "За мить щастя", "Магда", "Корида", "Жінка в сірому").

2. Як Олесь Гончар продовжує традиції новелістики М. Коцюбинського, В. Стефаника, М. Хвильового?

Своєю творчістю Олесь Гончар утверджував ті волелюбні ідеали, що згодом будуть підхоплені "шестидесятниками". Письменник став однією з опор українського відродження. Він був і є обличчям не тільки української культури, а й усієї держави, бо громадсько-політична діяльність письменника прославила його далеко за межами України.

14 липня 1995 р. письменник помер. Похований у Києві, на Байковому кладовищі.

II. Закріплення вивченого.

Уже з перших творів О. Гончара долинув могутній голос таланту "славного і справжнього прозаїка".

Які жанрові форми використовував автор? Що дало змогу критикам назвати О. Гончара "поетичним реалістом"? Які проблеми найбільше хвилювали письменника?

III. Домашнє завдання: прочитати роман "Собор", підготуватися до опрацювання змісту твору.

Урок № 2 Тема. Роман Олеся Гончара "Собор" — український твір планетарного звучання.

Орлиний, соколиний роман ви написали,

роман-набат... Г. Тютюнник Мета: з'ясувати ідейно-тематичний зміст роману, його сюжетні лінії та композицію, жанрову специфіку, визначити проблеми твору. Поглиблювати знання про сюжет та композицію художнього твору, про особливості роману як літературного виду. Розкрити поняття духовності та розвивати її в учнях. Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Хід уроку І. Вступне слово вчителя про роман:

Твір, що був написаний в епоху застою і порушив проблеми, які нині не втрачають, а набувають актуальності. Своєрідним пророцтвом у майбутнє став цей багатостраждальний твір.

Оголошення теми та мети, епіграфа уроку.

II. Робота над змістом твору.

1. Історія написання та доля твору. Створювався роман з 1963 до 1967 р. Громадськість

чекала виходу нового твору, знаючи, що кожен новий роман Гончара — явище неповторне.

Надрукований твір у 1968 р. в журналі "Вітчизна", а згодом — окремими виданнями, Читачі та критика одразу схвально відгукнулися.

Роман був перекладений і російською мовою, готувався до видання в Москві.

І раптом навколо твору завирували пристрасті: посипалися критичні статті, відгуки, були організовані виступи робітників та селян, що нібито "рішуче засуджували і заперечували" зображене в романі (хоча більшість із них твору не читали — "нема коли", як сказала одна зі свинарок). Велику роль у шельмуванні твору відіграв Микола Шамота, тодішній директор Інституту літератури АН УРСР.

Російською мовою твір був виданий в 30-ти примірниках, а далі друк був зупинений.

Що ж трапилось? Просто підняті проблеми були настільки злободенними, що підривали устої радянської держави. Гончара як лідера української радянської літератури, звичайно, не могли репресувати давніми методами. Вдалися до методу нового, але теж почерпнутого із давньої скарбниці — заборонити твір. Деякі керівники упізнали себе в образах твору, звернення до собору в час атеїстичної боротьби теж послужило причиною, згадки про історичне минуле України довершили справу — і твір було вилучено з обігу на 18 років. Лише в кінці 80-х років роман знову повернувся до нас.

Loading...

 
 

Цікаве