WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Франкові “Чуда” Св. Миколая - Реферат

Франкові “Чуда” Св. Миколая - Реферат

Прикметно, що манера письма творця київських легенд про великого чудотворця Мирлікійського особливо увиразнюється при зіставленні його текстів із парафразами І.Франка.

Перше, що одразу впадає у вічі при накладанні Франкових чудес на давні тексти, – це різниця в суто зовнішних, аксіоматичних вимірах, пов'язаних із фізичним обсягом текстів. Цифрове співвідношення явно не "на користь" І.Франка, особливо у віршових переробках. Приміром, у "Чуді з утопленим хлопцем" приблизно 1: 2,7.

Зоставивши майже незміненою фактографічну частину "автентичних" чудес, лаконізму свого письма І.Франко досягнув "коштом" значного скорочення, а то й цілковитого опущення багатьох сеґментів прототексту, зокрема просторих рамок давніх чудес із притаманними їм loci communes (зверненнями до читача, фігурами топосу скромності, славослів'ями святих, молитвами), а також різноманітних релігійних, моралізаційних рефлексій автора всередині тексту, – тих неодмінних елементів структурно-семантичної організації житійних текстів, які потрактовуються (подекуди незаслужено з негативними конотаціями) як агіографічні кліше, матриці, сталі формули, що без будь-яких перепон мандрують просторами типологічно споріднених текстів. При тім десь на узбіччі дослідницького рефлексування може полишитися "той дивовижний факт, що перед нами величезна література про незвичайних людей, просвітлених вірою, котрі обрали собі як взірець для наслідування життя Христа, про їхній життєвий подвиг, про їхню святість, про той ідеальний світ, якому вони навчали і який існував і для укладачів житій і для їхніх слухачів, а отже, і про духовні устремління самих цих людей" [15; с.12].

Але повернімося до розмови про особливості Франкової естетичної рецепції чудес св. Миколая. Згаданий вище спосіб "поводження" письменника з текстом попередника проілюструймо, поставивши en regard (поряд) початок "" київського агіографа і початок Франкового однойменного твору, опустивши своєю чергою в першому тексті (задля економії місця) окремі фраґменти, почасти процитовані раніше.

"" Псевдо-Єфрема

"     " (тут і далі курсив наш.– Я.М.)                        []            й                                             ""    .[7; с.59–60].

"Чудо з ковром" І. Франка

В славнім місті Цареграді сталася пригода: / Проявив бог славне чудо для всього народа. / На далекім передмісті там хатина вбога, / В ній робітник жив старенький і жінка небога. /Працювали, заробляли, весь вік з горем бились, / Та бідніших рятували і Богу молились. / Та ще здавна звичай мали: лепта хоч малая / Йшла від них рік в рік для бідних в празник Николая

[16; т.3; с.219].


 
 

Цікаве

Загрузка...