WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Цінні папери як об'єкт цивільних прав (правовідносин) - Реферат

Цінні папери як об'єкт цивільних прав (правовідносин) - Реферат

особі.
Цінним ордерним папером є документ, держатель якого легітимований як суб'єкт вираженого у ньому права, за умови що на ньому зупиняється безперервна низка передавальних написів (індосаментів).
Права за ордерним цінним папером передаються шляхом здійснення на цьому папері передавального напису (Індосаменту). Індосант відповідає за існування та здійснення цього права.
За передавальним написом (індосаментом), здійсненим на цінному папері, до особи, якій або у розпорядження якоїпередаються права за цінним папером (Індосат), переходять усі права, посвідчені цінним папером. Індосамент може бути бланковим (без зазначення особи, якій має бути здійснене виконання) або ордерним (із зазначенням особи, якій або за наказом якої має бути здійснене виконання). Індосамент може бути обмежений лише дорученням здійснювати права, посвідчені цінним папером, без передання цих прав індосату. У цьому разі Індосат виступає як представник
Таким чином, передача права на ордерний папір означає перехід виражених в ній прав від Індосанта до Індосата. Індосат набуває прав на ордерний папір І прав, що випливають з ордерного паперу, якщо він придбав право власності на папір, що дійшов до нього внаслідок безперервного ряду передавальних написів. Він є тоді матеріальним і формальним кредитором. Набуте ним право є автономним і не залежить від прав його попередників.
Іменним цінним папером є такий цінний папір, що легітимує свого держателя як суб'єкта вираженого в ньому права, якщо він вказаний як такий у тексті самого паперу.
Отже, іменний цінний папір характеризується насамперед тим, що ім'я власника зафіксоване на його бланку і (або) в реєстрі власників, що може вестися у звичайній документарній і (або) бездокументарній електронній формах (ч.3 ст. 195 ЦК, Закон України від 10 грудня 1997 р. "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні").
Бездокументарний (безпаперовий) цінний папір - це завжди іменний цінний папір, оскільки в електронній пам'яті він зареєстрований на певну фізичну або юридичну особу.
Оскільки перехід від документарної до бездокументарної форми неминуче супроводжується тим, що, з одного боку, цінний папір може втрачати деякі свої властивості, пов'язані саме з його матеріальним носієм, а з іншого - набувати нових якостей, які виникають внаслідок його електронного характеру, то можна сказати, що документарна (паперова) і бездокументарна (безпаперова) форми - це не просто форми, а стадії розвитку цінного паперу, це перехід однієї властивості в іншу.
Цінний електронний папір - це вже не традиційний цінний папір, а електронна форма обліку власників капіталу, що володіють заздалегідь визначеними правами і мають відповідні зобов'язання щодо користувача цим капіталом
Іменний цінний папір має дві важливі ознаки: по-перше, завжди відомий його власник; по-друге, оскільки внаслідок першої його властивості всі операції з ним зазвичай підлягають фіксації, реєстрації, то ці операції є легко доступними для оподаткування з боку держави.
Пред'явницький цінний папір за певних умов також фактично перетворюється в іменний. Це пов'язано з процесами зберігання пакетів таких паперів, наприклад, в комерційних банках і перетворенням останніх в представників власників цінних паперів на пред'явника. Зданий на зберігання в банк, пред'явницький папір має конкретного власника, що уклав відповідний договір з банком, а відтак за юридичною сутністю він перетворюється в іменний цінний папір.
Права, посвідчені іменним цінним папером, передаються у порядку, встановленому для заступлення права вимоги. Особа, яка передає право за цінним папером (індосант), відповідає лише за недійсність відповідної вимоги і не відповідає за її невиконання.
Законом може бути виключена можливість випуску цінних паперів певного виду як іменних, ордерних або як паперів на пред'явника.
Основні положення щодо пред'явницьких, ордерних та іменних цінних паперів вміщено у ст.197 ІДК, яка встановлює засади визначення приналежності та передання прав за цінним папером.
Крім розглянутих вище, важливе практичне значення має перелік видів цінних паперів, які можуть випускатися і бути в обігу в Україні.
Зокрема, у ст.3 Закону України від 18 червня 1991 р. "Про цінні папери і фондову біржу" (в редакції Закону від 3 червня 1999 р.) названо такі цінні папери:
1) акції;
2) облігації внутрішніх і зовнішніх державних позик;
3) облігації місцевих позик;
4) облігації підприємств;
5) казначейські зобов'язання держави;
6) ощадні сертифікати;
7) інвестиційні сертифікати;
8) векселі;
9) приватизаційні папери;
10) заставні;
11) іпотечні цінні папери.
Акція - цінний папір без встановленого терміну обігу, що засвідчує пайову участь у статутному фонді акціонерного товариства, членство в акціонерному товаристві і право на участь в управлінні ним. Вона дає право її власнику на отримання частки прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства.
Облігація - цінний папір, що посвідчує внесення її власником грошових коштів і підтверджує зобов'язання відшкодувати йому номінальну вартість цього цінного паперу в передбачений у ньому термін з вимогою фіксованого процента (якщо інше не передбачене умовами випуску).
Випускаються облігації таких видів:
1) облігації внутрішніх і зовнішніх державних позик;
2) облігації місцевих позик;
3) облігації підприємств.
Облігації можуть бути іменними і на пред'явника, процентними і безпроцентними, такими, що вільно перебувають у обігу, і такими, що обмежені у обігу.
Термін, на який випускаються облігації, в Україні не обмежений.
Емісія облігацій може здійснюватися практично усіма суб'єктами підприємницької діяльності, за винятком інвестиційних фондів
і інвестиційних компаній, яким це заборонено Положенням про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії, затвердженим указом Президента України від 19 лютого 1994 р. №55/94.
Казначейські зобов'язання - цінні папери, що розміщуються виключно на добровільних засадах серед населення, підтверджують внесення їх власниками грошових коштів до бюджету і дають право на отримання фінансового прибутку.
В Україні можуть випускатися такі види казначейських зобов'язань:
- довгострокові (від 5 до 10 років);
- середньострокові (від 1 до 5 років);
-

 
 

Цікаве

Загрузка...