WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Іван Карпенко-Карий - Реферат

Іван Карпенко-Карий - Реферат

Реферат на тему:

Іван Карпенко-Карий

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом митця, визначити його роль у розвитку української драматургії і театру; розвивати у старшокласників навички творчого мислення; формувати громадянські почуття десятикласників на прикладі життя I. Карпенка-Карого.

Види роботи на уроці: усні повідомлення учнів, бесіда, вікторина, побудова літературного портрета письменника.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку.

II. Актуалізація опорних знань.

Тематична вікторина:

— Хто був організатором першого театру на Русі?

— Які вистави ставили студенти Києво-Могилянської академії у XVII-XVIII ст.?

— На базі чого виник "театр корифеїв"?

— Хто входив до нього?

— Коли виник "театр корифеїв"?

— Які драматурги забезпечували репертуар цього театру?

— У якому році єдина трупа "театру корифеїв" розпалася? Хто очолив дві новостворені трупи?

(Відповіді: 1) скоморохи; 2) інтермедії; 3) завдяки діяльності самодіяльних театрів, а також творчості I. Котляревського, Г. Квітки-Основ'яненки, Т. Шевченка; 4) брати Тобілевичі — Іван, Микола, Панас — та їх сестра Марія; М. Кропивницький, М. Старицький, М. Заньковецька та ін.; 5) 1883; 6) М. Старицький, М. Кропивницький, I. Карпенко-Карий; 7) 1885; першу трупу очолив М. Старицький, другу — М. Кропивницький).

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Зустріч з I. Карпенком-Карим (учень грає роль письменника, розповідаючи від його імені про дитячі та юнацькі роки (1845-1865) і єлисаветградський період: 1865-1883 роки).

2. Виступи учнів на основі рефератів (про окремі періоди життєвого і творчого шляху письменника).

Окремі штрихи до виступів:

• Хутір Надія — культурно-історичний заповідник, розташований неподалік від м. Кіровограда (названий він на честь першої дружини I. Карпенка-Карого, Надії Тарковської, яка, як і чоловік, була завзятим театралом. Померла вона дуже молодою від сухот. Від першого шлюбу було четверо дітей: Галя, Назар, Юрій та Ірина. Двох старших дітей батьки назвали на честь головних героїв драми Т. Шевченка "Назар Стодоля").

• Доля склалася так, що I. Карпенко-Карий був двічі одружений (друга дружина — Софія Дітковська. Коли Іван Карпович був на засланні в Новочеркаську, Софія Віталіївна простягла руку підтримки Вона була талановита актриса, для чоловіка — надійним другом, помічником, мудрим порадником у творчих справах. Дітям Івана Карповича С. Дітковська замінила матір. Шанобливо ставилась до пам'яті Н. Тарковської. Написала спогади про I. Карпенка-Карого).

• У Кіровограді і досі знаходиться приміщення театру, на сцені якого грали корифеї...

• Період заслання (життя I. Карпенка-Карого як політичного засланця в Новочеркаську з 1884 по 1887 р. Драматургічна творчість цього періоду (написано драми "Безталанна", "Бондарівна", "Розумний і дурень", "Наймичка", комедію "Мартин Боруля"). Праця ковалем, а потім у палітурній майстерні. Нові знайомства. Відвідини місцевого театру. Приїзд на гастролі в Новочеркаськ трупи М. Садовського).

• I. Карпенко-Карий і театр (захоплення театром у юнацькі роки. Перші виступи на сцені в аматорському театральному гуртку (під час роботи у Малій Висці та Бобринці). Акторська робота у трупі М. Старицького. Повернення на сцену в 1888 році (до кінця життя письменные уже не залишав її). Організаторські здібності, талант драматурга і актора тепер були повністю присвячені справі розвитку театрального мистецтва (участь у трупі М. Садовського, створення ново! трупи, яку I. Карпенко-Карий очолив разом з П. Саксаганським. Ролі, які виконував Карпенко-Карий: Назар Стодоля (драма Т. Шевченка "Назар Стодоля"), Тетерваковський ("Наталка Полтавка"), Мартин Боруля ("Мартин Боруля") та багато інших.

• М. Старицький так оцінював акторську майстерність братів Тобілевичів: "На мою думку, найталановитішим з братів Тобілевичів треба визнати Миколу Садовського, хоч і не завжди грає рівно, найдосконалішим з технічного боку — Саксаганського, а найглибшим і, так би мовити, най ґрунтовнішим — Івана Карповича Карпенка-Карого".

3. Проблемні запитання:

— Родина Тобілевичів як сузір'я талантів — це закономірність чи виняток в українській культурі? (У чому полягає феномен родини Тобілевичів?)

— Що спонукало I. Карпенка-Карого до новаторських пошуків у драматургії?

— Чи продовжила українська драматургія XX ст. творчі пошуки, розпочаті цим видатним драматургом?

ІV. Підсумки уроку.

На основі здобутої та поновленої інформації учні створюють літературний портрет I. Карпенка-Карого (десятикласники використовують хронологічну таблицю, виконану як одне з випереджувальних завдань, реферата, самостійні виписки, інформацію, почуту на уроці тощо).

V. Завдання додому.

Підготувати реферати (інд. завд. чотирьом учням) за п'єсами "Наймичка", "Безталанна", "Мартин Боруля", "Сто тисяч". Решті учнів — опрацювання творчості І. Карпенка-Карого за підручником та 1-2 додатковими джерелами.

Повторити матеріал з теорії літератури (поняття про драму; специфіка комедії, трагедії, драми; тип драматичного конфлікту: соціальний, побутовий, психологічний; часто спостерігається поєднання цих типів. Відповідно до цього драма може мати такі різновиди: соціальна, побутова, історична, героїчна, психологічна та ін..

Актуалізувати інформацію про вивчену у 8 класі комедію "Сто тисяч".

Прочитати комедію "Хазяїн".


 
 

Цікаве

Загрузка...