WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Закони Хамурапі - Реферат

Закони Хамурапі - Реферат

за кожний бур площі.
(§ 59) Якщо людина зрубала дерево в саді людини без знана хазяїна саду, то він повинний відважити 1/2 міни срібла.
(§ 60) Якщо людина віддала поле садівнику для насадження саду і садівник насадив сад, то чотири роки він повинний сад ростити. а на п'ятому році хазяїн саду ісадівник розділять сад порівну; хазяїн саду може свою частку вибрати і взяти.
(§ 61) Якщо садівник не закінчив насадження саду на поле і лишив пустище, то пустище повинні йому включити до складу його частки.
(§ 62) Якщо на поле, що йому було дано, він не насадив саду, те, якщо це оброблювана земля, садівник повинний відміряти хазяїну поля прибуток від поля за роки, у які воно було закинуто, як його сусіди, а на поле він повинний зробити роботи і потім повернути хазяїну поля.
(§ 63) Якщо це перелогова земля, то він повинний зробити роботу на поле і повернути його хазяїну поля, а. за один рік він повинний відміряти по 10 гурів зерна за кожний бур площі.
(§ 64) Якщо людина віддала садівнику свій сад для оброблення, то садівник, поки він тримає сад, повинна з прибутку віддавати хазяїну саду 2/3, а він може взяти 1/3.
(§ 65) Якщо садівник сад не обробляв і скоротив прибуток, то садівник повинний відміряти прибуток від саду, як його сусіди.
(§ 66) Якщо людина взяла гроші в тамкара і тамкар цей притискає його, а йому нечем заплатити борг, і він віддав тамкару свій сад після запилення і сказав йому: "Фініки, скільки їх буде в саді, ти забереш за своє срібло", то тамкар не повинний погодитися; тільки хазяїн саду повинний забрати фініки, скільки їх буде в саді, і срібло з його відсотками, відповідно до його документа, він повинний сплатити тамкару, а інші фініки, що будуть у саді, повинний забрати тільки хазяїн саду.
...
(§ 71) Якщо він людина віддає зерно, срібло або інше добро за будинок повинності, що належить будинку його сусіди, що він купив, то усе, що він віддав, він утрачає, а будинок він повинний повернути його хазяїну. Якщо ж це не будинок повинності, то він може його купити: за цей будинок він може віддавати зерно, срібло або інше добро.
...
(§ 73) Якщо... мешканець цілком заплатив хазяїну вдома орендну плату за рік, а хазяїн удома наказав мешканцю виїхати до витікання його повного терміна, то тому що хазяїн удома виселив із свого будинку мешканця до повного витікання його терміна, срібло, що мешканець дав йому, він утрачає.
...
(§ 88) Якщо тамкар дав зерно як процентний борг, то він може взяти за один гур 1/5 зерна як відсотки, якщо він дав срібло як процентний борг, то за один сикль срібла він може взяти 1/б сикля і 5 ше як відсотки.
(§ 89) Якщо людина, що взяла в борг під відсотки, не має срібла для повернення боргу, а має тільки зерно, те, наслідуючи царському уставу111, тамкар повинний взяти в якості відсотка 100 ка на 1 гур одним зерном.
(§ 90) Якщо тамкар відмовиться і перевищить відсоток у 100 ка зерна на 1 гур або сріблом 1/6 сикля і 6 ше на 1 сикль і стягне підвищений відсоток, то він втрачає усе, що дав у борг.
...
(§ 93) (Якщо тамкар, що дав у борг під відсотки і получивший частину суми боргу зерном, відповідно до того), скільки він узяв, не зазначив зменшення боргу і не написав додаткового документа, або додав відсотки до основної суми боргу, то цей тамкар повинний повернути подвійну кількість зерна, отриманого ім.
