WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Господарські зобов'язання: поняття, виникнення. Порядок укладення господарського договору, його зміст. Зміна та припинення господарських договорів (р - Реферат

Господарські зобов'язання: поняття, виникнення. Порядок укладення господарського договору, його зміст. Зміна та припинення господарських договорів (р - Реферат

Господарські зобов'язання: поняття, виникнення.
Господарське зобов'язання - це врегульоване правом
господарське відношення, в силу якого одна сторона уповноважена вимагати від іншої сторони здійснення господарських функцій - передачі майна, виконання робіт, надання послуг, а друга сторона зобов'язана виконати вимоги щодо предмета зобов'язання і має право вимагати за це винагороди.
Зобов'язання виникають з договору або інших підстав, зазначених у статті 4 Цивільного Кодексу України. Зміст договору, що укладається на підставі державного замовлення, повинен відповідати цьому замовленню.
Суб'єктами зобов'язання виступають кредитор і боржник. Кредитором називають особу, якій належить право вимоги. Боржник - особа, яка несе обов'язок, що відповідає праву вимоги кредитора.
Об'єкти зобов'язань - це те, на що спрямовані права і обов'язки суб'єктів. Так кредитор вправі вимагати від боржника вчинення певних дій. Боржник же зобов'язаний вчинити на користь кредитора певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послуги.
Зміст зобов'язання становлять права, вимоги кредитора обов'язки боржника.
Поняття господарського договору.
Господарський договір являє собою господарське правовідношення між двома або більше суб'єктами, змістом якого є їх договірні майнові зобов'язання діяти певним чином, як-от: передати і прийняти майно, виконати роботу, надати послуги ін.
Господарський договір має особливі ознаки:
По-перше, господарське законодавство регулює даний договір як таку угоду, яка має визначену економічну і правову мету. Господарський договір завжди укладається з господарською метою.
По-друге, стосовно господарських договорів діють окремі правила щодо підстав їх укладання і змісту господарських договірних зобов'язань. Так існують планові договори, тобто господарські договори, які укладаються на підставі відповідних державних контрактів та замовлень. Господарські договори, які укладаються без державного контракту чи державного замовлення і відповідають господарським намірам, а також юридичне вираженій згоді сторін, називаються регульованими.
По-третє, закон обмежує коло суб'єктів, які можуть бути суб'єктами господарських договорів, а саме юридичні особи - підприємства, установи, організації.
Таким чином, господарський договір - це майнова угода господарюю чого суб'єкта з контрагентом, яка встановлює, змінює, припиняє зобов'язання сторін у сфері господарської і комерційної діяльності: при виробництві і реалізації продукції, виконанні робіт, наданні послуг.
Різноманітність господарської діяльності обумовлює широке коло господарських договорів. За суб'єктним складом розрізняються дво і багатосторонні договори. Прикладом першого є договір купівля-продажу (ст. 224 ЦК), прикладом другого - договір перевезення (ст. 358 ЦК).
Відповідно до юридичної підстави господарські договори поділяються на три види:
o які визначені і регулюються як державні контракти. Це договори поставки продукції, виконання робіт, надання послуг. Особливою ознакою даних договорів є те, що держава гарантує оплату продукції, робіт, послуг за державними контрактами;
o які укладаються на підставі державних замовлень і зміст яких повинен відповідати даним замовленням, їх особливістю є те, що держава може надавати економічні пільги виконавцям цих договорів;
o які укладаються на поставку продукції, виконання робіт, надання послуг на підставі господарських намірів сторін, юридичне виражених істотними умовами договорів.
За змістом, характером правовідносин, формою укладення, метою та іншими критеріями договори можна поділити наступним чином:
o планові і регульовані:
o планові-укладені відповідно до планового завдання;
o регульовані - укладаються вільно їх суб'єктами.
o сплатні і безоплатні;
o сплатні - якщо у договорі кожна із сторін має вигоду, і, наприклад договір купівлі-продажу.
o безоплатні - якщо у договорі тільки одна сторона має; вигоду з договору, наприклад договір дарування.
реальні і консенсуальні:
o реальні договори вважаються укладеними з моменту фактичної передачі речі контрагенту, наприклад договір позики;
o консенсуальні договори вважаються укладеними з моменту досягнення угоди по основних умовах договору, наприклад договір купівлі-продажу, найму та інші.
Господарський договір виконує ряд функцій. Господарському договору властиві загальні договірні і специфічні функції. До загальних належать:
ініціативна (договір виступає як акт ініціативи і узгодженої волі сторін по врегулюванню певних відносин);
програмно-координаційна (договір як програма поведінки щодо здійснення господарських відносин;
інформаційна (договір несе в собі інформацію про правове становище сторін у договорі);
гарантійна - тільки на підставі договору включаються в дію такі правові гарантії виконання договірних зобов'язань як неустойка, завдаток, порука тощо;
правозахисна (договір є правовою формою відносин, в межах якої забезпечується примусове виконання зобов'язань, сторонами шляхом використання майнових санкцій).
До специфічних відносяться функції;
o правового забезпечення економічних потреб стосовно тих споживачів, потреби яких централізовано враховуються

 
 

Цікаве

Загрузка...