WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Франкові “Чуда” Св. Миколая - Реферат

Франкові “Чуда” Св. Миколая - Реферат

Тим часом ставленнябатька втопленого в Дніпрі отрочати до св. Миколая надто скомпліковане. У його плачі-зверненні до Божого угодника поєдналися найрізноманітніші почуття: тут і розпука, і докір святому (він-бо, мовляв, так шанував його пам'ять, а той не вберіг його єдиного чада " "), і ультиматимум:("     "), і урешті-решт, упокорення і смирення ("     ...") [1, арк.168]

Інтерпретуючи наведений монолог "чтителя неложного св.Николая", О.Калужняцький, видавець списку чуда "" з бібліотеки Львівського університету, захоплено говорив про особливий психологізм давнього автора, про майстерне віддзеркалення в його тексті ментальності руської людини: "Ми не знаємо іншого прикладу, і у всій нашій літературі навряд чи знайдеться твір, у якому б так прозірливо були передані деякі народно-психологічні риси руської людини, настільки проникливо й настільки зримо були представлені самолюбиві інстинкти руської людини, поєднані з безмежною відданістю і довір'ям, чи притаманні руській природі скептичні начала, що йдутьпліч-о-пліч із найпростодушнішою готовністю жертвувати всім, як це зроблено в цих характеристичних, неначе вилитих з душі народної, словах і помислах, за допомогою яких невідомий нам по імені автор-психолог змальовує гірку печаль киянина, що тужить за втратою єдиного дитяти... " [9, с.228–229].

Розсипаючи щедрою рукою компліменти на адресу автора "" за безпрецедентний у давньому письменстві психологізм, відомий філолог дещо "передав куті меду". Не таким уже й оригінальним є згаданий мотив "", хоча, погодимося з критиками (у поцінуванні "плачу" з О.Калужняцьким солідаризувався й арх.Леонід), – доволі майстерний. Твір із точнісінько такою сценою, як у "", у нашій літературі "знайдеться". Це "Чудо з хлопцем на дні моря" св.Климента Римського.

Власне, генезу чуда "" І.Франко виводив саме зі згаданого чуда св.Климента, сього miraculum miraculorum (чуда із чудес), авторство якого згідно з традицією приписується св.Єфремові, єпископові Корсуня ІV ст. (На думку І.Франка, який присвятив "Чудові св.Климента з хлопцем" окремий розділ своєї студії "Святий Климент у Корсуні. Причинок до історії старохристиянської легенди", укладачем "Чуда з хлопцем" був якийсь невідомий візантійський ритор, котрий своєю чергою скористався легендовою версією Григорія Турського; хронологію твору критик також піддав ревізії – пересунув її на кілька століть пізніше, на VІІІ або на ІХ ст. [16; т.34; с.189–205]).


 
 

Цікаве

Загрузка...