(§ 94) Якщо тамкар дав у борг під відсотки зерно або срібло, і, коли він давав у борг, він дав срібло малою гирею і зерно малою мірою, а коли одержав тому борг, він прийняв срібло великою гирею і зерно великою мірою, то цей тамкар втрачає усе, що він дав у борг.
(§ 95) Якщо тамкар дав хліб або срібло в борг під відсотки без державного контролера, то він утрачає, що дав.
(§ 96) Якщо людина взяла в тамкара зерно або срібло і не має зерна або срібла, щоб повернути, а має тільки інше рухоме майно, то усе, що він має у своїх руках, він може віддати своєму тамкару, як тільки він це принесе при свідках; тамкар не може відмовлятися, він повинний прийняти.
...
(§ 99) Якщо людина дала людині срібло в порядку "товариства", то прибуток і збиток, що будуть, вони повинні порівну поділити перед богом.
(§ 100) Якщо тамкар дав шамаллуму срібло для продажу і покупки і послав його в торгову подорож, а шамаллум у шляху срібло витрачав, то якщо там, куди він відправлявся, він дістав прибуток, він повинний порахувати відсотки на все срібло, скільки він узяв, і дні його вони повинні порахувати, а потім він повинний сплатити своєму тамкару.
(§ 101) Якщо там, куди він відправлявся, він не одержав прибутку, то срібло, що він узяв, шамаллум повинний подвоїти і віддати тамкару.
(§ 102) Якщо тамкар дав срібло шамаллуму без відсотків, а там, куди він направився, він поніс збиток, то він повинний повернути тамкару тільки капітал.
(§ 103) Якщо при його просуванні в шляху ворог змусив його віддати усе, що він ніс, то шамаллум повинний вимовити божественну клятву, і він вільний.
(§ 104) Якщо тамкар дав шамаллуму для продажу зерно, шерсть, олія або всяке інше добро, то шамаллум повинний порахувати срібло і повернути тамкару; шамаллум повинний одержати документ із пресою на срібло, которон він дав тамкару.
(§ 105) Ecли шамаллум був небрежен і не одержав документ із пресою на срібло, що він дав тамкару, то срібло без документа до рахунку не буде прилічено.
(§ 106) Якщо шамаллум взяв у тамкара срібло, а потім сперечається зі своїм тамкаром, то цей тамкар може перед богом і свідками обвинувати шамаллума в узятті срібла, і шамаллум повинний віддати тамкару все срібло, скільки він узяв, у триразовому розмірі.
(§ 107) Якщо тамкар довірив шамаллуму, а шамаллум повернув своєму тамкару усе, що тамкар дав йому, але тамкар заперечив усе, що шамаллум дав йому, то цей шамаллум може обвинуватити тамкара перед богом і свідками, і тамкар, тому що він із своїм шамаллумом сперечався, повинний віддати шамаллуму усе, що він одержав від нього, у шестиразовому розмірі.
(§ 108) Якщо шинкарка не приймала зерно в якості плати за сикеру або приймала срібло великою гирею, або зменшувала відношення вартості сикери до зерна, то цю шинкарку повинно викрити і кинути її у воду.
(§ 109) Якщо шинкарка, у будинку якої збиралися злочинці, не схопила цих злочинців і не призвела їх у палац до влади, то ця шинкарка повинна бути убита.
(§ 110) Якщо надитум або энтум, що не живе в оселі, відчинить шинок або заради сикери ввійшла в шинок, то цю повноправну жінку повинні спалити.
(§ 111) Якщо шинкарка дала в борг 60 ка пива, то під час збору врожаю вона може одержати 50 ка зерна.
(§ 112) Якщо людина, знаходячись у шляху, дав людині cеребро, золото, дорогоцінні камені або інше майно, що в нього на руках, і послав його для доставки на місце, а ця людина усе, що було послано з ним, там, куди було послано, не віддав, а забрав собі, то хазяїн посилки може обвинуватити цієї людини в

 
 

Цікаве

Загрузка...