WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Основи фінансового права - Реферат

Основи фінансового права - Реферат

систему оподаткуван-ня" від 25 червня 1991 р. з наступними змінами й доповненнями. Цей Закон містить у собі загальні положення щодо податків, перелік видів податків і зборів (обов'язкових платежів), що справляються на території України, головні положення щодо їх сплати.
Центральним поняттям податкового права є поняття податку, під яким розуміють обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками в порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Сукупність податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів і до державних цільових фондів, що справляються в установленому законами України порядку, становить системуоподаткування.
Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). При цьому об'єктами оподаткування є доходи (прибуток), додана вартість продукції (роби, послуг), вартість продукції (робіт, послуг), у тому числі митна, або її натуральні показники, спеціальне використання природних ресурсів, майно та інші об'єкти, визначені такими у законах України про оподаткування.
Загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встанов-люються Верховною Радою України і справляються на всій території України. Місцеві ж податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються за загальним правилом сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України (див. таблицю).
Загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) Місцеві податки і збори (обов'язкові платежі)
1) податок на додану вартість;
2) акцизний збір;
3) податок на прибуток підприємств;
4) податок на доходи фізичних осіб;
5) мито;
6) державне мито;
7) податок на нерухоме майно (нерухомість);
8) плата (податок) за землю;
9) рентні платежі;
10) податок із власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів;
11) податок на промисел;
12) збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;
13) збір за спеціальне використання природних ресурсів;
14) збір за забруднення навколишнього природного середовища;
15) збір до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення;
16) збір на обов'язкове соціальне страхування;
17) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування;
18) збір до Державного інноваційного фонду;
19) плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності.
1) податок з реклами;
2) комунальний податок;
3) готельний збір;
4) збір за припаркування авто-транспорту;
5) ринковий збір;
6) збір за видачу ордера на квартиру;
7) курортний збір;
8) збір за участь у бігах на іподромі;
9) збір за виграш на бігах на іподромі;
10) збір з осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі на іподромі;
11) збір за право використання місцевої символіки;
12) збір за право проведення кіно- і телезйомок;
13) збір за проведення місцевого аукціону, конкурсного розпродажу і лотерей;
14) збір за проїзд по території прикордонних областей авто-транспорту, що прямує за кордон;
15) збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг;
16) збір із власників собак.
Зазначимо, що Конституцією України для забезпечення правильності й повноти сплати податків передбачено, що всі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан і доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом (ст. 67).
5. Банки, трасти та інші фінансові посередники
Одним із завдань фінансового права є регулювання грошового обігу в державі. Основним елементом системи, яка забезпечує цей обіг, є банки-установи, функцією яких є кредитування суб'єктів господарської діяльності та громадян за рахунок залучення коштів підприємств, установ, організацій, населення та інших кредитних ресурсів, касове та розрахункове обслуговування народного господарства, виконання валютних та інших банківських операцій, передбачених законом. Правовою основою для діяльності банків став Закон України "Про банки і банківську діяльність" від 20 березня 1991 р. з наступними змінами й доповненнями. Цей Закон визначив правові основи банків, порядок створення та основні принципи їх діяльності.
Банківська система України є дворівневою і складається з Націо-нального банку України та комерційних банків різних видів і форм власності.
Національний банк України є центральним банком республіки, основна функція якого - забезпечення стабільності грошової одиниці України-визначена Конституцією України (ст. 99). Крім цього, Національний банк є єдиним емісійним центром країни, проводить єдину державну політику в галузі грошового обігу, кредиту, зміцнення грошової одиниці, координує діяльність банківської системи в цілому, визначає курс грошової одиниці відносно валют інших країн. Йому належить монопольне право на випуск грошей в обіг.
Комерційні банки здійснюють на договірних умовах кредитно-розрахункове, касове та інше банківське обслуговування підприємств, установ, організацій і громадян шляхом виконання банківських операцій і надання відповідних послуг. Комерційні банки створюються, як правило, у вигляді господарських товариств.
Останнім часом в Україні почали діяти так звані фінансові посередники, під якими розуміють небанківські фінансові установи, що надають відповідні послуги іншим фізичним і юридичним особам. Серед цих посередників досить значне місце посіли трасти, або довірчі товариства, головною метою створення яких було надання допомоги громадянам щодо їх участі у приватизації. На відміну від західних країн ці установи, на жаль, використовувалися здебільшого для різноманітних шахрайств з грошима громадян України. Де сталося з багатьох причин, і не останньою з них була відсутність належного правового регулювання їхньої діяльності та надмірна довірливість громадян.

 
 

Цікаве

Загрузка...