WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Особливості побутування і прикметні структурно-семантичні риси середньополіських замовлянь хвороб - Реферат

Особливості побутування і прикметні структурно-семантичні риси середньополіських замовлянь хвороб - Реферат

III. Така хвороба як "золотник", або "ураз", "підрив", "живіт" тощо відома практично повсюдно в Україні. Причинами її виникнення можуть бути надмірне фізичне перенапруження в області живота (під час підіймання тягарів, переїдання, крику тощо). Як наслідок – "золотник" (який у здорової людини знаходиться в тому ж місці, що й пуп, і виявляється своєрідним пульсом) відходить убік, тисне на який-небудь внутрішній орган і спричиняє його хворобу.

На жаль, подані тут записи не в повному обсязі передають специфіку замовлянь від золотника (більшість замовлянь, зокрема і поліських, містять перелік ймовірних причин виникнення хвороби). Проте і з наявного матеріалу можна зробити певні висновки. Так, на відміну від решти персоніфікацій хворіб, до золотника звертаються виключно лагідно, називаючи його різними величальними іменами: добрим чоловічком, царем-воєвничком, паночком тощо. Його місце – на пшеничному тістечку (тобто на животі), під пупком – золотим (в інших варіантах – зелененьким) дубком, на золотому кріслечку. Ототожнення пупа з дубом чи золотим кріслом надзвичайно цікаві: вони так само підкреслюють серединність пупа в людському організмі, як і світового дерева – дуба у міфологічній моделі світу. Тобто людина міфологізується, і саме на місці пупа міфопоетично мислиться те місце, звідки походить золотник. Там йому – таке ж "пиття і гуляння", як і решті хворіб в антисвіті замовлянь.

Про важливість золотника в людському організмі свідчить і його назва: золотником у народі традиційно називають щось маленьке, але дуже цінне.

IV. Щодо такої хвороби як крикливиці треба зауважити, що нею хворіють тільки маленькі діти. Крикливиці (крикси) – свого роду переляк або вроки в дітей, внаслідок чого вони не сплять і постійно кричать. На це вказують названі в текстах способи протидії крикливицям, а також вказівка на місце їхнього вигнання – "антисвіт" замовлянь.

Незважаючи на те, що причина хвороби така ж, як і в дорослих, замовляння від крикливиць мають цілком відмінну структуру, яка, до речі, притаманна тільки цим текстам. Найцікавішою ланкою є зачин. Практично всі вони починаються звертанням до міфічних істот (лісової баби, лугового діда і борової баби, куткової баби і солом'яного діда, персоніфікації дуба тощо) одружити дитину, що захворіла, із їхніми дітьми (називається протилежна стать). Мотивація цього символічного шлюбу зрозуміла: спільне "добро" умовно розподілиться між молодятами так, що кожен зможе взяти собі кращу частину: для людської дитини – спання, гуляння і на тілечку прибування, а для демонічної відповідно – крикливиці і плаксивиці.

Очевидним є те, що замовляння проти крикливиць супроводжувалися колись діями, які описуються в текстах. Наприклад, дитину виносили в ліс до дуба. Це дерево, як відомо, має заспокійливі властивості. Своєю енергетикою воно дійсно може додати дитині здоров'я. Зауважимо, що практика лікування крикливиць під дубом документально підтверджена [1].

На жаль, багато текстів замовлянь зіпсовані пізнішими нашаруваннями. З-поміж наведених у додатку текстів від крикливиць виразні сліди таких сторонніх нашарувань мають №№ 23 і 27. У № 23 це фрагмент із тексту замовляння вроків корові ("В мойої Наталки..."6), а в № 27 – частина колискової пісні ("Ходить Сон...").

V. Замовляння звиху і вдару (вимовляються як одне ціле) є традиційним супроводом дій народних костоправів. Відрізняє їх від решти, за винятком хіба замовляння крові, майже обов'язкова наявність символів нищення – сокири, вогню тощо. В решті ж вони схожі із все тими ж замовляннями вроків. Можливо, що символ нищення як центральний творив первісне ядро тексту, а решта елементів з часом приєднувалися механічно. Адже вплив замовлянь вроків, як найпоширеніших, відчувається практично у всій системі жанру.

Відповідно, у текстах №№ 28-31 можемо визначити лише один елемент, гідний уваги саме в контексті виговорювання вдару. Так, у № 29 вказується, що хворе місце треба обводити виламаними з віника прутиками. У самому ж тексті фігурує пень від зрубаного дерева. Віник досить часто використовується в магічних діях, але в даному контексті він, швидше за все, фігурує як мертве дерево. Таким чином, порівняння мертвого дерева із вдаром (засноване ще й на зовнішній схожості розвитку коренів дерева і пухлини) покликане умертвити хворобу.

VI. Записані в експедиції замовляння від зубного болю в майже тотожних варіантах побутують на всій території України, і тому про якусь вужчу регіональну специфіку говорити не доводиться. Основна мета цих текстів, як і замовлянь від вдару – умертвити біль. Мабуть через те центральним образом в них є місяць як символ царства мертвих. Заслуговує уваги звертання за допомогою до покійних батька та матері, які, зрозуміло, вже не відчувають болю, а також використання образів мерця, каменя та дуба як таких, що теж не мали б його відчувати (камінь та дуб до того ж ще й міцні, як і зуби).

VII. "Рожа", як і всі названі вище захворювання, також добре відома практично на всій території України. Зауважимо, що текст під № 36, який інформаторка співвіднесла з лікуванням рожі, практично є наговором на воду. Такою наговореною водою лікували не тільки рожу, але й багато інших хворіб. № 40 за структурою нагадує замовляння звиху і вдару. З тою лише різницею, що коли йде мова про звих і вдар, у текстах фігурують персонажі чоловічої статі, а коли про рожу – то жіночої. Всі решта текстів, за винятком № 38, можна співвіднести із замовлянням вроків. Як і вроки, рожа подумана та погадана, її засилають в ті ж місця, звертаються за допомогою до тих самих демонічних істот.

Зумовленість рожі вроками призвела до того, що в більшості випадків саме захворювання "рожа" в текстах навіть не називається: інформатори міняють його на невизначене абстрактне "біль".

№ 38, як уже говорилося, не схожий на інші. Гадаємо, що серед поданих це єдине замовляння власне від рожі. Підтвердженням цьому є детальність опису симптомів, характерних для хвороби. Рожа наочніша від вроків, її можна не тільки відчути, але й побачити. А отже, саме ця детальність і повинна бути визначальним фактором.

VIII. У замовлянні від "чорної хвороби" (№ 41) центральним є символ чорного маку. Зауважимо, що мак часто фігурує в замовляннях як апотропей. Переважно актуалізується чисельність та дрібнота макових зернят, які нібито повинна визбирати нечиста сила. Проте в даному випадку основну роль відіграє опис циклу "сіяння – споживання" (з від'ємністю, характерною для "антисвіту"). Як відомо, "чорна хвороба", тобто епілепсія, – одна з найважчих і в народі сприймається як "одержимість". А отже, в поєднанні з апотропеїзмом маку, таке замовляння повинне б мати подвійну силу.

Щодо цього замовляння варто зауважити ще й такий факт: у різних регіонах України побутує схожа на нього структурою магічно-вегетаційна веснянка-гаївка "Мак" [7, с. 200-203] (а також русальні, обжинкові пісні, оповідки). Цікаво, що за змістом вона цілком протилежна. Тобто в ній описується той самий процес, але вже без від'ємності: сійте, політь, сапайте, жніть і т. д. Якщо ця веснянка-гаївка покликана активізувати вегетаційну здатність маку не як магічної, а як звичайної городньої рослини, то можна також припустити, що і в замовлянні чорний мак – це не магічна рослина, а уособлення "чорної хвороби". І замовляння з описом "антипроцесу" цю хворобу повинне знищити.

IX. Записані в експедиції замовляння укусу вужа чи гадюки цікаві насамперед тим, що в інших регіонах України замовляння від вужа взагалі відсутні. На Поліссі ж вважають, що його укус набагато небезпечніший від гадючого: "Од гадюки – до бабки, а од вжа – в дски"7.

Щоправда, респонденти уточнюють, що кусає не будь-який вуж, а лише той, який з гадюкою "марцюється", за іншими даними, вуж з червоними "вухами", "з одним зубом"8 тощо. В одних текстах він фігурує як цар гадюк, в інших – як пара гадюці, проте є й такі, де гадюки взагалі не згадуються. Це свідчить про певну диференціацію текстів замовлянь від гадюки і вужа, а також про синхронність їх виникнення.


 
 

Цікаве

Загрузка...